Yangın Algılama Sistemleri Ve Çeşitleri

Sıradaki içerik:

Yangın Algılama Sistemleri Ve Çeşitleri

e
sv

Corana (Korona) Virüsünü Önlemek İçin Teknolojik Çözümler

14 Mart 2020 10:06

Corona (Korona) Virüsü Nedir?

Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Nadir durumlarda, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. Yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronavirüs (koronavirüs) mevcuttur.

Belirtileri Nelerdir?

Nasıl Korunur?

Kısaca bu bilgileri verdikten sonra teknolojik olarak neler yapıldığına bakalım.

Ülkemizde henüz 2 vaka bilinse de işin uçunu sıkı tutmakta fayda var. Diğer avrupa ülkelerinde ve Çinde Koronavirüne karşı , robotlar ve yapay zeka da dahil olmak üzere birçok yeni teknoloji seferber ediliyor. Basit olarak maskeler bu işin başlangıç boyutunda olsaklar da çok önemli bir görev üstleniyorlar.

Bir sağlık çalışanı Çinli bir işçinin sıcaklığını almak için dokunmatik bir termometre kullanıyor.

Kızılötesi termometre olarak bilinen ve ülkemizde “termometre tabancaları” olarak isimlendirilen bu aletler sağlık çalışanlarını ve diğer hastaların sıcaklıklarını düzenli olarak kontrol ediyor. Bununla birlikte, sahnenin biraz arkasında, yapay zeka tarafından desteklenen daha teknolojik, aletlerle ise koronavirüs semptomlarını tanımlamaya, yeni tedaviler bulmaya ve hastalığın yayılmasını takip etmeye yardımcı oluyor. 

Çin hastaneleri hasta odalarını dezenfekte edebilmek için Danimarka menşeli UVD robotları kullanıyor. UVD Robot, içinde bulunan fitil, dezenfekte kapsülleri bir alan boyunca ultraviyole ışık yayarak, koronavirüs de dahil olmak üzere bütün virüsleri ve bakterileri öldürüyor. (Robotlar bir sağlık çalışanı tarafından tarafından uzaktan kontrol ediliyor.)

Bakteri ve virüs dezenfekte edici bir UVD Robotu

Temas yolu ile yayılan bu virüs için teması en aza indirmek gerekir. Toplu yerlerde parmak okuma ve anahtar gibi temas gerektiren işlemleri ise yüz ve göz okuma teknolojileri kullanılarak aşılmaya çalışıyor. Fakat bu işlemi maske takılı iken yapacak ve doğruluk payı yüksek olacak teknolojiler tercih ediliyor.

Ayrıca gözetleme ve ısıyı uzaktan ölçecek teknolojilerde bu işlemlerin bir basamağıdır. Ülkemize yurtdışından gelenler için ise termal görüntüleme kullanılıyor. Tehlikeli durumunlarda hasta gözetime alınıyor.

Sağlık çalışanları potansiyel koronavirüs hastalarını tespit etmek için termal görüntüleme kullanıyor.

Kaynaklar: https://www.saglik.gov.tr/ , https://medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/9023/corona-korona-virusu-nedir , http://www.euro.who.int/

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli