Aşırı Gerilim ve Korunma Yöntemleri

Sıradaki içerik:

Aşırı Gerilim ve Korunma Yöntemleri

e
sv

Televizyonunuzun Enerji Etiketi Ne Anlama Geliyor?

2009 okunma — 21 Kasım 2022 10:17

Yeni alınan televizyonunuzda standart olarak bir enerji etiketi bulunur. Bu etiket TV’nin enerji tüketimi hakkında önemli bilgiler içerir.  Bu yazıda size bu etiketin satın aldığınız ürün için ne anlama geldiğini anlatacağız.

Enerji etiketindeki başlıklar

TV'niz için yeni enerji etiketi

Televizyonunuzun enerji etiketi aşağıdaki parçaları içerir:

  • QR kod
  • Enerji sınıfı
  • Enerji tüketimi
  • Enerji sınıfı ve tüketim HDR
  • TV’nin boyutları

Bu yazımızda bu bölümleri açıklıyoruz.

Tv’nin QR kodu

Enerji etiketindeki QR kodu

Enerji etiketinin sağ üst köşesinde bir QR kodu bulacaksınız. Burada TV’niz hakkında daha fazla ayrıntı bulacaksınız ve farklı televizyonların enerji tüketimini kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Tv’nin Enerji sınıfı

Enerji etiketinde TV'nizin enerji sınıfı

Bir televizyonun enerji sınıfı, A’dan G’ye kadar bir ölçekte TV’nin ne kadar ekonomik olduğunu gösterir. Enerji sınıfı A’ya ne kadar yakınsa, televizyonunuz o kadar enerji verimlidir. Enerji tasarruflu bir TV’nin kullanımı da daha ucuzdur çünkü daha az elektrik ödersiniz.

Tv’nin Enerji tüketimi

Enerji sınıfının altında TV’nin enerji tüketimi yer alır. Eski enerji etiketinde yıllık enerji tüketimi belirtilse de, artık enerji tüketimini TV’nin standart görüntü modunda 1.000 izleme saati başına kWh (kilovat saat) cinsinden bulacaksınız.

Enerji sınıfı ve tüketim HDR

Enerji etiketinde HDR'nin enerji sınıfı ve enerji tüketimi

Enerji etiketi daha sonra HDR görüntü modunda televizyonun enerji sınıfını ve enerji tüketimini belirtir. HDR görüntüleri görüntülediğinizde, çoğu TV daha yüksek bir ekran parlaklığı kullanır. Bu sayede, HDR’nin geniş renk aralığı ve güçlü kontrastı daha iyi karşınıza çıkıyor. Bu, HDR modundaki enerji tüketiminin genellikle bir televizyonun standart görüntü modunda tükettiğinden farklı olduğu anlamına gelir. Bu nedenle HDR görüntü moduna ayrı bir enerji sınıfı veriliyor ve 1.000 izleme saatindeki enerji tüketiminden bahsediliyor.

TV’nin boyutları ve çözünürlüğü

Enerji etiketinde TV'nin boyutları ve çözünürlüğü

Enerji etiketinin altında, TV’nin ekran diyagonalinin santimetre ve inç cinsinden olduğu bir resim bulacaksınız. TV’nin boyutu enerji sınıfını etkiler. Daha büyük bir televizyon genellikle daha küçük olandan daha fazla güç tüketir. Çözünürlüğü yatay ve dikey piksel sayısında da görebilirsiniz. Örneğin, bir 4K televizyon için bu: 3.840 piksel ve 2.160 pikseldir. Çözünürlük ayrıca güç tüketimini de belirler. 8K çözünürlüğe sahip bir TV, 4K TV’den daha fazla güç kullanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli