Kablo Kopuğu Nasıl Bulunur?

Sıradaki içerik:

Kablo Kopuğu Nasıl Bulunur?

e
sv

Kapı Zili Bağlantısı Nasıl Yapılır?

14250 okunma — 26 Nisan 2020 18:28

Kapınıza kapı zili takmak çok basit bir işlemdir. Bu yazıyı okuyarak güvenli şekilde yapacağına inanıyorum. Bu işlem için öncelikle malzemeleri temin etmeliyiz.

Eviniz yeni olabilir yada eskiyen kapı zilini değiştirmek isteye bilirsiniz. Ben bu yazımda sıfırdan bu işlemin nasıl yapılacağını anlatacağım.

ADIM1:

Zil trafosu bağlayacağımız yeri belirlemek güvenlik için zil trafosu sigorta kutusu içerisinde olmalıdır. Zil trafosu 220V ile çalışıp değişik Watt değerlerine ve çıkış değerlerine sahiptir. Trafo çıkışları ise genelde AC’dir. Uygun trafoyu seçtikten sonra sigorta kutusunun içerisindeki raya yerleştirip, 220V AC gerilimi bağlıyoruz. Bağlantısı çok basittir; AC kısmına sigortadan alınan faz bağlanır nötr ise nötr barasından direkt bağlanır.

ADIM2:

Zil tesisat kablosu varsa direk trafo çıkışına bağlıyoruz. Eğer yoksa uygun zil teli (0,5-0,75-1-1,5-2,5-4-6-10-16-25-35-50-70-95-120-150-185-240-300-400- 500 mm ) satın alınmalıdır. Bilmemiz gereken öneli konu iki adet kablonun bu tesisatı çalıştıracak olmasıdır. Sonra şekilde görüldüğü üzere ilk olarak kablonun tek ucunu buton kasasına, buton kasasından çıkıp zilin bulunduğu yere çekiyoruz. Bir adet kablo ile işimiz bitti diğer kablo(ikinci) ise direk trafoya çekiyoruz.

ADIM:3

Butonu bağlamak için buton klemenslerini açıp düzgünce bağlantı yapıp butonu düzgünce yerine montaj ediyoruz. Zil butonun şekilde görüldüğü gibidir. İki adet kontağı bulunan adi anahtar yapısına sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken klemensleri fazla sıkmamaktır. Çünkü ince olan zil kablosu kırılabilir.

ADIM4:

Son adım ise zili bağlamaktır. İki adet ucu bulunan zilin bir ucu butondan gelen diğeri ise trafondan gelen uçtur bunları bağladıktan sonra sigortaları kaldırıp zil butonuna basarak deneyebiliriz. Bundan sonrası artık misafir beklemekte…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • […] Bu konuyu söyle anlamak istiyorum buradaki temel mantık kapalı ve açık devre. Daire önündeki zili söküp gelen iki adet kabloyu birbirine temas ettirin ve mutimetre ile butonu kapalı ve açık iken kontaklarını test edin. Multimetre Nedir, Nasıl Kullanılır? Yazısını okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Buton sağlam ise kablonun gelen giden uçunu ölçün voltaj yoksa trafo yanmış olabilir. Kapı Zili Bağlantısı Nasıl Yapılır? […]