BASEC Nedir?

Sıradaki içerik:

BASEC Nedir?

e
sv

Maksimum Voltaj Düşüş Sınırı

26 Haziran 2021 17:45

İzin verilen maksimum voltaj düşüşü ülkelere göre değişir.  AG kurulumları için tipik değerler aşağıdaki tabloda verilmiştir. IEC60364-5-52 standardına göre;

Kurulum türleriAydınlatma devreleriDiğer kullanımlar (ısıtma ve güç)
Doğrudan kamuya açık bir alçak gerilim dağıtım sisteminden sağlanan alçak gerilim tesisatları%3%5
Özel AG kaynağından sağlanan alçak gerilim tesisatı%6%8

Bir ürünün çalışma koşulları göz önüne alındığında normal şartlarda yukarıdaki değerlerin altına düşmemelidir. Voltaj düşüşleri tablodaki gösterilen değerleri aştığında, durumu düzeltmek için kesiti büyük kablolar kullanılmalıdır.

%8 değerini, aşaması durumunda motor için sorunlara yol açabilir; Örneğin:

  • Genel motor performansı düşüşü gerçekleşir. Motor çalışması için gerekli nominal değerinin ± %5’i içinde bir voltaj gerektirir.
  • Bir motorun başlangıç ​​akımı, tam yük değerinin 5 ila 7 katı (hatta daha yüksek) olabilir. Tam yük akımında %8’lik bir voltaj düşüşü meydana gelirse, başlatma sırasında %40 veya daha fazla bir voltaj düşüşü meydana gelir. Bu gibi durumlarda ise;
    • Durma (yani, yük torkunun üstesinden gelmek için yetersiz tork nedeniyle hareketsiz kalma), bunun sonucunda aşırı ısınma ve arızalanma meydana gelir.
    • Veya ağır akım yüklemesinin (diğer ekipman üzerinde istenmeyen düşük voltaj etkisi gösterir) normal başlatma süresinden fazla sürede hızlanır.
  • Son olarak, %8’lik bir voltaj düşüşü, sürekli yükler için önemli bir (ölçülen) enerji israfı olacaktır. Bu nedenlerle, düşük voltaj sorunlarına duyarlı devrelerde sabit çalışma koşullarında maksimum %8 değerine ulaşılmaması tavsiye edilir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli