Radar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sıradaki içerik:

Radar Nedir ve Nasıl Çalışır?

e
sv

RFID Nedir Ve Nasıl Çalışır?

20 Ağustos 2022 11:00

RFID Nedir?

İngilizce ”Radio Frequency Identification” tanımının baş harflerinden adını alan RFID, küçük bir çip ve anten içeren küçük devrelere sahip bir elektronik cihazdır. RFID’nin içerdiği çip genellikle 2000 byte veya daha az kapasitede bilgi içerebilir. RFID teknolojisi, adından da anlaşılacağı üzere radyo frekansı kullanarak nesneleri kablosuz olarak tanıma yöntemidir.

RFID’nin İcadı ve Evrimi

Rus bilim adamı Leon Theremin, 1948’de ilk RFID cihazını bulduğu için sık sık itibar görüyordu , ancak RFID’nin ticari kullanım için popüler hale gelmesi biraz zmaan aldı. Bunun nedeni, 60’ların ve 70’lerin orijinal RFID’lerinin endüktif olarak eşleştirilmiş RFID etiketleri olmasıydı. Bugün gördüğümüz RFID çiplerinden ve etiketlerinden çok farklı olan metal bobinler, cam ve antenler kullandıkları göz önüne alındığında karmaşık ve hacimli devrelerdi .

Bu olay, manyetik bobinler yerine karbon mürekkebi kullanan ve boyutlarını önemli ölçüde azaltan kapasitif olarak birleştirilmiş RFID etiketlerinin icadıyla değişti. Kapasitif olarak birleştirilmiş RFID etiketleri yalnızca daha ince ve daha kompakt olmakla kalmayıp, aynı zamanda üretimi de ucuzdu. Motorola’nın BiStatix ürünü, 90’larda kapasitif olarak birleştirilmiş RFID etiketlerinin bu yeni çağının öncülerinden biriydi. O zaman bile, RFID büyük bir şekilde yaygınlaşamadı ve BiStatix 2001’de etkisiz kaldı. Sonrasında ise RFID teknolojisi gelişerek günümüzdeki yerini aldı.

RFID Yapısı ve Çalışma Prensibi

RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucu olmak üzere iki kısımdan oluşur. Bunlara ayrıca RFID yazıcısı, RFID anteni ve sistemin kullanacağı yazılımı da ekleyebiliriz. Bir RFID etiketi çip, güç kaynağı ve antenden oluşmaktadır. Etiket, bu sayede RFID okuyucularla iletişim kurabilir ve veri aktarıp alabilir. RFID Etiket, okuma alanına girdiğinde okuyucu tarafından algılanır ve çipinin kendi koduyla birlikte içindeki kayıtlı bilgileri anteni vasıtasıyla okuyucuya kablosuz ve temassız olarak gönderir.

RFID Çalışma Prensbi

RFID çiplerinin tekil bir kimlik kodu vardır (unique ID code) ve bu kodun içine tanınmak istenen nesnelerle ilgili her türlü bilgi kaydedilebilir. RFID çiplerin bellek kapasiteleri uygulamaya/ihtiyaca göre belirlenebilmektedir. Nesnelerin ismi, ürün kodu, vb. bilgiler en fazla 1 kilobyte seviyesinde bellek kapasitesiyle çözülebilmektedir. Yüksek bellek kapasitesi, nesne hakkında çok fazla bilgi yüklenmesi ve uygulamaya bağlı olarak nesneleri izleme veya takip bilgilerinin sürekli kaydedilmesi istendiğinde gerekli olmaktadır.

RFID Yapısı

RFID çiplerin kopyalanması oldukça zordur. Her çipin üretici tarafından belirlenmiş bir tekil (unique ID number) kimlik numarası/kodu vardır. RFID etiketlere birden fazla koruma seviyesi koyulabilmektedir. Güvenlik teknolojileri kullanılarak çip içindeki bilgilere erişim engellenebilmekte, çip kilitlenebilmekte veya kullanılamaz hale getirilebilmektedir.

Aktif ve Pasif RFID

Enerjiyi alma yöntemine bağlı olarak RFID etiketler temelde aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılır. Aktif RFID etiketlerde, iletişim ve işlem için enerji kaynağı bulunurken, pasif RFID etiketler gerekli enerjiyi okuyucudan alırlar. Okuyucunun çiple haberleşmesini RFID etiketinde bulunan anten sağlar.

Aktif vs Pasif RFID Teknolojisi

RFID Sistemlerinin Çalışma Frekanslarına Göre Kategorize Edilmesi

RFID sistemleri çalıştıkları frekans bantlarına göre kategorize edilir. Tüm dünyada RFID sistemleri düşük frekans, yüksek frekans ve ultra yüksek frekans bantlarında çalışır. Radyo dalgaları, bu frekansların her birinde farklı davranırlar. Her bir frekans bandını kullanmanın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.
Örneğin bir RFID sistemi daha düşük bir frekansta çalışıyorsa daha yavaş bir veri okuma hızına sahiptir ancak metal ve sıvı yüzeylerin yakınında veya üzerinde okuma yetenekleri yüksektir. Daha yüksek frekansta çalışan sistemler genellikle daha hızlı veri aktarım hızlarına ve daha uzun okuma aralıklarına sahiptirler fakat sıvıların ve metallerin neden olduğu bozulmalara karşı daha hassastırlar.

Düşük Frekanslı (LF) RFID:
Düşük frekanslı RFID bandı,30 KHz ile 300 KHz arasındaki frekansları kapsar. Düşük frekanslı RFID sistemleri genel olarak 125 KHz ‘de çalışırlar. Bu frekans bandı 10 santimetrelik kısa bir okuma aralığı sağlar ve yüksek frekanslardan daha yavaş bir okuma hızına sahiptir. LF RFID ’nin yaygın kullanımları arasında canlı hayvan takibi ve erişim kontrolü vardır.

Yüksek Frekanslı (HF) RFID:
Yüksek frekanslı RFID bandı, 3 ile 30 MHz arasındaki frekansları kapsar. Tipik olarak 13.56 MHz ’de çalışır. Bu frekans bandı 10 santimetre ile 1 metre arasında okuma yapılmasına imkan sağlamaktadır. HF RFID ’nin çeşitli kullanımları iki cihaz arasında veri aktarımına odaklanan Yakın Alan İletişimi ’ni (NFC) içerir. Bu teknoloji genellikle akıllı ödeme kartlarında kullanılmaktadır. Yüksek frekanslı RFID bunun yanında pazarlama, atık yönetimi, otomasyon, tıp ve üretim teknolojilerinde kullanılmaktır.

Ultra Yüksek Frekanslı (UHF) RFID:
Ultra yüksek frekans bandı, 300 MHz ile 3 GHz aralığını kapsar. Ultra yüksek frekanslı RFID etiketleri en hızlı okuma hızına ve en uzun okuma aralığına sahiptir. Uzak menzilli UHF etiketleri pasif bir RFID etiketi ile 12 metreye kadar okuma yapabilirler. Kullanılan etiket aktif bir RFID etiketi ise 100 metreden daha uzun mesafelerde okuma yapılabilmektedir. UHF etiketleri parazite karşı en savunmasız olanlarıdır. UHF etiket üreticileri sinyal girişimini önlemek için sorunlu ortamlarda kullanılmak üzere güvenilirliği koruyan okuyucular ve antenler üretirler. UHF etiketlerinin yapım maliyetleri HF etiketlere göre daha düşüktür. Bu sayede UHF RFID, envanter yönetimi, hırsızlık önleme yönetimi ve kablosuz cihaz yapılandırması dahil çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilmektedir.

RFID Teknolojisi Nerelerde Kullanılır?

RFID teknolojisi birçok sektörde kullanılabilir. Büyük alışveriş merkezlerinde, zincir marketlerde, hayvan takiplerinde, havayolları-kargo şirketlerinde, fabrikalardaki konveyor bantları üzerindeki ürün geçişlerinde, kredi kartları ile temassız ödemelerde, otobüs-metro kartlarında kullanılan örnekleri vardır. Bu teknoloji ile şirketlerin avantajları; zamanla azalan insan gücü maliyeti, otomatikleştirilmiş stok kontrolü, ürün takibi ve anında ulaşılabilen envanter bilgisidir. Ayrıca RFID sayesinde şirketlerin iş süreçleri hızlanacak ve ihtiyaç duyulan gelişmiş raporlar hızlı ve doğruluğu yüksek bir şekilde oluşturulabilecektir.

RFID teknolojisi ayrıca sensörlerle birlikte de yürütülebilen bir teknolojidir. Şirketler; sıcaklık, hareket, radyasyon ölçen sensörlerle RFID etiketlerini birlikte kullanılarak çeşitli uygulamalar geliştiriyorlar. Örneğin, RFID etiketleri tedarik zincirindeki hareketli kutuların uygun sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edebilir.

Kapılarda RFID Teknolojisinin Kullanımı

Biyolojik Olarak RFID Teknolojisi Eleştrisi

Günümüzde RFID teknolojisinin yaygınlaşması ve hayatımın büyük bir bölümünde yer etmesiyle birlikte biyolojik olarak RFID teknolojisinin kullanılması söylentileri de yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte aşıların içerisine çip yerleştirilme fikri dünyadaki insanları ikiye bölmüş durumda. Bir taraf bunun mümkün olduğunu savunurken, diğer taraf ise bunun tamamen saçmalıktan ibaret olduğu görüşünde.

2006 yılında CityWatch adlı bir şirket, gizli belgelerin saklandığı güvenli kasalara daha kolay erişim için çalışanlarından bu çipleri vücutlarına yerleştirmesini istedi. Ancak gelen tepkiler sonrasında şirket, bunun isteğe bağlı olduğunu ve hiçbir şekilde zorlamaya gidilmediğini söyledi.

Teknolojinin akıl almaz bir hızda geliştiği bu zamanda biyolojik olarak RFID teknloljisinin gelişimini ve akıbetini kestirmek pek de mümkün görünmüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli