OLED ve QLED Arasındaki Fark Nedir?

Sıradaki içerik:

OLED ve QLED Arasındaki Fark Nedir?

e
sv

5G Nedir?

543 okunma — 29 Nisan 2021 09:44

Kısaca 5. nesil mobil ağ diyebiliriz. 1G, 2G, 3G ve 4G ağlarından sonra yeni bir küresel kablosuz standardıdır. 5G, makineleri, nesneleri ve cihazları birbirine bağlamak için tasarlanmış yeni bir ağ türü olarak bilmeliyiz.

5G

5G kablosuz teknolojisi, daha yüksek ve çoklu Gbps, en yüksek veri hızında, düşük gecikme süresinde, güvenlikli, ağ kapasitesi ve geniş ağ yapısı ile daha fazla kullanıcıya erişmeyi hedefler.

 5G’yi Kim İcat Etti?

Mobil ekosistemde 5G’yi hayata geçirmeye katkıda bulunan birkaç şirket var. Qualcomm, endüstriyi ileriye taşıyan ve bir sonraki kablosuz standardı olan 5G’yi oluşturan birçok temel teknolojinin icat edilmesinde önemli bir rol oynadı.

5G’yi Oluşturan Temel Teknolojiler Nelerdir?

5G, paraziti azaltmak için dijital bir sinyali birkaç farklı kanalda modüle etme yöntemi olan OFDM’ye (Ortogonal frekans bölmeli çoğullama) dayanmaktadır . 5G, OFDM ilkelerinin yanı sıra 5G NR hava arayüzünüde kullanır . 5G ayrıca 6 GHz altı ve mmWave gibi daha geniş bant genişliği teknolojilerini de kullanır.

4G LTE gibi, 5G OFDM de aynı mobil ağ ilkelerine göre çalışır. Bununla birlikte, yeni 5G NR hava arayüzü, OFDM’yi çok daha yüksek derecede esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlamak için daha da geliştirebilir. Bu, çeşitli farklı kullanım durumları daha fazla kişiye ve nesneye 5G erişimi sağlayabilir.

5G, hem düşük bantlarda (örneğin, 6 GHz altı) hem de mmWave‘de (örneğin, 24 GHz ve üstü) çalışabilir, bundan dolayı aşırı kapasite ve yüksek GB ulaşmak mümkündür.

5G, 4G LTE’ye kıyasla yalnızca daha hızlı, daha iyi mobil geniş bant hizmetleri sunmak için tasarlanmadı, IoT’yi gibi yeni hizmet alanlarına da genişledi.

Önceki nesil mobil ağlar ile 5G arasındaki farklar nelerdir?

Önceki nesil mobil ağlar 1G, 2G, 3G ve 4G’dir.

Birinci nesil – 1G
1980’ler: 1G analog ses iletti.

İkinci nesil – 2G
1990’ların başında 2G dijital sesi tanıttı (örneğin Kod Bölmeli Çoklu Erişim).

Üçüncü nesil – 3G
2000’lerin başı: 3G, mobil veri getirdi (örneğin CDMA2000).

Dördüncü nesil – 4G LTE
2010’lar: 4G LTE, mobil geniş bant çağını başlattı.

Yüksek hızlar, üstün güvenilirlik minimum gecikme süresiyle 5G, mobil ekosistemi yeni alanlara ulalacak. 5G, endüstriyi etkileyerek daha güvenli ulaşım, uzaktan sağlık hizmeti, hassas tarım, dijitalleştirilmiş lojistik ve daha fazlasını gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor.

 5G, 4G’den Arasındaki Fark Nedir?

5G’nin 4G’den daha iyi olmasının birkaç nedeni var:

  1. 5G, 4G’den önemli ölçüde daha hızlıdır.
  2. 5G, 4G’den daha fazla kapasiteye sahiptir.
  3. 5G, 4G’den önemli ölçüde daha düşük gecikme süresine sahiptir.
  4. 5G, 4G’den daha yetenekli bir birleşik platformdur.
  5. 5G, 4G’den daha iyi spektrum kullanır.

5G, 4G’den daha yetenekli birleşik bir platformdur.
4G LTE, 3G’den çok daha hızlı mobil geniş bant hizmetleri sunmaya odaklanırken, 5G, yalnızca mobil geniş bant deneyimlerini yükseltmekle kalmayıp, aynı zamanda görev açısından kritik iletişim ve devasa IoT gibi yeni hizmetleri de destekleyen birleşik, daha yetenekli bir platform olacak şekilde tasarlanmıştır. 

5G, spektrumu 4G’den daha iyi kullanır.
5G ayrıca, 1 GHz’in altındaki düşük bantlardan 1 GHz’den 6 GHz’e orta bantlara ve milimetre dalga olarak bilinen yüksek bantlara kadar geniş bir yelpazede tasarlanmıştır. (mmWave).

5G, 4G’den daha hızlıdır.
5G, saniyede 20 Gigabit (Gbps) en yüksek veri hızları ve saniyede 100+ Megabit (Mbps) ortalama veri hızları sunmaktadır.

5G, 4G’den daha fazla kapasiteye sahiptir.
5G, trafik kapasitesi ve ağ verimliliğinde 100 kat artış sağlamak üzere tasarlanmıştır. 

5G, 4G’den daha düşük gecikme süresine sahiptir.
5G, daha anlık, gerçek zamanlı erişim sağlamak için önemli ölçüde daha düşük gecikme süresine sahiptir: 1 ms’ye kadar uçtan uca gecikmede 10 kat daha azalma. 

5G beni nasıl etkileyecek?

Örneğin, 5G ile bulut hizmetlerine neredeyse anında erişim, çok oyunculu bulut oyunları, artırılmış gerçeklik ile alışveriş, gerçek zamanlı video çevirisi ve işbirliği ve daha fazlasını içeren yeni ve geliştirilmiş deneyimlere erişebilirsiniz.

5G Nerede Kullanılıyor?

Geliştirilmiş mobil geniş bant
Akıllı telefonlarımızı daha iyi hale getirmenin yanı sıra, 5G mobil teknolojisi, daha hızlı, daha tek tip veri hızları, daha düşük gecikme süresi ve daha düşük bit başına maliyetle VR ve AR gibi yeni sürükleyici deneyimler sağlayabilir.

Görev açısından kritik iletişim
5G, kritik altyapının, araçların ve tıbbi prosedürlerin uzaktan kontrolü gibi ultra güvenilir, kullanılabilir, düşük gecikmeli bağlantılarla endüstrileri dönüştürebilen yeni hizmetler sağlayabilir.

Massive IoT
5G, veri hızlarını, gücü ve mobiliteyi küçültme yeteneği sayesinde neredeyse her şeye çok sayıda gömülü sensörü sorunsuz bir şekilde bağlamak anlamına gelir – son derece yalın ve düşük maliyetli bağlantı çözümleri sağlar.

Tüketiciler 5G’yi Nasıl Kullanıyor?

Ortalama bir tüketicinin 2022’de akıllı telefonlarında ayda 11 GB’a yakın veri kullanması bekleniyor.  Bu, mobil cihazların giderek medya ve eğlence kaynağı haline gelmesiyle birlikte video trafiğindeki hızlı büyümenin yanı sıra muazzam büyümeden kaynaklanıyor. her zaman bağlantılı bulut bilişim ve deneyimlerinde.

4G, bilgiyi kullanma şeklimizi tamamen değiştirdi. Geçtiğimiz on yılda, mobil uygulama endüstrisinde video akışı, araç paylaşımı, yemek dağıtımı ve daha fazlası gibi hizmetler etrafında sıçramalara ve sınırlara tanık olduk.

5G, mobil ekosistemi yeni endüstrilere genişletecek. Bu, sınırsız aşırı gerçeklik (XR), kusursuz IoT yetenekleri, yeni kurumsal uygulamalar, yerel etkileşimli içerik ve anlık bulut erişimi gibi son teknoloji kullanıcı deneyimlerine katkıda bulunacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli