Susta Nasıl Kullanılır?

Sıradaki içerik:

Susta Nasıl Kullanılır?

e
sv

Otomatik Sulama Sistemleri Hakkında Her Şey

17 Temmuz 2022 20:13

Herkez bahçesinin yeşil kalmasını ister fakat bu zahmetli bir iştir. Çimler ve diğer bahçe süslerini canlı tutmak için gerekli olan şey sudur. Suyu düzenli olarak almayan bahçe ürünleri genellikle kurur. Sulamak için ise genellikle otomatik bir sulama sistemi veya sprinkler kullanılır. Otomatik sulama sistemi ve sprinkler hortumlar gibi etrafta taşımak zorunda kalmayız bu sayede ezilme ve bükülme olayı olmaz. Otomatik sulama sistemi ve sprinklere geçmek için birçok sebep vardır gelin onları sizinle paylaşalım.

Sprinkler’in Artıları ve Eksileri

Otomatik sulama sistemleri özellikle seyahat eden kişiler için uygundur. Başlangıçta pahalı olmaları dezavantaj olarak görünüyor olabilir. Otomatik sulama sistemleri doğru şekilde kurulup programlanırsa, uzun vadede su tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Su tasarrufu ise cebinize katkı sağlar. Diğer taraftan bahçe ürünlerinin kuruması sizin için ek maliyetlere yol açabilir.

Otomatik sulama sistemleri için ekipmanlar dört temel bileşenden oluştur: zamanlayıcı veya “kontrolör”, sulama vanaları , yeraltı boruları ve sprinkler başlıkları.

Çim sulamada yağmurlama türleri, uygulama oranlarındaki farklılık nedeniyle, çim sulamasında belirli bir alan için sprey başlıklı sprinkler veya rotor başlıklı sprinkler kullanmanız fark eder. Sprinkler Başlıkları ve Rotor Kafalarından bahsedeceğim ihtiyacınıza uygun başlığı seçmenizde fayda var.

Sprinkler Başlıkları

Sprinkler otomatik orak su tazyik seviyesine göre 360 derece sulama imkanı sunar. Bundan dolayı sprinkler eğimli yerler için uygun değildir düz yerlerde kullanılması verim açısından önemlidir.

Rotor Kafaları

Geniş çim alanlarını sulamak isteyenler için rotor başlıklı sprinkler sistemleri mantıklı bir seçim olacaktır. Sprinklere göre daha geniş sulama alanı sahiptirler. Kullanacağımız alana göre seçim yapmalıyız düz yerde sprinkler eğimli yerlerde ise rotor kafaları kullanmak gerekir. Ayrıca eşit dağıtım istenen yerlerde rotor kafası kullanılmalıdır.

Damla Sulama Sistemi

Çimi sulamak yerine, sebze bahçesi, çiçek bordürünü veya başka dikim yatağını sulamak için ihtiyaçlarınız damla sulama sistemidir. Damla sulama sistemi bu durumlarda diğer sulama yöntemlerinden daha verimlidir, çünkü etrafa keyfi olarak su püskürtmek yerine bitkilerin kök bölgelerini hedef etmenize olanak tanır. 

Damla Sulama Sistemleri ve Su Tasarrufu

Verimliliği yüksek olan damla sulama sistemleri belirli aralıklarla hortuma açılmış deliklerden oluşur. Suyun verimli şekilde kullanılması için direk olarak sulanacak bitkinin köküne etki eder. İki bitki arasındaki toprağı sulamadığı için su tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Sprinkler, damla sulama sistemlerinin aksine, suyu toprağa ulaşmadan önce havaya püskürtür. Bu nedenden ötürü rüzgar, havadaki suyu uzağa götürebilir, amaçlanan yerden başka bir yere dağıtabilir. Damla sulama sistemleri genellikle çiçeklerin veya çalıların büyüdüğü alanlara kurulur.

Sulama Bölgeleri

Otomatik sulama sistemlerinin diğer bir nimeti ise sulanacak bölgeleri ayırabilmizdir. Bu sayede hangi bölgeye ne kadar su verileceği hesalanır ve su miktarı belirlenir. Benzer sulama ihtiyaçları olan bitkiler birlikte ekilirse, su tasarrufu sağlamış olursunuz. Ayrıca bu sayede daha verimli bitkiler elde edersiniz.

Yağmur Sensörleri

Sulama sistemine eklene yağmur sensörleri bitkilerin mevsimlere göre su ihtiyacını ayarlarak sistemi aktif yada pasif eder. Bu sayede su tasarrufu sağlanmış olur. Bitkiler yaz aylarında ilkbahar ve sonbahara göre daha fazla susar, bu nedenle sulama zamanlayıcısını her zaman aynı ayarda tutmak yerine sulama zamanlayıcınızı buna göre programlayın.

.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli