Şofben Bileşenleri ve Genel Arızaları Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Şofben Bileşenleri ve Genel Arızaları Nelerdir?

e
sv

CEE Norm Priz ve Fiş Nedir?

1713 okunma — 17 Mart 2020 15:11

CEE Norm prizden bahsedeceğim fakat, bu priz öyle her yerde gözümüze görünen bir priz değil. Öncelikle bu prizin standardı olan CEEForm’dan bahsedeceğim ve sizlere de ön fikir olacaktır.

CEE Form Nedir?

CEE standardı, olarak bilen ve aynı zamanda farklı elektrikli ürün kategorileri için bir seri standart belirtmektedir. Bu seri standardın en çok bilinenleri ise şöyledir; CEE 7, CEE 13, CEE 17 ve CEE 22’dir.

CEE17, standardı ise Türkiye’de CEE Norm olarak bilinen endüstriyel amaçlı fişler ve prizler için de standartları açıklar. Bu standart, artık IEC (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu) tarafından yayınlanan uluslararası bir standarttır.

Bu standardın içeriği; IP koruma, Gerilim ve Akım, Kutup Sayısı ve Renk olarak farklı konuları ele alır.

IP koruma: IP44 elektrik sıçramasına dayanıklı, IP67 ise su geçirmezdir.  Ürün grubunu seçerken kullanılacak alana göre seçmek, maliyet açısından önemlidir.

Gerilim ve Akım: 100v-130v, 200v-250v, 380v-415v olarak üretilmektedir. 16A aralığından 800A aralığına kadar üretilmektedir.

Kutup Sayısı: Bir CEEform fişi, P + N + E (3 pim), 2P + E (3 pim), 3P + E (4 pim) ve 3P + N gibi çeşitli pim şeklinde üretilir. 2 ile 8 pime sahip olabilir.

Renk: Akım ve gerilim derecesine göre sarı, turuncu, mavi, beyaz, gri, siyah ve yeşil olarak ayrılmaktadır. Sarı en düşük, yeşil ise en yüksek voltajı ifade etmektedir.

CEE Norm priz ve fişlerinlerin mahafazası(yalıtkan bölümü) poliamid olan plastikten, iletken olan pimleri ise prinçten yapılmaktadır.

CEENorm fiş ve prizler, imalat, tarım, kimya, gıda, hava alanı, iskele, gemiler, metalurji, enerji santrali, inşaat, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, nükleer gibi çeşitli endüstriyel alanlarda hem iç hem de dış mekan uygulamalarında güvenli şekilde kullanılabilir.

Bu ürünün avantajı ise şöyle sıralanabilir; Anti-elektrik çarpması için oluşturulan tasarımı,Yüksek koruma derecesi, Yük kapasitesi ve Ömrü.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli