Sensör Konektörleri

Sıradaki içerik:

Sensör Konektörleri

e
sv

En İyi Ağ Yönlendiriciler (Router) Nelerdir?

302 okunma — 03 Ekim 2022 21:42

Ağ yönlendirici (Router), Wi-Fi bağlantılarını dağıtmak için kullanılan cihazlardır. Kablosuz ağ yönlendiriciler birden fazla ağ, sunucu ya da bilgisayarları birbirine bağlayarak haberleşmesini sağlar.

Routerların da küçük bir bilgisayar olduklarını belirtmekte fayda var. Bünyesinde işlemcisi ve belleği bulunan cihaz, kullanıcıya tahsis edilmiş IP adresini ayrıştırarak kablolu-kablosuz bağlantı kuran cihazlara internete erişmek için bir IP verir. İnternette dolaşırken bu kimlik üzerinden dolaşıldığı düşünülürse film ve dizilerde bahse konu olan ‘IP adresiyle yer tespiti’ bu şekilde işlemektedir. Her cihaz internete erişmek için bir kimlik sahibi olmak zorundadır ve routerlar bu konuda kullanıcıya yardımcı olmaktadır.

Router ve Modem Farkı

Çoğu internet sağlayıcı router ile modemi tek bir cihazda birleştirip kullanıma sunuyor olsa da aslında aynı şey olarak geçmiyor. Farklı iki cihaz karmaşasından kurtulup kullanım kolaylığı sağlaması için bu şekilde üretiliyor.

Her iki cihaz da hem ağları birbirine bağlama hem de cihazların internete bağlanması konusunda farklı ama eşit derecede önemli bir rol oynuyor.

 Bir router, ağlar oluşturuyor ve bu ağlar arasındaki veri akışını yönetiyor. Bir modem ise bu ağları internete bağlıyor. Modemler, internet servis sağlayıcısından gelen sinyalleri internete bağlanabilen cihazlar tarafından yorumlanabilecek dijital sinyallere dönüştürerek internet bağlantısı oluşturuyor. Router da bu internete bağlanan cihazların yönlerini bulmasını sağlayıp güvenlik açısından sorun yaşanmaması için çalışıyor.

Modem vs Router

Ev için En İyi Ağ Yönlendirici Modelleri

Evinizin tamamında Wi-Fi kapsama alanı sağlamak istiyorsanız, doğru bir Wi-Fi ağ yönlendirici seçmeniz gerekmektedir. Evinizdeki kapsama sorunları router ve Wi-Fi sinyal güçlendirici almak bu konu hakkında size yardımcı olabilir.

Ev ağlarının son zamanlardaki yükselişi sayesinde istediğimiz hızı; Wi-Fi 5 ve Wi-Fi 6 ağ teknolojilerinde sayesinde elde edebiliyoruz fakat evin her yerinde bu hız ve güvenirliliği elde etmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Geniş bant ağınızın geldiği yere yerleştirilmiş tek bir yönlendirici kullanmak yerine, ihtiyacınız olan yerde sinyali artırmak için evinizin etrafına yerleştirdiğiniz ağ sistemleri sinyalin güçlendirilmesini sağlar.

Wi-Fİ menzil genişleticiler, ağ oluşturma konusunda fazla bilgi sahibi olmasanız bile, kutudan çıkan basit kurulum kılavuzuyla kolaylıklar kurulabilirler. Akıllı prizler, akıllı dekoratif aydınlatma ürünleri gibi akıllı ev sistemi cihazlarınızın ölü noktalara denk gelmesi ağ sorunlarına neden olur ve akıllı cihazlarınız tutarlı çalışmayabilir. Bu yüzden bu noktalarda daha güçlü bir ağ sinyali elde etmek için, en iyi Wi-Fi yönlendirici ve sistemlerine ihtiyaç duyarsınız.

Gelin bu modellere ve sistemlere birlikte göz atalım

  • TP-Link Archer VR2100 AC2100 MU-MIMO VDSL/ADSL Modem Router:

4×4 MU-MIMO Teknolojisi MU-MIMO Teknolojisi ile Archer VR2100 eş zamanlı olarak 4 cihaza hizmet verebilir.Böylelikle bekleme süreleriniz düşerken internet akışınız daha verimli bir hale gelir.

TP-Link OneMesh Desteği Downstream 350Mbps’ ye kadar arttırıldı, yani önceki VDSL2 lere göre 3.5 kat daha hızlı.Entegre DSL bağlantı noktası tüm standart DSL bağlantılarını da destekler.

Gigabit Ethernet Portları ve USB 3.0, Archer VR2100, VDSL2, ADSL2 +, ADSL2 ve ADSL ile uyumludur.Archer VR2100, durumunuz ne olursa olsun sizi internete bağlamak için tasarlanmıştır.

TP-Link Tether Uygulama Desteği, Ethernet WAN bağlantı noktası, kablo veya fiber modeme kablolu bağlantıyı destekler ve yönlendirici olarak kablosuz özelliklerinden tam olarak sağlar

  • Xiaomi Mi Router AX1800 Wi-Fi 6 Router 2.4ghz/5ghz 1775MBPS:

Xiaomi, evde en iyi İnternet bağlantısının keyfini çıkarmanızı sağlamaya hazır.  En iyi bağlantı için, yeni Xiaomi Mi Router AX1800 WiFi 6 2.4GHz/5GHz’i sunuyor. Evinizde sahip olacağınız en muhteşem yönlendirici yüksek kalite ve etkileyicisi tasarımı ile size 500 metrekareye kadar  wifi kapsama sağlayan yüksek güce sahip. Muhteşem bir aktarım hızı ile bulacağınız en muhteşem modellerden biri. 

Xiaomi’nin bu yeni yönlendiricisi bağlantınızı nasıl iyileştirebilir? Bu muhteşem model, evde bir wifi ağ oluşturmak için aynı anda birkaç yönlendiriciyi birleştirmenize izin verir. Bununla birlikte, genel olarak 1800Mbps’ye kadar aktarım hızlarına ulaşabilirsiniz.  Bu model aynı zamanda VPN oluşturma, LED’leri kontrol etme, şifre değiştirme ve hatta misafirler için bir WiFi ağı oluşturma, hatta son derece yeni yönlendirici olan Xiaomi’ye izin veren tüm seçenekleri keşfetme gibi birden fazla işleve sahiptir. 

  • Huawei AX3 Dual Core 3000 Mbps Wifi 6 4 Port Router:

Wi-Fi 5, günümüzde çoğu cihaz tarafından kullanılan standart iken, Wi-Fi 6 son yıllarda akıllı cihazlara yavaş yavaş giren yeni standarttır. Wi-Fi 6, daha hızlı ve daha verimli Wi-Fi için artan taleple başa çıkmak için Wi-Fi 5’e göre çeşitli iyileştirmeler yapmıştır.

AX3 ve Wi-Fi 6 özellikli HUAWEI telefonlar mükemmel bir çifttir çünkü her ikisi de HUAWEI’nin 160 MHz frekans bant genişliğini destekleyen kendi geliştirdiği Wi-Fi chipset ile donatılmıştır.

Ağ Yönlendiricisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Hız Derecelendirmesi

Kablosuz internet yönlendiricilerinin hızları saniyede Megabit cinsinden (Mbps) gösterilir. Wi-Fi teknolojisinin internet yönlendiricilerinde kullanılmaya başladığı zamanlarda hız 11 Mbps ile başlandı. Sonrasında, 54 Mbps hızında 802.11g standardını kullanan yönlendiriciler kullanıldı. Devamında 150 Mbps ile 600 Mbps hızlarında 802.11n standardını kullanan modeller ile 802.11ac  standardını kullanan ve hızı 1 Gbps olan modeller geliştirildi. Yüksek Mbps hızına sahip yönlendirici kullanmak cazip gelebilir. Bununla birlikte pratikte elde edilecek asıl performans, internet servis sağlayıcısının desteklediği internet hızı ile orantılıdır. Diğer taraftan, kullanılan internet yönlendiricisinin hızı ne kadar fazla olursa olsun, cihaz ile bilgisayar ya da akıllı telefonun iletişim hızlarındaki limitler de bağlayıcı rol oynar. Yüksek fiyatlar ödenerek alınan hızlı yönlendiricilerden alınacak olan verim, tam olarak harcanan paranın karşılığı olmayabilir. Yönlendirici alınırken özellikle internet servis sağlayıcısının verebileceği hız ve aynı zamanda internete çıkacak cihazların iletişim kapasiteleri düşünülerek seçim yapmak, teknik nedenlerden dolayı kullanılamayacak kapasiteler için fazladan ödeme yapılmasına engel olacaktır. Ev ya da iş yeri ortamında, kablosuz olarak bilgisayarlar veya akıllı cihazlar arasında yüksek hızlı iletişim yapılmak istenildiğinde, yüksek hızlı kablosuz yönlendiriciler almak anlamlı olur.

  • Popülarite

Kablosuz internet yönlendiricisi modellerinde, kullanım oranları bir fikir verebilir. Birçok insan belirli bir ürünü alıyorsa, ilgili ürün gerçekten de başarılı olarak değerlendirilebilir. Çoğunlukla en çok satan ürün, o zamanın teknolojine uyum sağlamış denilebilir. Tabi ki ürün alma tercihinde; ihtiyaç, tam anlamı ile belirleyici rol oynamakla birlikte, ürün tedarikçilerinin satış sıralamasına göz atmak yararlı olabilir.  Yüksek hızlı kablosuz iletişim gerektiren ticari firmaların dışında, ev kullanıcılarının kablosuz yönlendirici alırken seçtikleri modeller, genel olarak alınabilecek model konusunda fikir verecektir. Yönlendirici almadan önce, ürün satıcılarının satış sıralamasını kontrol etmek de yararlı olacaktır.

  • Garanti

Kablosuz internet yönlendirici üreticileri her zaman ekipmanlarıyla birlikte bir garanti paketi sağlar. Garantilerin uzunluğu ya da şartları büyük ölçüde değişmektedir. Uzun bir garanti, üreticinin ürünlerini desteklemeye daha kararlı olduğunuz gösterirken, daha az garanti, daha düşük ürün kalitesi veya güvenilirlik standardı anlamına gelebilir. Ürün satın alınırken daima kablosuz yönlendirici garanti durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Kullanıcı geri bildirimleri

 Günümüzde elektronik cihaz kullanıcıları, aldıkları ürünler hakkındaki fikirlerini bloglara, mesaj panolarına ve perakendeci web sayfalarına yazıyor. Kablosuz yönlendirici marka ve modellerinin fazla olması, ürünler hakkında kafa karışıklıklarına neden olabileceğinden, ev ağında kusursuz performans gösteren herhangi bir kablosuz yönlendirici markasını birileri deneyimlemiş ve paylaşmış olabilir. Alınacak ürün hakkında internet ortamında kullanıcı yorumlarını araştırmak, ürün hakkında fikir verecektir.

  • Maliyet ve bütçe

Kablosuz yönlendirici almak için ayrılan bütçenin tam anlamı ile ihtiyaca yönelik olduğundan emin olmak gerekiyor. Örneğin, yüksek hızlı bir yönlendirici alarak, gerçekte hiç çıkılamayacak hızlar için fazla harcama yapmak yerine, çalışılacak hız aralığında bir yönlendirici almak uygun olacaktır.

Ağ Yönlendirici Nasıl Kurulur?

Routerların küçük bir bilgisayar olduğuna dayanarak bir güç kaynağından gerekli olan enerjiyi temin etmesi gerektiği söyleyebiliriz.  Adaptöründen güç alan cihaz, internete ulaşmak için sağlayıcının getirdiği DSL(bakır hatlar) veya fiber hatlar yardımıyla bir haberleşme bağlantısına ihtiyaç duyar. Genellikle modemi içinde bulunan router cihazlar, basitliği ve kullanım kolaylığı açısından farklı bir işleme gerek duymazlar. Üzerlerinde bulunan ethernet portlarıyla da kablolu internet yayını yapabilir veya antenleri sayesinde kablosuz yayın yapabilir halde kullanıma hazır olurlar.

En sağlıklı kurulum ise aldığınız Wi-Fi Router’ın marka ve modelini internette aratarak kurulum videolarına bakmaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli