Akıllı Fişleri Kullanacağımız 6 Uygulama

Sıradaki içerik:

Akıllı Fişleri Kullanacağımız 6 Uygulama

e
sv

Atık Sulardan Elektrik Üretilebilir mi?

363 okunma — 02 Ocak 2022 13:28

Evlerde, iş yerlerinde ve fabrikaralarda tonlarca atık su üretilmektedir. Bu sulara artık, atık gözüyle bakmadan vazgeçelim, çünkü onları elektriğe dönüştürmek ve potansiyel güçünü kullanmak mümkün. Günümüzde ve M.Ö. 202 ile M.S. 8 yılları arasında suyun güçünden yarlanıldığını biliyoruz. O zamandan beri, suyun gücünden temiz enerji üretiyoruz ve bu güç kaynağı günümüzdeki elektrik enerjisinin %60’ını karşılıyor.

Şebekelerden gelen su yüksek hızlara ve basınca ulaşmaktadır.  Su iletim hattında gelen suları evimize iş yerimize ulaştırmak için küçük çapta borular kullanmak zorundayız. Su bu esnada büyük borudan küçük boruya geçerken basıncı hızlı şekilde artmaktadır. Bu artan su hızı ve basıncını tesisata zarar vermemesi için düşürülmesi gerekir. Klasik yöntem olarak, basınç düşürme valfleri kullanılmaktadır. Fakat bu esnada suyun enerjisi boşa haranmış olur.

Su arıtma tesislerinin kontrol sistemleri, boru hattındaki basınç ve hız verilerini sensörler yardımı ile topar ve ilgili verileri kontrol etmeleri için basınç düşürme valfle gönderir.  Enerji kazanım sistemleri genellikle bu sistemlere paralel olarak bağlanır.  Enerji üretmek ve şebekeye beslemek için basınç kontrolü ile birleştirilmiş, mikro hidroelektrik hayal edin.

Mikro hidroelektrik tarafından üretilen elektrik, su arıtma tesisine enerji sağlamak için kullanılabilir.  Bunun da ötesinde, fazla elektrik, doğrudan şebekeye satılabilir. Bu mikro türbini güneş enerji panelleri ile karşılaştırıldığında yıl boyunca kesintisiziz olarak bu işlemi yapmaları avantaj olarak görünür. Bu sistem olumuz çevre şartlarından etkilenmez.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli