Termistör Nedir? Yapısı ve Kullanım Alanları

Sıradaki içerik:

Termistör Nedir? Yapısı ve Kullanım Alanları

e
sv

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Nelerdir?

337 okunma — 01 Aralık 2022 10:03

Yangın alarm sistemi, olası bir yangın tehlikesini veya bir yangın başlangıcını tespit ederek ikaz sistemlerini devreye sokan alarm sistemidir. Isı veya duman hassasiyetine sahip dedektörler tarafından devreye sokulan yangın alarmı,tehlike anında bölgenin tahliye edilmesini ve erken müdahale ile can ve mal kayıplarının önüne geçilmesini sağlayan önemli koruma sistemleridir. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok alanda hayati önem teşkil eden yangın algılama sistemi, daha güvenli bir ortam oluşturulmasında aktif rol oynar.

Yangın Algılama Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangın alarm sisteminin sahip olduğu algılama, uyarma ve bildirimde bulunma şeklindeki üç fonksiyonun detaylarına bakarak çalışma sistemini anlamak mümkündür:

  • Yangın Riskini Algılamak 

Yangın alarm sisteminin sürekli kontrol halinde olmasını sağlayan farklı mekanizmalar vardır. Bazı yangın alarmları sadece duman sensörü ile çalışırken bazıları ise ısı ve duman dedektörünü kullanarak riski algılar. Bir ortamda duman yükseldiği zaman duman dedektörü tetiklenir ve alarm çalar. Oda sıcaklığının belli bir derecenin üzerine çıkması ile de ısı dedektörü, alarm paneline sinyal gönderir ve yangın alarmı çalar. Ani ısı değişimini ve yüksek sıcaklıkları algıladığı için de kışın iç mekanın ısıtılması gibi durumlarda hata vermez. Isı ve duman dedektörünün bir arada bulunduğu yangın alarm sistemlerinde hata payı daha azdır. Sadece duman dedektörünün bulunduğu sistemlerde ise yemek buharının yükselmesi gibi durumlarda sensör tetiklenip hatalı alarm çalabilir.

Duman Dedektörü
  • Uyarı Verme

 İnsanların yangın riskini fark ederek bulundukları mekanı terk etmeleri için yüksek desibelli alarmlar çalar. İşitme engelli kişilerin varlığı durumunda ise bazı alarm sistemleri çakarlı ya da flaşlı ışıklandırma ile uyarıda bulunur. Yangın alarm sisteminin 7/24 kesintisiz koruma sağlaması için elektrik bağlantısının yanı sıra kontrol paneli içerisinde de aküsünün bulunması gerekir. Böylece olası elektrik kesintilerinde de yangın riskini tespit ederek alarm verebilir.

Yangın Alarm Butonu
  •  Destek Sağlama 

Yangın alarm sisteminin tek fonksiyonunun ses ve ışık ile uyarı vermek olduğu düşünülür. Ancak yangın alarmının en önemli ve hayat kurtaran görevlerinden birisi de ambulans, itfaiye gibi etkili birimlerle kısa sürede iletişime geçmesidir. Yangın alarmı paneli, bir risk algıladığı durumlarda ilgili güvenlik sistemi birimlerine de bildirimde bulunur. Örneğin olası bir yangın durumunda Pronet alarm haber alma merkezine bildirim ulaşır ve güvenlik uzmanları 10 ortalama saniyede size ulaşır ve yangının varlığını teyit etmeniz durumunda itfaiye ile ambulansı size yönlendirir. Hatalı bir yangın uyarısında ise kontrol paneli üzerinden alarm durdurulabilir. Ev ya da iş yerinizde kullanacağınız yangın alarmı sisteminin ısı duman dedektörüne sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Ev ya da iş yerinde olmasanız bile güvenliğinizin sağlanacağından emin olmak için de 7/24 destek alacağınız güvenlik uzmanlarının bulunduğundan emin olmanızda fayda vardır.

Yangın Alarm Paneli

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri

  • Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri:

Belirli bir bölgedeki yangının tespit edilmesi üzerine çalışan sistemlerdir. Zon ismi verilen bölgesel tespit mantığıyla işleyen Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri,  bu zonlara bağlanmış yangın algılama dedektörlerinin sinyalleriyle yangını algılar ve bölgesel uyarı verir. Diğer sisteme göre daha basit sistemlerdir ve çok daha ekonomiktir. Bu sebeple de günümüzde özellikle küçük ve yangın riskinin daha az olduğu projelerde tercih edilirler. Bu sistemlerin en büyük kusuru hava ve ısı değişimlerinden etkilenebilmesi ve yanlış yangın alarmları riskleri yaratmasıdır. Sistem dahilinde şu ekipmanlar kullanılır;

-Duman Dedektörleri

-Isı Dedektörleri

-Beam Dedektörleri

-Yangın Butonları

-Yangın Sirenleri

-Yangın Flaşörleri

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi
  • Analog Adresli Yangın Alarm Sistemi:

Noktasal olarak yangın algılaması yapabildiği için özellikle yüksek ve kompleks yapılarda tercih edilmektedir. Bu sistemde her bir dedektör bir loop (çevirim) hattına bağlanır. Hatlardan çıkan kablo ve algılayıcılar sırayla duman-ısı-sıcaklık artış hızı gibi farklı algılayıcı elamanlarını dolaşır ve tek tek kontrol ederek ortam hakkında sürekli rapor sunar. Herhangi bir arıza ve yangın durumunda ise tüm lopların bağlandığı kontrol paneline gerekli bildirimleri yaparak ikazda bulunur. Diğer mekanik sistemlere de entegre edilebilen Adresli Yangın Algılama Sistemleri geliştirilebildiği ve detaylı rapor verdiği için kompleks yapılarda daha çok tercih edilmektedir. Sistem dahilinde şu ekipmanlar kullanılır;

-Duman Dedektörleri

-Isı Dedektörleri

-Beam Dedektörler

-Multi Sensörler

-Yangın Butonları

-Yangın Sirenleri

-Yangın Flaşörleri

Analog Adresi Yangın Alarm Sistemi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli