Elektrikli Aracı Şarj Etmek Ne Kadar Sürer?

Sıradaki içerik:

Elektrikli Aracı Şarj Etmek Ne Kadar Sürer?

e
sv

Elektrikli Araç Nedir?

633 okunma — 19 Ocak 2021 22:36

Elektrikli araçların geçmişi, içten yanmalı motorlu araçlardan daha eskiye dayandığını hepiniz biliyoruz. Günümüzde gelişen akü depolama teknolojisi sayesinde elektrikli araçlar ön plana çıktı. Elektrikli araçlar (EA’lar), güç için bataryalarda depolanan elektrik enerjisini kullanırlar. İçten yanmalı motor yerine ise elektrik motoru kullanılır.

Tamamen Elektrikli Araçlar(EV)

İki temel (EA) elektrikli araç türü vardır:1. Tamamen Elektrikli Araçlar yalnızca aracın batarya sisteminde depolanan enerji ile çalışırlar. Büyük bataryalara sahip oldukları için şarj olmaları uzun sürer. Düzenli olarak şarj etmek ve pilin tamamen bitmesine izin vermemek, daha uzun araç menzili sağlar. Tamamen elektrikli araçlar, bir sürücü frene bastığında genellikle kaybedilen enerjinin bir kısmını geri kazanarak bataryayı yeniden şarj eden rejeneratif fren kullanır. Tek bir şarjla 90 ile 160 km yol alabilir ve bazı lüks modeller şarj başına 390 km üzerine çıkar. Pilin şarjı bittiğinde tekrar çalıştırmadan önce yeniden şarj edilmesi gerekir. Mitsubishi i-MiEV, Nissan Leaf, Tesla Model S ve Ford Focus Electric vb.

Elektrikli araç şarj tedarik ekipmanı yurtdışında (EVSE) olarak tanımlanır. Elektrikli araçların şarj edilmesi, elektrikli araç şarj ekipmanları ile gerçekleştirilir. Bu ekipman ise endüstri standardı J1772 konektörü aracılığıyla aracılığı ile sağlanır. Koruyucu bir sistem olan elektrikli şarj istasyonları araç ile iletişim kurar ve elektriği aktif eder. 

 Plug-in Hibrit Elektrikli Araçlar (PHEV’ler)

2. Plug-in Hibrit Elektrikli Araçlar (PHEV’ler), hem bir bataryaya hem de benzin kullanan bir içten yanmalı motora sahip olmaları bakımından tamamen elektrikli araçlardan farklıdır. Sonuç olarak daha uzun menzile sahiplerdir. Elektrik enerjisini ise içten yanmalı motorun devreye girmesi ile oluşan hareketten elde eder. PHEV’ler genellikle elektrik modundaki menzillerine göre kategorize edilir. Yakıtı geleneksel arabalardan daha verimli kullanırlar. Toyota Prius Plug-in gibi bir PHEV-10’un pilinin yaklaşık 20 km Chevrolet Volt gibi bir PHEV-70km elektrik menziline sahiptir. Chevrolet Volt, Ford C-Max ve Fusion Energis ve Toyota Prius Plug-in örnekleridir.

İlgili yazı;

Elektrikli Otomobilin Tarihi

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli