Starlink Nedir?

Sıradaki içerik:

Starlink Nedir?

e
sv

Evimizde Topraklama Hattı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

25 Şubat 2021 15:10

Evimizde işyerimizde cihazları çalıştırmak ve güç çıkışını güvenli şekilde almak için priz kullanırız. Prizler plastik ve yalıtkan malzemelerden üretilir. Bu sayede elektrik kaçağı olmaz.

Prizleri daha güvenli kılan diğer bir yönleri ise toprak bağlantılarıdır. Binalarda topraklama hattı güvenlik için olmazsa olmazlardandır. Bunun yanında topraklama hattının da yönetmeliğe uygun olması gerekir.

Topraklama elektrikli cihazların gövdelerinde biriken ve oluşan kaçakları insanlara zarar vermeden toprağa aktarılması olayıdır. Bunun için topraklama direnci 10ohm altında olmalıdır. Yani insan vücut direncinden az olmalıdır.

Evimizde var olan prizlerden herhangi birini açıp baktığımızda prizde 2 adet kablo varsa burada topraklama yoktur. Eğer 3 adet kablo varsa topraklama mevcuttur. Bu işlemi yapmak için ise öncelikle sigortaları kapatmalıyız.

Sigortayı kapattıktan sonra kontrol kelemi ile kontrol ediyoruz ve prizimizin orta vidasını söküyoruz. Plastik aksamını söktükten sonra sağ ve sol tırnak vidalarını söküyoruz ve prizi kutudan dışarı alıyoruz. Aşağıdaki gibi ise topraklı priz.

A kimenetnek két fázisa van. A kapcsoló helytelen csatlakoztatása a  csillárhoz. Az otthoni egyfázisú hálózat nullázásának esetleges esetei

Ortadaki sarı-yeşil kablo yoksa yani kahverengi ve mavi kablo varsa topraksızdır. Tabii ki de bu şekilde olması yeterli değil pano ve diğer yerle ile birlikte toprağa kadar kabloların olması gerekir.

Kaynak:Günsan

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli