2030’a kadar 100 GW’lık  Enerji Depolaması Mümkün Olacak

Sıradaki içerik:

2030’a kadar 100 GW’lık Enerji Depolaması Mümkün Olacak

e
sv

Prizleri Ne Zaman Değiştirmeliyiz?

02 Ekim 2020 16:12

Elektrik prizleri, evinizdeki tesisat parçalarının en önemli bileşenlerinden biridir. Her gün sıklıkla kullandığınız aletler onlar olmadan çalışamaz. Ne yazık ki, birçok kişi prizleri basit görür. Prizler ağır hasar görene kadar onlara müdahale etmez. Bu durum ise evinizdeki yaşam kalitesi etkiler. 

Cihazlarınız, çalışamaz hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda inanılmaz derecede güvensiz olur. Prizlere sıkça temas edildiğinden dolayı, elektrik yangını veya elektrik çarpması riskinizi oldukça artacaktır. Ek olarak, hatalı bir priz cihazın kendisine zarar verebilir, bu da elektrikli onarımlar ve cihaz değişimi gibi maliyetler çıkarır. 

Prizleri Değiştirmeniz Gereken Uyarı İşaretleri

Prizleri değişmek için bilginiz yoksa ve bu işi bilmiyorsanız, elektriksa elektrikten yardım alabilirisiniz.

Şu uyarıları dikkate alın;

  • Topraksız prizler: 1965’te Ulusal Elektrik Yasası (NEC), tüm evlerin gelişmiş güvenlik ve daha iyi elektrik akışı sağlayan topraklı prizlerle donatılmasını gerektiği yasa haline getirdi. Aşırı yüklerin toprak kaynağına aktarılmaması eviniz için yangın tehlikesi doğurabilir. Evinizin modern elektrik taleplerini karşılaması için en yakın zamanda topraklı priz kullanımına geçmelisiniz.
  • Önemli Fiziksel Hasarlar: Prizler genellikle hor kullanılan ürünlerdir. Bu sebepten ötürü tırnakları kılabilir ve sabit şekilde durmazlar. Sabit durmayan prizler onarılmalı ya da yeni ise değiştirilmelidir.
  • Çocuk güvenliği: Çocuğunuz için endişeleniyorsanız prizlere çocuk koruması ya da çocuk prizi almalısınız.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar