Odanızı Soğutmanın 7 Yolu

Sıradaki içerik:

Odanızı Soğutmanın 7 Yolu

e
sv

Split Klima Nasıl Kurulur?

27 Temmuz 2022 22:50

Klimalar, yaz aylarında evinizi serin tutarak bizlere konforlu yaşam alanı sunuyorlar. Merkezi klima sistemlerine göre daha rahat kurulum ve sessiz çalışmalarında dolayı tercih ediliyorlar. Split klimalar kanalsızdır, bu nedenle yapmanız gereken tek şey soğutma ünitesini içeriye, kompresör(kondenser) ünitesini dışarıya monte etmek, ardından üniteler arasında boru ve güç kablosu montaj etmek olacaktır.  Tesisat hakkında bilginiz ve malzemeniz varsa dışarıdan ustaya para vermek yerine siz yapabilirsiniz.

İç Üniteyi Kurma

İç üniteyi monte etmek için iç duvarınızda düzgün bir yer seçin; Düzgün bir yerden kastımız ise iç ve dış ünite arasındaki bağlantıyı yapmanıza engel kolan v.b. şeylerin olmamasıdır. İyi sonuçlar için doğrudan güneş ışığından ve ısı kaynaklarından uzak bir yer seçmakte fayda var. Üniteyi yerden 2,1 m yükseklikte monte edin ve uygun hava akışını sağlamak için ünitenin her tarafında en az 15–30 cm açık alan bırakın. 

Duvarın ünitenin ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü olmasına dikkat edin. Üniteyi antenlerden, televizyon, radyo, ev güvenlik sistemleri, telefonlar için kullanılan güç kablolarında ve bağlantı hatlarından en az 1m uzağa konumlandırın. Bu kaynaklardan gelen elektrik gürültüsü klimanız için çalışma sorunlarına neden olabilir.

Bu ünitelerin çoğu, duvara yükseğe monte edilmiş olsalar bile kolayca açıp kapatabilmeniz ve sıcaklığı ayarlayabilmeniz için uzaktan kumandalara sahiptir. İç ünite için, oturma odası gibi, soğuk havanın evinizden kolayca akabileceği merkezi bir yer seçin

Yukarında bahsetmiş olduğumuz konumlama kurallarına dikkat edeniz. Montaj plakasını iç duvara sabitleyin. Montaj plakasını, iç üniteyi kurmak istediğiniz duvara dayayın. Hem yatay hem de dikey olarak düz olduğundan emin olmak terazi kullanın. Vida deliklerinin yerlerini kurşun kalem işaretleyin ve delikleri delin. Deliklere plastik dübeller yerleştirin ve plakayı kılavuz vidalarla duvara sabitleyin.

Boruları çıkarmak için duvara 3 inç (7,6 cm) bir delik açın. Deliği delmeden veya kesmeden önce duvarın arkasında boru veya tel olmadığından emin olun. Montaj plakasındaki deliğin ortasına bir işaret koyun. Yeterli drenajı sağlamak için zemine doğru hafifçe eğimli olan duvarda 7,6 cm’lik dairesel bir açıklık oluşturmak için bir anahtar deliği testeresi veya delik kesme aparatı olan bir matkap kullanın.

İç ünitedeki elektrik bağlantılarını kontrol edin. Klima ünitesinin ön panelini kaldırın ve kapağı çıkarın. Kablo tellerinin vidalı terminallere bağlı olduğundan ve kabloların ünite ile birlikte gelen şemaya uygun olduğundan emin olun.

Boruları ve kabloları duvardaki delikten geçirin ve ardından üniteye bağlayın. Birlikte verilen bakır boruları, güç kablosunu ve tahliye borusunu elektrik bandıyla sabitleyin. Suyun serbest akışını sağlamak için drenaj borusunu tabana yerleştirin. Boruları ve kabloyu duvardaki delikten geçirin.

r

İç üniteyi montaj plakasına sabitleyin. Klimayı duvara takmak için, ünitenin arkasındaki dişi bağlantıları montaj plakasındaki erkek bağlantılarla hizalayın ve üniteyi yerine sabitlemek için sıkıca bastırın. Suyun tahliye borusundan akabilmesi için ünitenin 2-3 derece geriye eğildiğinden emin olun.

Split Klima Dış Ünite Montajı

İç ünite için montaj plakasında açtığınız deliği bulun ve boruların ve kablonun kolayca takılabilmesi için dış üniteyi 15 m içine yerleştirin. Düzgün çalışmasını sağlamak için çevresini çevreleyen en az 30 cm boşluk olan bir yer seçin. Mümkünse, ünitenizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için toz olmayan, insan geçişi az ve ek olarak rüzgardan korunan gölgeli bir yer seçin.

Dış üniteyi doğrudan yere koymayın zemine bir perde betonu atın. Beton zeminde su birikmeyecek şekilde olmalıdır. Kondansatör üzerindeki kapağı çıkarın. Kullanım kılavuzundaki ünitenin kablo şemasına bakın ve kabloların şemada önerildiği gibi bağlandığından emin olun.

Titreşimi en aza indirmek için pedin üzerine lastik bir yastık koyun, ardından dış kondenser ünitesini pedin üzerine yerleştirin. Üniteyi ankraj cıvatalarıyla betona sabitleyin.

 İç üniteden dış üniteye 2 bakır boruyu talimat kılavuzuna göre sabitlemek için havşa somunları kullanın. İç üniteden gelen güç kablosunu da dış üniteye bağlayın. Elektrik sigortasını açın.

Dikkat Edilecek Konular

Soğutucu devresindeki havayı ve nemi boşaltın. 

Boruları kelepçelerle duvara sabitleyin.

Genişleyen poliüretan köpük kullanarak duvardaki deliği kapatın. 

Üniteyi açın ve serin havanın tadını çıkarın! Geriye sadece iç üniteden yapabileceğiniz klimayı çalıştırmak kalıyor. Soğuk havanın evinize esmeye başlaması sadece bir veya 2 dakika sürmelidir. 

Yeni klimanızı çalıştırırken herhangi bir sorun yaşarsanız kullanım kılavuzuna bakın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli