En İyi Akıllı Ev Sistemleri Nelerdir?

Sıradaki içerik:

En İyi Akıllı Ev Sistemleri Nelerdir?

e
sv

Elektrikli Bisikletler ve En İyi Modeller

383 okunma — 30 Eylül 2022 18:28

E-Bisiklet olarak da bilinen elektrikli bisiklet tahrik için birleşik elektrik motoru kullanan bisiklettir. Sürücünün pedal gücüne yardımcı olmak için yalnızca küçük bir motorlu e-bisikletden (pedelek) moped tarzı işlevselliğe daha yakın daha güçlü e-bisikletlere kadar pek çok e-bisiklet türü vardır. Hepsi sürücü tarafından pedal çevirme özelliğini korur ve bu nedenle elektrikli motosiklet değildirler.

Şirketler benzinli motorları bisikletlere ekleyerek scooter ve motorsiklet tarzındaki taşıtları ürettiler. Ancak, fosil yakıtlar ile çalışan motorların havayı kirletmesi, sesli çalışmaları, güvensiz olmaları ve yüksek bakım maliyetleri gibi birçok handikabı bulunuyordu. Egzersiz için de uygun olmayışları negatif yönlerinden biri oldu. Yeni yüzyılda elektrikli motor ve batarya teknolojilerindeki müthiş gelişmeler ile elektrikli bisikletler geleceğe yeniden yön verdi.

Çoğu elektrikli bisiklet, standart bir bisikletin tasarımını, geometrisini ve bileşenlerini içermektedir. Ancak, standart bisikletten farklı olarak, şarj edilebilir bir batarya ile çalışan ek bir elektrik motoruna sahiptir. Elektrik motoru, sürücüye yokuşların üstesinden gelmek için otomatik veya manuel olarak ekstra güç verir. Elektrikli bisiklet, istendiğinde standart bir bisiklet gibi de kullanılabilir. Elektrikli bisikletler, elektrikli bir motor desteği ile ek güç sağlayarak, daha fazla insanın hiç olmadığı kadar bisiklet sürmesine olanak sağlıyor. Bunu, elektrikli bisikletlerin birçok insan için bisiklete binmeyi engelleyen dik yokuşları aşılabilir kılması ile yapıyor. Terleme, aşırı yorgunluk, uzun mesafeleri gidememe korkusu gibi sebepleri ortadan kaldırıyor. Bu nedenle, elektrikli bisikletler daha fazla insan için işe yarayan bir araçtır. İşe ya da okula gidip gelmek, yeni yerler keşfetmek ya da sadece şehirde gezmek için tercih edilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor bu bisikletler.

Elektrikli Bisiklet Sınıflandırması

Avrupa ve Amerika’da elektrikli bisikletler Türkiye’de olmayan bir sınıflandırmaya sahip. Bu sınıflandırmanın nedeni bu ülkelerde bisiklet altyapısının ve şehirciliğin bize göre gelişmiş olması. Bu ülkelerde yollar sürat ve güvenlik faktörlerine göre sınıflara ayrılmış durumda. Dolayısıyla Avrupa’da bisiklet alıyorsanız şehrinizsin yönetmeliklerine uymanız gerekiyor. Bu nedenle elektrikli bisiklet sınıflarını iyi öğrenmeniz gerekli. Elektrikli bisikletler 3 sınıfa ayrılıyor.

 • Sınıf 1:

Sınıf 1 e-bisikletler saatte 32 km/saat (20 mil/saat) hız ile sınırlıdır ve elektrik motoru sadece sürücü pedal çevirirken çalışır. Sadece pedal çevirme sırasında yardımcı olan bir elektrik motoruna sahip bir bisiklete “pedelec” denir.

Sınıf 1’de gaz pedalı yalnızca pedal çeviriyorsanız çalışır. Yine de çok fazla pedal çevirmenize gerek yoktur. Düşük bir vitese atabilir ve pedalları yavaşça ileri doğru serbest çevirebilirsiniz ve bu da gaz pedalı çalışmasına izin vermek için yeterlidir. Sınıf 1 elektrikli bisikletler, analog bisikletler olarak adlandırmaya başladığımız geleneksel bisikletlerle paylaşılan bisiklet yollarında ve yeni bisiklet yollarında izin verilir.

Sınıf 1 Propella Marka E-Bisiklet
 • Sınıf 2:

Sınıf 2 e-bisikletler saatte 32 km/saat (20 mil/saat) hız ile sınırlıdır fakat pedal çevirmediğinizde çalışan gaz pedalları vardır. Bu, pedal çevirmeye karar verirseniz motorun size yardımcı olmayacağı anlamına gelmez. Çoğu Sınıf 2 e-bisiklet, gaz pedallarının yanında elektrik destekli pedal çevirme imkanı sunar.

Sınıf 1 e-bisikletlerde olduğu gibi, genellikle analog bisikletle aynı yerlere binebilirsiniz.

Sınıf 2 Wing Freedom Marka E-Bisiklet
 • Sınıf 3:

Sınıf 3 e-bisikletler saatte 45 km/saat (28 mil/saat) kadar çıkabilir ve bir hız göstergesine sahip olmalıdır, ancak bir gaz pedalı olabilir veya olmayabilir. Kuralları yazan bölgeye bağlıdır. Örneğin Kaliforniya, Sınıf 3 ebikes’in gaz pedallarına sahip olmasına izin vermemektedir. Diğer eyaletlerde gaz pedallarına saatte sadece 32 kilometreye kadar çalıştıkları sürece izin verilirken, pedal destekli elektrik gücü saatte 45 kilometreye kadar devam etmektedir. Çoğu eyalet, bir Sınıf 3 ebike’yi yol şeritlerine veya yolun omzunda sadece bisiklet şeridine (kaldırımdan kaldırıma) kullanmanıza izin verir. Ancak onları yolun dışında var olan bisiklet yollarına veya bir parkta olduğu gibi yayalarla paylaşılan çok amaçlı parkurlara götüremezsiniz. Birkaç e-bisiklet markası, hızı saatte 32 km/saat (20 mil/saat) ile sınırlayan bir mod ekleyerek bu sürat kısıtlamalarına geçici bir çözüm bulmaya çalışmaktadır. Böylece çok amaçlı parkurlarda ve yollarda modifiye edilmiş bisikletleri sürebilirsiniz. Ayarı değiştirdiğinizde veya özel bir fiziksel anahtarı kaldırdığınızda bisikletin tüm potansiyelini ortaya çıkarabilirsiniz.

Sınıf 3 Spacialized Turbo Vado Marka E-Bisiklet

Elektrikli Bisikletler Nasıl Çalışır?

Elektrikli bisikletler için en yaygın motor tipi göbek motordur. Bisikletin ön veya arka tekerleğine entegre edilmiştir. Devreye girdiğinde, tekerleği çeker veya iter. Bu sistem iyi çalışsa bile, bir dezavantajı vardır. Bisikletin viteslerine bağlı değildir ve bundan dolayı tepelerde, yokuşlarda verimliliğini kaybeder.

Elektrikli Bisikletin Yapısı

Elektrikli bisikletlerin ilerlemesi için kullanılan entegre bir elektrik motoru vardır. Elektrikli bisikletlerde hem pedal çevirerek, hem de elektrik ile yol almak mümkündür. Elektrik enerjisi sadece tekerin dönmesi için harcanır. Sürücünün pedalı çevirmesi ile birlikte bu elektrik enerjisi birleşerek bisiklerin ilerlemesi sağlanır.

Elektrikli bisikletlerde ayrıca krank ve dişlilere entegre edilen ortadan tahrik motoru vardır ve bu motor bisikletin dişlilerini kullandığı için az pil enerjisi harcar. Az enerjiye rağmen daha yüksek performans gösterir. Eğime bağlı olarak vites değiştirebileceği için yokuş çıkma gücü çok daha iyidir. Motor yere yakın konumlandırılarak ağırlığı ortalanmıştır.

Türkiye’de Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bisiklet kullanımı dünya çapında 1998 yılından itibaren hızlı bir şekilde artış göstermeye başlamıştır. Bu tarz bisikletler, şarjlı motor ya da normal motosikletler ile adlandırılmak yerine bisiklet olarak sınıflandırılmaktadır. Genel olarak elektrikli motorlar  adı altında sınıflara ayrılan daha fazla güce sahip olan iki tekere sahip taşıtların kullanımları ile alakalı daha sert yasalardan uzak tutmaktadır. Normal bisikletlerden farklı olan elektrikli bisikletler, ek olarak ayrı ayrı tanımlamaya ve aynı olmayan elektrikle çalışan bisiklet yasaları dahilinde ele alınıp değerlendirilebilir. Bu tür bisikletlere E- bisiklet de denilmektedir.

Ülkemizde elektrikli bisikletler adına hukuk açısından var olan durum, daha açık kısa ve özetle aşağıdaki gibi açıklanabilir;

-Elektrikli bisikletin tipi: Pedelec

-Sahip olduğu hız sınırı (km / saat): 25

-Saat – mil türü: 15,5

-Watt cinsinden sahip olduğu sınır: 250

-Kg türünden ağırlık seviyesi: Bulunmuyor

-Yaş koşulu var mı?: Yok

-Plaka gerekli midir?: Hayır gerekmemektedir

-Var olan bisiklet yollarında izin var mıdır?: Evet izin vardır.

E-bike adı ile de bilinen bisikletler, yani elektrikli bisikletlerin sağladığı güç, 250 watt bazında bir motor tercih edildiğinde en fazla 25 km, saatte 15,5 mil oranındadır. Elektrikli bisikletlere sahip olmak isteyenlerin merak ettiği şeyler genel olarak şu şekilde cevap verilebilir; Kaydolma, yol için vergi, ehliyet şartı, sigorta ya da kask bulunmadan yasalar ile kullanılabilmektedir ve şehirlerdeki bisiklet yolları kurallara uyularak kullanılabilir.

Elektrikli Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklet ve doğa tutkunları için zorlu yolları ve yokuşları aşılması kolay mesafelere dönüştüren elektrikli bisikletler artık yerde karşımıza çıkan ulaşım araçlarından. Hal böyle olunca piyasada çeşit çeşit model yer alıyor ve elektrikli bisiklet edinmek isteyenler karar verme aşamasında zorlanabiliyor. Elektrikli bisiklet almadan önce temel kriterleri belirlemek ise bu sürecin hızlanmasını sağlıyor.

-Öncelikle bir elektrikli bisiklet edinmeden önce bisikleti hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Günlük yaşam, sportif etkinlikler veya uzun mesafe yolculuklar gibi farklı amaçlar için farklı özellikteki bisikletlere yönelmelisiniz.

-Bütçe hesabı satın alma aralığını doğrudan etkilediğinden pek çok seçeneği elemenizi sağlar.

-Ürün menzili ve şarj süresi kullanım alanınıza göre tercih etmeniz gereken diğer kriterlerden. Buna göre bisikleti sadece kısa mesafelerde kullanmayı planlıyorsanız daha düşük menzilli ve daha yavaş şarj olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Bisiklet seçiminde motor gücü menzili yakından etkiler. Menzilin yüksek olması motor gücünün de yüksek olması anlamına gelir. Eğer ihtiyacınız daha yüksek performans gösteren ve güçlü bir bisikletse motor gücünün fazla olması gerekir.

-Ürün garantisi ise ödediğiniz paranın boşa gitmemesi adına önemlidir. Bu nedenle garantili ürünlerden birini tercih etmeniz önerilir.

Eğer alışverişiniz sırasında bu noktaların tamamına dikkat edersiniz, herhangi bir problemler karşılaşma riskiniz neredeyse sıfıra iner. Sonuçta kimse uzun yıllar kullanmak istediği bir elektrikli bisikletin kendisini yarı yolda bırakmasını istemez.

En İyi Elektrikli Bisiklet Modelleri

 • Bisan E-Trekking:

Bisan Türkiye’de bisiklet üretimini sürdüren yerli ve en eski markalardan biri durumunda. Nitekim bir elektrikli bisiklet üretmemesi de düşünülemezdi. İsminde 2021 geçiyor olmasına rağmen 2022 yılında piyasaya sürülmüş olan bu model, 28 inçlik son derece yüksek bir jant genişliğine sahip. 10 vites sayısı ve 11.6 amper akü kapasitesi bulunuyor. Fakat Bisan markasının bu modelinin öne çıkan üç tane özelliği var. Bunlardan ilki 20.7 kg ile son derece hafif bir tasarıma sahip olması. İkincisi 418W değerindeki inanılmaz motor gücü. Ve son olarak uzun yol yapmaya olanak tanıyan 185 kilometrelik sürüş menzili. Yani yüksek bir motor gücü, uzun yol menzili ve yerli bir marka arıyorsanız, başka bir elektrikli bisiklete bakmanıza gerek yok.

 • RKS RK-3 Pro:

7 vitesli bir elektrikli bisiklet olan RKS RK-3 Pro, katlanır yapısı sayesinde kolayca taşınabilir ve bu özelliği sayesinde seyahatler için son derece idealdir. Çamurluklu yapısı yağışlı havalarda istenmeyen durumların ortaya çıkmasını önler. Çelik kadro malzemesi ile üretilen RK-3 Pro, 45 kilometrelik bir menzile ve 250 W motor gücüne sahiptir. Tüm bunlara ek olarak RK-3 Pro elektrikli bisikletin 27 kg ağırlığı, disk frenleri, 5 kademeli hız ayarı ve LCD göstergesi bulunur. RKS RK-3 Pro bugün i̇nternet ortamında en çok önerilen elektrikli bisiklet durumunda bulunuyor.

 • Skyjet Nitro:

2020 yılında üretilen bir model olan Skyjet Nitro, 6 vitesli yapısıyla sürüşü çok daha kolay bir hale getirir. Alüminyum alaşımlı kadro malzemesi ile son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. 250 W motor gücüne karşılık 45 kilometrelik bir menzili bulunur. Boş bataryanın tamamen şarj olma süresi ise 6 saattir. Mekanik disk frenleri ile güvenli bir sürüş yaratan Skyjet Nitro modelinde amortisörler sadece ön tarafta konumlandırılmıştır. 27 kg ağırlığı bulunan Skyjet Nitro elektrikli bisiklet oldukça kolay bir şekilde taşınabiliyor.

 • Volta VSM Elektrikli Bisiklet:

Volta VSM öne çıkan elektrikli bisikletlerden biri olarak çift amortisörlü yapısıyla dikkat çekiyor. Elektrikli bisikletin çift amortisörlü olması sürüşü çok daha titreşimsiz ve çok daha konforlu bir hale getiriyor. Ön kısımda bulunan sepeti hem bir şeyler taşımak için ideal hem de bu elektrikli bisiklete çok daha şık ve estetik bir görüntü katıyor. 220 W motor gücü bulunan Volta VSM 40 kilometrelik bir menzile sahip. Boş bataryanın 6 ila 8 saatlik bir şarj olma süresi var. Volta VSM elektrikli bisikleti diğer elektrikli bisikletlere oranla daha handikaplı bir duruma düşüren tek özelliği ise 55 kilogramlık bir ağırlığa sahip olması.

 • Carraro Kifuka 29:

Dağ bisikleti sınıfında bulunan Carraro Kifuka 29, zorlu şartlarda yol almak isteyen insanlar için tasarlandı. 2022 yılında piyasaya sürülmüş olan bu model 11 vitesli yapısıyla zorlu yol şartlarına kolayca uyum sağlayabiliyor. Standart bir elektrikli bisiklet ile mukayese edildiği zaman 29 inçlik daha geniş jantlara sahip. Hidrolik disk freni ve havalı amortisör sistemi bulunan Carraro Kifuka 29, motor gücü olarak 250W gibi bir değere ve 4 saat gibi hızlı bir şarj olma süresine sahip. Carraro Kifuka 29 modelinin en dikkat çekici özelliği ise 100 kilometrelik sürüş menzili.

 • Yuki E-Wild 20S Fatbike:

Yuki E-Wild 20S Fatbike elektrikli bisiklet modelinin 6 vitesli yapısı ve 20 inçlik jantları ile standart bir elektrikli bisiklet olduğunu söylemek mümkün. Onu standart bir elektrikli bisiklet yapan diğer özellikleri ise 27 kilogram ağırlığı, öne tarafta konumlanmış amortisörleri ve katlanır yapısı. 250W motor gücü ve 50 kilometrelik sürüş menzili de yine standart özelliklerinden. Fakat rakipleri ile mukayese edildiğinde E-Wild 20S Fatbike modelinin öne çıkan özelliği, boş bataryayı sadece 3 saatte şarj edebiliyor olması.

 • Salcano Cappadocia:

Listemizde yine dağ bisikleti sınıfında bulunan bir elektrikli bisiklet var. 2020 yılında piyasaya sürülmüş olan Salcano’nun bu modeli, ismini biraz da Kapadokya’nın zorlu arazi koşullarından alıyor. Nitekim 24 vitese sahip oluşu zorlu arazi şartlarında sürüşü çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca 27.5 inçlik nispeten daha geniş bir jant yapısına sahip. Bu elektrikli bisiklette 250W motor gücü ve 16 amperlik bir akü kapasitesi bulunuyor.

 • Kron ETX500:

Kron ETX500, 28 inçlik jantları ile en geniş jantlara sahip olan elektrikli bisikletlerden biri durumunda. Kron ETX500 elektrikli bisikletin öne çıkan özellikleri şu şekilde: 9 vites sayısı, hidrolik disk frenleri, ön tarafta konumlanmış amortisörler, 11.6 amperlik bir akü kapasitesi. Bu özellikler dışındaki tüm özelliklerin standart bir elektrik bisiklette özelliklerle aynı olduğunu söylemek mümkün. Kron tarafından üretilmiş olan Kron ETX500 modeli hem şehir içinde hem de tur amaçlı olarak kullanılabilecek en iyi elektrikli bisikletlerden biri durumunda.

 • Arora Milan:

Arora Milan, bu listede bulunan en ekonomik elektrikli bisikletlerden biri. Elbette fiyatının rakiplerine oranla düşük olması, onu kötü bir elektrikli bisiklet yapmıyor. Eğer uzun yol yapmak istemiyor ve yalnızca şehir içinde ya da küçük bir kasabada kullanmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en iyi elektrikli bisikletlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Katlanır olduğu için kolayca taşınabilir ve çelik kadro malzemesi sebebiyle oldukça dayanıklıdır. Yani uzun süre kullanmak mümkündür. Ek olarak bu elektrikli bisikletin 7 vitesi, 250W motor gücü ve 40 km sürüş menzili bulunuyor.

 • Maserati RD5:

Maserati denildiği zaman akla her ne kadar lüks ve hızlı spor arabalar geliyor olsa da, artık Maserati adını elektrikli bisiklet piyasasında da duyuyoruz. Saatte 25 kilometrelik bir azami hızı bulunan Maserati RD5 modeli şehir içinde kullanılmak üzere tasarlanmış. 45 ila 50 kilometrelik bir sürüş menzili bulunuyor. Boş bataryanın dolma süresi 4 ila 6 saat iken, katlanır yapısı şarjın bittiği zamanlarda taşımayı kolaylaştırıyor. Maserati RD5 modelinin öne çıkan en önemli özelliği ise 135 kilogramlık bir taşıma kapasitesine sahip olması.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli