Saç Düzleştirici Nedir, Tamiri Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Saç Düzleştirici Nedir, Tamiri Nasıl Yapılır?

e
sv

Kaçak Akım Nedir?

2958 okunma — 26 Mart 2020 21:08

Ülkemizde kaçak akım ve sigorta grubu ürünler genelde karıştırılıyor. Oysa sigorta ve kaçak akım farklı ürün gruplarıdır. Kaçak akımı, anlatarak kulaktan dolma bilgiyi ortadan kaldırmaya çalışacağım.

Kaçak akım nedir?

Kaçak akım koruma anahtarları herhangi bir tesisatın hattından gelen ve dönen akımların toplamının sıfır olması esasına göre çalışır. Normal bir tesisata gelen akımların meydana getirdiği manyetik alanla giden akımların meydana getirdiği alan birbirine eşit ve zıttır. Tesisatın tek veya üç faz olması bu durumu değiştirmez. Normal çalışan tesisatta gelen ile giden akım eşit olduğundan bir problem görünmez.

Bu eşitliği bozacak olan ise tesisatı herhangi bir noktasından kaçak olması durumudur. Kaçak akım, kötü tesisat işçiliği, topraklamanın uygun yapılmaması, evimizdeki alıcıların yalıtımlarının iyi olmaması ve bileşen malzemelerdeki kusurlar gibi bir çok sebepten oluşabilir. 

Kaçak akım olması durumun da kaçak akım rölesinin bobininde fark alanı meydana gelerek elektro manyetik kuvvet (EMK) meydana gelir. Bu kuvvet kaçak akımı açma sınırına geldiğinde röle devreye girecekir. İş güvenliği için cihazlara yapılacak tüm müdahalelerde elektrik izalasyonu yapıldıktan sonra müdahale edilelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
avatar
avatar