Elektrik Prizleri Artık Daha Akıllı

Sıradaki içerik:

Elektrik Prizleri Artık Daha Akıllı

e
sv

Dekoratif Solar Panel(Güneş Paneli)

24 Şubat 2021 10:00

Güneş enerjisi sistemlerini çoğumuz görmüşüzdür. Binada estetik açıdan güzel görünmezler. Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Enstitüsü ISE’de geliştirilen renkli modüller, bunu oradan kaldırıyor.  Morfo kelebeğinin kanatlarındaki mavi ve yeşilin parıltı tonlarından esinlenilen çalışmada, spektral olarak seçici yansıtmanın altında yatan mekanizmayı, homojen bir şekilde ve tek tip bir renk olmasına izin veriyor.  İster muhteşem parlak tonlar isterse daha hafif gri tonlar elde ediliyor. Bu renkli modülleri BAU ticaret fuarında görmek mümkün.

Güneş panelleri, düşük maliyetli olsalar da üretmek için ciddi teknolojiler gerekli. Güneş Paneli Nasıl Üretilir? Gelişen teknoloji sayesinde modern güneş panelleri hem verimli hem de uzun ömürlüdür. Güneş panelleri, katmanları cam ön levha, laminant polimer ve arka tabaka arasına sıkıştırılmış fotovoltaik hücrelerden oluşur. Bizim ele alacağımız konu ise arka tabakanın rengi; bu renk genelde beyaz olur. Fakat bu görüntü olarak çekici değildir. Freiburg’daki Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri ISE Enstitüsü araştırmacıları görsel olarak çekici, renkli modüller geliştirdiler.

Araştırmacılar Orta ve Güney Amerika’daki tropikal yağmur ormanlarına özgü, Morfo kelebeğinin kanatlarındaki renklerin, dalga boylarını, yani belirli bir rengi yansıtan son derece ince bir yüzeyi olduğunu keşfettiler. Farklı bir teknoloji kullanarak fotovoltaik hücreler koruyucu epoksi yüzeyin arkasına benzer bir yüzey doku yerleştirdiler.

Gelecekte güneş panelleri güneş enerjisi modüllerini çatıya veya cepheye neredeyse görünmez bir şekilde yan yana monte edilmesi mümkün olacak. Renk, binanın geri kalanıyla eşleştiğinde, sonuç, mükemmel bir şekilde homojen bir kaplamaya sahip dış duvar ayrıca elektrik ve ısı sağlayan bir cephe olacak. Bu anlamda, gelecekteki evler estetik açıdan hoş artı enerji evleri olabilir ve tükettiklerinden daha fazla enerji sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli