Nötr Koparsa Ne Olur?

Sıradaki içerik:

Nötr Koparsa Ne Olur?

e
sv

Komütatör Vavien Nedir, Nasıl Bağlanır?

8014 okunma — 04 Nisan 2020 23:13

İlk önce vavien anahtardan bahsetmek gerek. Koridorun, bir ucundan ışığı yakıp diğer ucundan söndürmek ya da tam tersi işlem için kullanılır. Genellikle iki katlı binaların merdiven boşluğu ve koridorların aydınlatmasında kullanılmaktadır.

Burada, vavien anahtar devresi nasıl bağlanacağı veya mevcut adi anahtar tesisatının nasıl vavien anahtara çevrileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Diğer yazımda ise komütatör anahtar bağlantısından bahsetmiştim ve şöyle demiştim komütatör anahtar iki adet adi anahtarın birleşmesi ile meydana gelir.

Şimdi ise yine bir birleşme ürünü olan komütatör vavien anahtar ve bağlantısını anlatacağım.

Bu anahtar grubu vavien ve komütatör anahtar özelliklerini taşımaktadır. Vavien anahtar gibi iki veya daha fazla noktadan kontrol edilirken, komütatör anahtar gibi birden fazla lamba grubunu kontrol eder. Kısaca vavien ve komütatör anahtar özelliklerinin tek anahtar grubunda birleşmiş halidir.

Satın alınan komütatörün vavien anahtar bileşenleri:

Bu bileşenleri bilmek motaj için önemlidir.

Komütatör Vavien Anahtar Bağlantı Şeması;

Hazır olarak alına anahtar bileşenlerini yukarıdaki şekle göre yapboz söker mantığı ile söküyoruz. Referans olarak sol taraftaki anahtarı ilk anahtarımız olarak belirliyoruz. Bağlantı şemasında görüldü üzere Faz(canlı uç) ilk anahtarın ortak klemensine girer oradan kömütatörün diğer ortak klemensine köprüleme işlemi yapılır. Bu sayede iki ortak uca enerji ucu gelmiş olur. Şekilde olduğu gibi komütatör vavien anahtarı şekildeki gibi bize bakacak şekilde konumlandırdığımız da çaprazlama yaparak en sol en sağa olacak şekilde iki anahtarın da atlamalarını yapıyoruz ve ortak klemensinden lambanın faz ucuna bağlantı yapıyoruz.

Komütatör Vavien Anahtar Bağlantı Şeması;

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • halilagyar 2 sene önce
  • ara vaviyenle bunu nasil yapacagiz 4 adet lambamiz var 2 2 ayri yanip sonecek

    avatar
    • malibu 2 sene önce
    • bunu darbe kontrol kartı ile yapabilirsin