UPS Ev Tesisatına Nasıl Bağlanır?

Sıradaki içerik:

UPS Ev Tesisatına Nasıl Bağlanır?

e
sv

Radar Nedir ve Nasıl Çalışır?

20 Ağustos 2022 10:51

Radar Nedir?

Radar (Radio Detection and Ranging), radyo dalgaları ile cisimlerin yerini, büyüklüğünü ve hızını tespit etmekte kullanılan bir teknolojidir. Çevreye salgıladıkları radyo sinyallerinin kendilerine geri gelmesiyle tespitler sağlayan radarlar günümüzde otoyollarda, askeri alanlarda, dünya yörüngelerinde ve bunun gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Radar Cihazlarının Yapısı

Aşağıdaki resimde bir radarın temel ve basitleştirilmiş yapısı görülmektedir. Radar anteni hedefe bir yüksek frekanslı enerji yollar. Hedefe çarpan bu enerj(sinyal) buradan yansır ve radar aygıtındaki alıcıda bulunan anten tarafından alınır.Anten tarafından alınan elektromanyetik enerjiye yankı işareti denir.

Radar Yapısı

Radar Nasıl Çalışır?

Bir mağarada ya da vadide yüksek sesle bağırıldığında, kayalıklara çarpıp dönen sesimizin yankısını duyarız. Radar da buna benzer bir şekilde çalışır. Nesnelere çarpan radyo dalgaları, yansıyarak tekrar geri döner. Radarın vericisi, gökyüzünde saniyede 300.000 km hızla hareket eden radyo dalgaları gönderir. Bunlar, örneğin bir uçağa çarptığı zaman geri döner, ya radar çanağına ya da antenine yansır. Anten dalgaları alıcıya gönderdiğinde, alıcıda dalgaları elektrik sinyaline çevirerek uçağın uzaklığını, dalgaların ne kadar zamanda döndüğüne bakarak saptar. Sinyal radar ekranında parlak bir nokta gibi görünür.

Büyük uçaklarda, yakındaki diğer uçakları tespit eden radarlar bulunmaktadır. Aynı zamanda yaklaşan fırtınalar konusunda bulutları ekrana yansıtarak pilotları uyarır. Gemilerde ise radar, su yüzeyine radyo dalgaları yayarlar. Bu dalgalar deniz dibindeki batıklara veya diğer gemilere çarpıp yansıyarak geri dönerler.

Günümüzde bilim adamları, otomobil sürücülerine yakınlardaki kazaları bildirecek ya da görme engellilere yardımcı olacak küçük radarlar yapmak için çalışmaktadırlar.

Radyo ile Saptama ve Tarama anlamına gelen Radio Detection And Ranging yani radar, İngilizce kelimelerin baş harflerinin bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası bir kelimedir.

Uçaklarda Kullanılan Radar Ekranı Görüntüsü

Radar Türleri

Radarlar genel olarak kullanım alanına göre askeri ve sivil olarak ikiye ayrılırlar. Her bir başlık kendi içinde alt başlıklara dallanarak, genel şema aşağıda görülen görseldeki gibi şekillenir.  Bunların yanında radarlar çalıştıkları frekans bandına göre de isimlendirilebilirler.

Radar Türleri

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli