Split Klima Nasıl Kurulur?

Sıradaki içerik:

Split Klima Nasıl Kurulur?

e
sv

Piller Neden Zıt Yönlerde Yanyana Sıralanır?

362 okunma — 29 Temmuz 2022 22:52

Pillerin neden ters kutuplu bağlandığı anlamak ve tasarımı entegrasyonuna geçmeden önce Pil Nedir? sorusuna cevaplayalım; Piller elektronik cihazlara güç vermeye yarayan harici bağlantılı elektrokimyasal hücreler kümedir.

Daha fazla bilgi için;

Pil Çeşitleri Nelerdir?

Pilin Çalışma Prensibi

 Asıl konumuz olan pillerin neden zıt kutuplu oldukları. Prensip olarak pillere kullanımdayken, pozitif terminal katot, negatif terminal ise anottur. Elektronlar harici bir devreden anoda akar ve katoda (pozitif terminal) hareket eder. Pilin çıkıntılı tarafını (+) işaretiyle, düz tarafını (-) işaretiyle ifade edilir. Bu + ve – işaretli uçlar art artta eklenirse voltaj seviyesi yükselir. Buradaki temel amaç ise çoğu pil kullanan cihazın 3 volt ile çalışıyor olmasıdır.

Sağlıklı bir pil yaklaşık 1,5 volttur. Bir pilin pozitif ucu ikinci pilin negatif ucuna değecek şekilde yerleştirildiklerinde, uzaktan kumanda vb. cihazlar için gereken 3 voltu sağlamış olur. 3 volt üretmenin en basit yolu budur. Fakat ekonomik olarak bakıldığında ise

Tasarımcılar için kablolama kolaylığı meselesi var. İki pil ve çoklu piller çoğunlukla seri bağlantıya sahiptir; bu durumda ise – terminali bir sonraki düşük pilin artı terminaline bağlanır. Bu pillerin alternatif yönlerde yerleştirilmesi, artıdan eksiye bağlantıyı mekanik olarak çok kısa ve kolay hale getirerek montajı daha ucuz ve basit hale getirir.

Özet olarak; Piller paralel olarak (Amper-saati artırarak, ancak voltajı aynı kalacaktır) bu, durum ise yüksek voltaj gerektirebilecek cihazlar için uygun değildir. Seri olarak yapılan bağlantı hem voltajlarını hem de Amp-saatlerini (bir pildeki bir saat boyunca bir amperlik akımın akmasına izin verecek enerji şarjı miktarı) ikiye katlamasını sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli