Dekoratif Solar Panel(Güneş Paneli)

Sıradaki içerik:

Dekoratif Solar Panel(Güneş Paneli)

e
sv

Starlink Nedir?

25 Şubat 2021 10:29

İnternet çağımızın olmazsa olmazı şimdi nerede yaşarsanız yaşayın, internete erişebilmek artık hayal değil. Teknolojinin gelişimi ile kısa sürede bu söylediğimiz gerçek olacak. 2015 yılında teknoloji devi SpaceX, Starlink adlı hizmet geliştirdiğini duyurdu. Starlink tam olarak nedir?  Uzay internet hizmeti hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Starlink tamamen faaliyete geçtiğinde gezegenimizin her yerinde internet erişimi olacak. Starlink dünya yörüngesinde binlerce küçük uydu fırlatarak hızlı internet sinyallerini dünyaya aktaracak.

Starlink Nasıl Çalışır?

Günümüzde kullanılan uydu TV ve GPS gibi hali hazırdaki teknolojilerden günlük olarak faydalanırız fakat bunlar sınırlı veriye sahiptirler ve geniş band için güvenilmezler. Çok daha hızlı ve geniş band hizmeti sağlamak için Starlink lazerler aracılığı ile veri iletirler. Lazer sinyallerinin sağlam, güvenilir ve geniş band olması için yanındaki 4 adet Starlink ile bağıntılı ve senkron çalışacak. Bunun olması için projenin ilk etabında 12.000 kadar uydu fırlatılması gerekli.

Starlink İnterneti Ne Kadar Hızlı?

Starlinklerin Dünyaya olan uzaklığı 563,2704 km ve alçak yörüngede olduğu için gecikme 25-35ms arasında olacak. 150Mbps indirme ve 40Mbps yükleme hızlarına ulaşacağı biliniyor. Yapılan testlerde ise 600Mbps’lik ultra yüksek hızlara ulaştığı bilinmektedir.

Starlink Ne Zaman Yayına Girer?

Starlink günümüzde yerel ve uluslararası olarak ilk beta hizmetini sunuyor. 2021’de nüfuslu dünyanın neredeyse küresel kapsamına genişlemeye devam edecek.

Beta sırasında, Starlink sistemini geliştirirken, kullanıcılar önümüzdeki birkaç ay içinde veri hızlarının 50Mb / s ile 150Mb / s arasında değiştiğini ve 20ms ile 40ms arasındaki gecikmeyi görmeyi bekleyebilirler. Ayrıca hiçbir bağlantının olmadığı kısa dönemler de olacaktır.

boşluk x satillite

SpaceX Starlink’in Maliyeti Ne Olacak?

Starlink’in beta projesinin, ekipman ve kurulum için 439 £ (veya 600 $) tutarında bir ön maliyete ve daha sonra aylık 84 £ (120 $) abonelik maliyetine sahip olduğu söyleniyor. Bu, şu anda erişilebilen diğer tüm geniş bant biçimlerinden çok daha pahalı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli