Dolby Vision Nedir?

Sıradaki içerik:

Dolby Vision Nedir?

e
sv

Lehim Nedir?

337 okunma — 22 Kasım 2022 14:00

Lehimleme Elektronik endüstrisinde kullanılan bir karşımdır. Lehim genellikle iki veya daha fazla malzemeden oluşur. Kullanılan malzemelerin türü ve oranları, erime noktası, eklem mukavemeti ve diğer çeşitli özellikler gibi çeşitli faktörleri belirler. Genel olarak, lehim Kurşunsuz Lehim ve Kurşun Bazlı Lehimleyici olarak ikiye ayrılır.  Lehim, kalay ve kurşun karışımından oluşur. Elektronik için kullanılan lehim tipi genellikle % 60 kalay ve % 40 kurşun içerir.

Metal bileşenlere ek olarak, iyi bağlantıların yapılmasını sağlamak için akı da gereklidir. Akı, eklem bölgesinden oksitlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan asidik bir karışımdır ve bu nedenle lehimin eklem üzerinde kolayca akmasına ve iyi bir bağ oluşturmasına yardımcı olur. Akı, lehim ısıtılırken kahverengi bir sıvı olarak görülebilir ve bazen tahriş edici olarak işlev görebilecek keskin bir duman çıkarır. Bu, lehimlemenin her zaman iyi havalandırılan bir alanda yapılması gerektiğinin bir nedenidir. Burdaki akı olarak söylene şey aslında lehim pastasıdır.

PCB üzerindeki pedlere veya deliklere bağlamak için kullanılır. Bağlantıyı yapmak için, lehim erime noktasına ısıtılır ve daha sonra bağlantı kurmak için uçlara veya pedlere / deliklere uygulanır. Lehim malzemeleri, birleştirmek için kullanıldığı metallerin altında bir erime noktasına sahip olacak şekilde seçilir.

iyi elektriksel ve mekanik özelliklere sahip olmalıdır. IPC J-STD-006 standardı, PCB’de farklı lehim malzemesi türlerinin kullanımıyla ilgili yönergeler sağlar.

Lehim Boyutları

Elektronik konstrüksiyon için lehim ince bir tel şeklinde satılmaktadır. Lehimleme sırasında, bu, lehimli eklemin yapılacağı yere kullanılmasını ve uygulanmasını kolaylaştırır. Farklı lehim boyutları mevcuttur, satın alırken bir seçim yapılması gerekecekir. Elektronik lehimlemede İnce tel, ince işler için çok daha iyidir.

Kurşunsuz Lehim

Çevre ve sağlık nedenleriyle kullanılan kurşun miktarı azaltılmaktadır. Yurtdışında kurşunsuz lehim artık yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurşun bazlı lehim kullanımı, 1 Temmuz 2006 tarihinde yürürlüğe giren RoHS direktifi (2002/95/EC) tarafından yasaklanmıştır. 

Geleneksel kalay kurşun lehim, diğer kurşunsuz lehim türleriyle değiştirilmektedir. Piyasada çeşitli ürünler ortaya çıkıyor. Bir tip % 99.3 kalay ve % 0.7 bakır içerir. Bu, kalay kurşun lehimine çok benzer bir erime noktasına sahiptir ve yaklaşık 227 ° C’de erir. Başka bir tür satılmaktadır ve az miktarda gümüş içerir. Kalay bakır lehimden biraz daha pahalı olmasına rağmen, yaklaşık 217C’de daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Bu ikinci lehim türü bazen “Kurşunsuz gümüş lehim” olarak satılmaktadır. Bununla birlikte, sadece az miktarda gümüşe sahip olduğu ve piyasada başka gümüş satıcıları olduğu unutulmamalıdır. Bu lehimler, geleneksel kalay kurşun lehiminin satıldığı gibi makaralarda veya dağıtıcılarda satılmaktadır.

Kullanımda bu yeni kurşunsuz lehimler, geleneksel lehiminkine çok benzer bir şekilde performans gösterir. Erime noktası biraz daha yüksek olmasına rağmen, sıradan havyalarla kullanıldığında bu normalde fark edilmez. Kullanım yönteminde başka herhangi bir farklılık olduğuna da inanılmamaktadır. Bu nedenle, ev inşaatçısına veya hobiye bir sorun sunmamalıdır.

Kurşunsuz lehim bileşimi

Lehim Alaşımı Bileşimi (% Ağırlık)KompozisyonErime Sıcaklığı Ötektik lehim
96.5Sn3.5AgKalay Gümüş221°CEvet
96.5Sn3.0Ag0.5Cu (SAC305)Kalay Gümüş-Bakır217-220°C arasıHayır
95.5Sn4.0Ag0.5CuKalay Gümüş-Bakır217-220°C arasıHayır
99.3Sn0.7Cu0.06Ni0.005Ge(SN100C)Kalay Bakır-Nikel-Germanyum227°CEvet

Kurşun Bazlı Lehim

Kurşun bazlı lehim kullanımı, 1 Temmuz 2006 tarihinde yürürlüğe giren RoHS direktifi (2002/95/EC) tarafından yasaklanmıştır.

Kurşun bazlı lehim bileşimi

Lehim Alaşımı Bileşimi (% Ağırlık)KompozisyonErime SıcaklığıÖtektik lehim
63Sn37PbKalay Kurşun183°CEvet
60Sn40PbKalay Kurşun183°CHayır
62Sn36Pb2AgKalay Kurşun-Gümüş179°CEvet
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli