5G Nedir?

Sıradaki içerik:

5G Nedir?

e
sv

Tüketicilerin Elektriği Hangi Hallerde Kesilir?

30 Nisan 2021 09:14

Elektrik kesintisi hemen hemen başımıza gelmiş bir olaydır. Kısaca bunun nedenlerini sizlere aktaracağım.

Elektrik Kesintisi Durumları

  • İkili anlaşma ve perakende satış sözleşmesi bulunmaması…
  • Borcun zamanında ödenmemesi…
  • Kaçak elektrik kullanımı…
  • Usulsüz elektrik kullanımı…
  • Aboneliğin sonlandırılması hallerinde elektrik kesilir…

Alıcının elektrik aboneliği yoksa orada elektrik olmaması gerekir. Bir yerden taşınıyoruz veya tamamen boşaltıyoruz oranın elektrik aboneliğini kapattığımızda orada elektrik olmaması gerekir. Kaçak elektrik kullanımı gibi yasal olmayan durumlarda ise bu tespit edilirse oranın elektriği kesilir ve idari para cezası uygulanır. Usulsüz elektrik kullanımı da buna örnek gösterilebilir. Örneği elektrik aboneliği var ama değişik yöntemler kullanarak bu gideri yasal olmayan yönlerle kayıt dışı tutmak.

En önemli konu ise zamanında ödemesi yapılmayan elektrik borçlardır. Fatura geldikten sonra belirtilen süre geçmesi durumunda ikinci bir bildirim gelir ve en az beş iş günü içerisinde borcunuzu ödemelisiniz aksi durumda elektriğiniz kesilir. İkinci bir bildirim gelmeden elektriğiniz kesinlikle kesilemez.

Elektrik Geri Açılma Süresi Ne Kadar Sürer?

Kesilme durumunda bölgede bulunan elektrik yüklenici firmasına borç ödendikten sonra bildirimde bulunulur. Bildirimden sonra yerleşim alanı içerisinde 24 saatte elektrik bağlanır. İmar ve yerleşim alanı dışında ise 48 saat içerisinde elektrik bağlantısı gerçekleştirilir. Ayrıca kesme ve bağlama bedeli faturanıza yansıtılır.

Kaynak:EPDK

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli