Güneş Enerji Sistemi Elektrik Tesisatına Nasıl Bağlanır?

Sıradaki içerik:

Güneş Enerji Sistemi Elektrik Tesisatına Nasıl Bağlanır?

e
sv

Telefon Prizi Nedir, Bağlantısı Nasıl Yapılır?

7806 okunma — 19 Nisan 2020 23:13

Telefon prizleri eskiden sabit olarak bir yere takılır ve sürekli orada kalırdı, yer değiştirilmek istenince büyük problemler çıkardır. Bunun üzerine değişik standartlar geliştirildi ve telefonları, telefon prizi olan her yere taşınabilir kıldı.

Eskiden telefon prizleri şuanda kullandığımızı 220 volt prizler şekliden üretildi fakat teknolojinin gelişmesi ile RJ11 standardı geliştirildi.

RJ11 Nedir?

Telefon hattı bağlantıları için yaygın olarak kullanılan altı pinli jakın, belirli standartları ve adları vardır. Bunlar; RJ11, RJ14 ve RJ25’dir. RJ11 standardı 2 telli bir bağlantıdır ve biz bağlantılarda bu standardı kullanırız. Aşağıdaki görselde bu standartlardan bahsettik.

Bizim kullanacağımız telefon standardı RJ11’dir. Altı pini olan bu jakın sadece 3 ve 4. jakın kullanılmaktadır.

Telefon Priz (CAT3) Kullanım Kılavuzu

Adım1:

Şekilde görüldüğü gibi kullanılacak jakın görseli verilmiştir. Burada jak için kullanılacak kablonun dış kılıfını soyup kablonun içindeki 2 adet ana iletkene ulaşıyoruz bu iki iletkenden soyma işlemi yapılmaz yalıtkan malzeme üzerinde duracak şekilde sokete sokup RJ45 soket makası ile sıkıyoruz. Eğer bu makas yoksa ve bunun için kablonuz varsa bu adımı gecin.

Adım2:

Telefon prizi genelde bu şekildedir. Bu yapıyı kontrollü şekilde sökün. Prizin modülünü hazır hale getirin.

Adım3:

Şekilde olduğu gibi bağlantı şemasına bakarak bağlantı yapın. Sizde iki adet kablo vardır bu kabloları 3 ve 4 pine gelecek şekilde ayarlayın ve tırnaklı yapıya oturtup sıkın. Bunun için sadece kabloları pine yerleştirin ve pimi sıkıca basın. Kesinlikle kabloları soymayın.

Telefon Priz Kullanım Kılavuzu

Telefon priz için diğer bağlantı şekli ise yukarıdaki görselde ki şekildir. Bunun için ise yapılacaklar basit ve kolaydır. Şekildeki gibi prizi sökün ve iki adet kabloyu soyup bağlantı şemasındaki yerlerine bağlayın işte bu kadar.

Adım4:

Bu işlemler bittikten sonra prizi terazi kullanarak yeri oturtun ve tırnak vidaları sıkın.

AC AC Motor akıllı ev Akıllı Kilit Akım Alternatif Akım Anahtar Asenkron Motor CCTV Direnç Diyot Doğru Akım Elektrik Elektrik faturası Elektrikli Arabalar Elektrik çarpması elektronik Faz internet Jeneratör Kapasitör nedir? Kapasitör ve Pil Arasındaki Fark Kaçak Akım Nedir? kontrol kumanda Manyetik Alan Multimetre Nedir? Otomasyon PCB Pil Nedir Priz ROUTER Saç Düzleştirici Nedir Sensör Seri Bağlantı Sigorta Solar Panel Solar Panel Nasıl Üretilir? teknoloji Tesla Topraklama Çeşitleri Ups Voltaj Yenilebilir Enerji ölçüm

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli