Elektrikli Araç Nedir?

Sıradaki içerik:

Elektrikli Araç Nedir?

e
sv

Tesla Supercharger Nedir?

684 okunma — 20 Ocak 2021 13:27

Tesla, elektrikli araç pazarında lider koltuğuna oturmuş durumda. Elon Musk önderliğindeki çığır açan otomobilin Tesla Model 3 modeli uygun fiyatı ile 2018 yılında dünyanın en çok satan elektrikli otomobili oldu. Bunun nedeni, düşük fiyatı ve sunduğu donanımlar olsa gerek.

Ford ve Nissan gibi geleneksel otomobil üreticileri tarafından üretilen elektrikli araç modellerinin daha da ucuz olmasına rağmen Teslanın otopilot modu gibi bazı lüks özellikleri, Model 3’ü rakiplerinin üzerinde bir sınıfta tutuyor. Bu nedenle Tesla, elektrikli araç pazarında hala büyük bir etkiye sahip. 

Tesla Supercharger Nedir?

Amerikalı araç üreticisi Tesla tarafından tamamen elektrikli arabaları için geliştirilmiş 480 voltluk doğru akım sunan şarj teknolojisidir. Süper şarj cihazları, elektrikli aracınızı bir elektrikli araç şarj istasyonundan çok daha hızlı şarj etmenizi sağlar. Pilinizi yaklaşık yüzde 50 oranında şarj etmek yaklaşık 20 dakika ve tam şarj için yaklaşık 75 dakika yeterli olacaktır. Bu Supercharger’ların çoğu, modern benzin istasyonlarına benzeyen Supercharging İstasyonlarında, genellikle alışveriş merkezlerinin ve kafelerin yakınında bulunur, böylece aracınız şarj olurken bazı işlerinizi halledebilirsiniz. Bu Süperşarjlar, dünya çapında popüler sürüş rotalarında kurulmuş durumda. Tesla, 2019 itibarıyla Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da 9.000’in üzerinde Supercharger’a kurulumu yaptı.

Tesla Model S, ağı kullanabilen ilk otomobildi, ardından Tesla Model X, Tesla Model 3 ve Tesla Model Y bu süreci takip etti. Bazı Tesla arabalarının ömür boyu ücretsiz Supercharging imkânı vardır. Ücretler, aracın ilişkili olduğu Tesla hesabına otomatik olarak faturalandırılır. Orijinal V1 ve V2 Tesla süperşarj istasyonları, versiyona bağlı olarak, araç başına maksimum 150 kW ile iki araba arasında dağıtılan 150 kW’a kadar güç ile şarj edebilir.

Tesla, 2019 yılında Las Vegas’ta ilk V3 Supercharging İstasyonunu açtı. Heyecan verici bu gelişme sayesinde V2 Supercharging İstasyonunun yaklaşık yarısı kadar sürede aracınızı şarj etme olanağı sunuyor. 

Tesla Olmayan Bir Aracı Süper Şarj Cihazında Şarj Edebilir miyim?

Tesla, elbette piyasadaki tek elektrikli araç değil. Elektrikli araç endüstrisi gelişmeye devam ederken, otomobil üreticilerinin şarj fişlerini ve bağlantı noktalarını standartlaştırmaya devam ediyor.

Maalesef henüz tam olarak orada değiliz. Tesla’nın harici şarj cihazı veya EVSE’nin (elektrikli araç tedarik ekipmanı) yakın gelecekte Tesla, dışı araçları desteklemesi bekleniyor.

Teslayı Süper Şarj Olmadan Şarj Edebilir miyim?

Tesla, aracınızı kendi garajınızdan rahatça şarj etmenizi kolaylaştıracak bir evde şarj ünitesi (seviye 2 şarj) satmaktadır. Ayrıca normal 120 voltluk bir elektrik prizinden de şarj edebilirsiniz.

Tesla aynı zamanda standart bir J-1772 fişi ile donatılmıştır, böylece herhangi bir Seviye 2 şarj istasyonunda şarj edebilirsiniz. Bazı modeller için Tesla süper şarj cihazı olmayan hızlı bir DC şarj istasyonu kullanmak istiyorsanız, CCS veya CHAdeMO standardıyla kullanmak için Tesla’dan adaptörler satın alabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli