Elektrik Dalgalanması Nedir, Elektrikli Cihazlara Zarar Verir Mi?

Sıradaki içerik:

Elektrik Dalgalanması Nedir, Elektrikli Cihazlara Zarar Verir Mi?

e
sv

Elektrik Yangınlarını Önleme Yöntemleri

1768 okunma — 09 Mart 2020 00:29

Evimizde ve iş yerimizde hemen her yerde elektrik ile ilgili bileşenler görürüz. Bu bileşenler işimizi kolaylaşırsa da güvenli kullanılmadıkları zaman başımıza büyük işler açabilirler. Mesela; Elektrik yangınları hem ticari hem de konutlarda gerçekleşirler.

Elektrik yangınları evinize ciddi hasarlar verebilir ve ailenizin güvenliğini tehlikeye atabilir. İyi olan yönü ise alınacak önlemler sayesinde elektrik yangınları önlenebilir. Elektrik yangını önlemek bazı önlemlerden bahsedeceğim;

Yaygın elektrik yangın nedenlerinden biri hatalı elektrik tesisatıdır. Evinizdeki elektrik kablolarını uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer evinizdeki tesisat uygun değilse değiştirilmeli veya revize edilmelidir. Genellikle ucuza kaçılmakta ve kablo kesiti önemsenmemektedir. Bu durum yangınlara davetiye çıkarıyor.

Kötü bakım:

Özensiz yapılan bakım, elektrik yangınlarının başlıca nedenidir. Elektrik sigorta kutusu düzenli şekilde kontrol edilmelidir. Arka, neden olacak durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Aksi durumda yangına yol açabilir.

Elektrik kablolarını inceleyin :

Elektrik yangınlarını önlemenin diğer bir yolu ise elektrik kablolarını kontrol etmektir. Her şeyin bir ömrü vardır, kablolarında ömrü bitmiş olabilir. Evinizin kabloları yıpranmış, aşınmış ise kabloyu onarmalı veya tamamen değiştirin. Evimizde kesinlikle toprak hattı bulunmalıdır. Eğer bu konu hakkında yeterli bilginiz yoksa yetkili bir elektrikçiye başvurunuz.

Cihazların fişlerini kontrol edin:

Eğer cihazların fişleri yıpranmışsa kesinlikle değişin, bu durum elektrik çarpmasına hatta ev yangınlarına neden olabilir. Prizlerin bir gücü vardır, bu güçten fazlasını kesinlikle yüklemeyiniz. Elektrik uzatma kabloları geçici çözümdür, kalıcı olan sabit priz tesisatı kullanmak güvenlik için önemlidir.

Gerilim koruyucu kullanın:

Evimizdeki şebeke gerilimi bazen normal değerler üzerine çıkabilir. Bunun için üretilmiş koruma cihazları vardır bunları kullanmakta fayda var.

Sigorta atması:

Sigortalar evimizin kesinlikle bulunmalı ve gerekli değerlerde olmalıdır. Sigorta atması durumunda cihazlar kontrol edilmeli ve sigorta grubuna bağlı cihaz varsa prizde çıkartılmalıdır. Direk olarak kaldırılan sigortalar ev yangınlarına ve çarpılmalara neden olabilir.

Eski priz ve anahtarları değiştirin:

Eski sistemler yerine güncel sistemleri ve malzemeler kullanmayı tercih ediniz. Bu sizi ve eviniz koruyacaktır.

Eğer elektrik yangını ile karşılaşırsanız su ile müdahale etmeyiniz su iletken olduğu için tehlikeli olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli