Robot Süpürgeler

Sıradaki içerik:

Robot Süpürgeler

e
sv

Dokunmatik Ekran Teknolojisi

617 okunma — 13 Aralık 2020 09:43

Dokunmatik ekran, ara parçalarla ayrılmış 2 yaprak malzemeden oluşan 2 boyutlu bir algılama cihazıdır. Bu teknoloji, fiziksel tuşların, fare ve klavyenin işlevini ortadan kaldırarak bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler vb. elektronik cihazları daha kullanışlı hale getiren yeni bir teknolojidir. Dokunmatik ekran teknolojisi bulunduğumuz yüzyılın teknolojidir. Ancak son zamanlarda gelişmiş dokunmatik ekran teknolojisi daha kullanışlı hale geldi. Şirketler ise bu teknolojiyi daha fazla ürününe kullanmayı hedefliyor.

En yaygın üç dokunmatik ekran teknolojisi dirençli, kapasitif ve SAW (yüzey akustik dalgası) dır. Çoğu düşük kaliteli dokunmatik ekranlı cihaz, standart bir baskılı devre eklenti kartı içerir ve SPI protokolü kullanır. Sistemin iki bölümü vardır; donanım ve yazılım. Donanım mimarisi, 8 bitlik bir mikro denetleyici, çeşitli arabirim türleri ve sürücü devreleri kullanan bağımsız bir gömülü sistemden oluşur. 

Dirençli Dokunmatik Ekran Teknolojisi

Dirençli dokunmatik ekran, polietenden üretilmiş esnek bir üst katman, dokunmatik ekran denetleyicisi, yalıtkan noktalar ile ayrılmış camdan oluşturulmuş sert bir alt katmandır. Dirençli dokunmatik ekran panelleri daha ekonomiktir ancak ışık monitörünün yalnızca% 75’ini sunar ve katman keskin nesnelerden zarar görebilir. Tüm bu modüllerin yapı tasarımı benzerdir ancak dokunmanın koordinatlarını belirleme yöntemlerinin her birinde büyük bir ayrım vardır.

Kapasitif Dokunmatik Ekran Teknolojisi

Kapasitif ekran paneli, elektrik yüklerini depolayan özel bir malzeme ile kaplanmıştır. Kapasitif sistemler, ışığın% 90’ına kadar iletebilir. 

Bir insan parmağı ekrana dokunduğunda, elektrik yükü ile kaplı alanda bir iletim oluşur bu da dinamik bir kapasitör oluşturur. Denetleyici daha sonra ekranın dört köşesindeki kapasitanstaki değişikliği ölçerek dokunma konumunu algılar.

Kızılötesi Dokunmatik Ekran Teknolojisi

Bir kızılötesi dokunmatik ekran teknolojisi, bir dizi X ve Y ekseni, bir çift IR LED ve fotodedektör ile donatılmıştır. Fotodetektörler, kullanıcı ekrana her dokunduğunda Ledlerin yaydığı ışık desenindeki herhangi bir görüntüyü algılayacaktır.

Dokunmatik ekranın bileşenleri ve çalışması:

dokunmatik ekran panelini kullanırken işlem
dokunmatik ekran panelini kullanırken işlem

Temel bir dokunmatik ekran, üç ana bileşenden oluşur; dokunmatik sensör, denetleyici ve yazılım sürücüsü.

Dokunma sensörü:

Dokunmatik sensör içinden geçe elektrik akımına veya sinyaline sahiptir. Ekrana dokunmak sinyalde bir değişikliğe neden olur. Bu değişiklik, ekrana dokunmanın yerini belirlemek için kullanılır.

Denetleyici:

Dokunmatik sensör, PC yada mobil sisteler arasına iletişimi sağlayan bölümdür. Sensörden bilgi alır ve sistemin anlayacağı sinyale çevirir. 

Yazılım sürücüsü:

Sistemlerin dokunmatik ekranlarla birlikte çalışmasını sağlar. İşletim sistemine, denetleyiciden gönderilen dokunma olayı bilgileriyle nasıl etkileşim kuracağını söyler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli