Yenilenebilir Enerjiden Üretilen Elektrik Gazı Geçti

Sıradaki içerik:

Yenilenebilir Enerjiden Üretilen Elektrik Gazı Geçti

e
sv

Ara Vavien Nedir, Nasıl Bağlanır?

14 Haziran 2020 22:37

Değişik isimlerle anılan bu anahtar grubu ikiden fazla noktadan ışık kontrolü yapmak için kullanılmaktadır. Piyasada ise permütatör, ara vavien ve deviatör gibi isimler duyarsanız bunların hepsi aynı işlevi yapan anahtar grubu olduğunu unutmayın.

Ara vavien anahtarı anlatmadan önce vavien (iki yönlü) anahtardan kısada olsa bahsetmek istiyorum. İki yönlü anahtar, çift olarak üretilir ve kullanılır. Koridorun, bir ucundan ışığı yakıp diğer ucundan söndürmek ya da bu işlemin tersi olarak kullanılır. Genellikle iki katlı binaların merdiven boşluğu aydınlatmasında ve koridorların aydınlatmasında kullanılmaktadır. Vavien hakkında devre ve bağlantı şeması için Vavien (İki Yönlü) Anahtar Tesisatı linkine tıklayınız.

Bu ürün grubunun bağlantısını yapmak için ilk olarak alınması gereken malzemelerden bahsetmek istiyorum çünkü kullanıcılar en çok bu konuda hata yapıyorlar.

Malzeme olarak iki adet vavien ve bir adet permütatör anahtar almak yeterli olacaktır. (Bir ışık kaynağını 3 farklı konumdan kontrol etmek için) Eğer daha fazla noktadan kontrol sağlamak istiyorsanız bu işlem için en basit çözüm ise darbe akım anahtarı olacaktır. Tabi 3 noktadan da bu işlemi darbe anahtarının yapacağı unutulmamalıdır.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere satın alınan anahtar grupları bu şekilde kablolama ve montaj için hazır hale getirilebilir.

Bağlantı Şeması

Yukarıdaki bağlantı şemasında da ifade etmeye çalıştığım gibi iki adet vavien ve bir adet permütatör anahtar devre kurulacaktır. N(nötr) direkt ışık kaynağına F(faz) ise anahtarlar arasındaki bağlantı yapıldıktan sonra ışık kaynağına giderek devre tamamlanmış olur.

Bağlantı ise sağ ve solda vavein anahtarlar ortada ise permütatör anahtar olacak şekilde yerleştirilmelidir. Vavien anahtarın 3 adet klemens ucu bulunur permütatörün ise 4 adet buradan ayrıt edebilirsiniz. Vavien anahtarın 1 numaralı klemensine Faz(F) girilir oradan 2,4 numralı uçlar ise permütatör anahtarın 2,4 numaralı uçlarına çapraz olacak şekilde bağlanır.( Vavien anahtarın 2 numaralı klemens ucu permütatörün 4 numaralı klemens ucuna gelecek şekilde) Pernütatörün 1,3 numaralı klemens uçları ise sağ taraftaki vavien anahtarın 3-4 uçlarına bağlanır. (Permütatörün 3 numralı ucu sağdaki vavien 4 numaralı klemens ucuna 1 ise 2 numaralı klemens ucuna bağlanmalı) Sağdaki vavienin 1 numaralı ucu direk ışık kaynağına oradan da Nötr(N) ile bağlanarak devre tamamlanmalıdır.

Ara Vavien Devre Şeması

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli