Çocuklar için Hangi Akıllı Telefonlar Uygundur?

Sıradaki içerik:

Çocuklar için Hangi Akıllı Telefonlar Uygundur?

e
sv

PlayStation 5 ve Xbox Series X

10 Ocak 2022 20:40

PlayStation 5 ve Xbox Series X, fiyatına baktığımızda farklılık göstermiyor. Bu yazıda sizlere fiyat dışında kalan diğer farkları anlatacağım. PlayStation’da Spider-Man, Miles Morales ve Demon’s Souls gibi özel oyunlar oynayabilirsiniz. Xbox’a ise Gears Tactics, şu an için özel tek oyun olarak sunuluyor.

Karşılaştırma PlayStation 5 ve Xbox Series X

PlayStation 5 Xbox Series X
işlemci gücü10.28Tflops12.15Tflops
SSD5,5 GB/sn2,4 GB/sn
Depolama alanı825 gigabayt1 terabayt
Çözünürlük4k 60fps; 120 fps’ye 4k 60fps;  120 fps’ye
Portre Formatı26cm (uzunluk) x 10,4cm (genişlik) x 39cm (yükseklik)15,1 cm (uzunluk) x 15,1 cm (genişlik) x 30,1 cm (yükseklik)
HizmetSabit bir aylık ücret karşılığında en iyi PS4 oyunlarını oynayınAylık sabit bir ücret karşılığında 100’den fazla oyun oynayın
Çevrimiçi Çoklu Oyuncu için ÖdemeVarVar
Özel Lansman OyunlarıÖrümcek Adam: Miles Morales, Demon’s Souls, Sackboy: Büyük Bir MaceraDişli Taktikleri
En Büyük Özel Oyun SerisiRatchet and Clank, God of War, Horizon, Gran Turismo, The Last of UsHalo, Fable, Forza, Hellblade, The Elder Scrolls, Fallout, Starfield

PlayStation 5 ve Xbox Series X Dizaynları

Playstation 5 konsolu.

PlayStation 5, estetik bir tasarıma sahiptir. Cihaz açıldığında ise mavi ışıklar ve beyaz plastik ile birleşerek tasarımı tamamlıyor. Konsolu ile birlikte satılan cihaz dikey ve yatay kullanıma uygundur. PlayStation’ı dik konuma getirdiğinizde 39 cm yüksekliğinde, 10,4 cm genişliğinde ve 26 cm uzunluğundadır.

Xbox Series X konsolu.

Xbox, Series X klasik bir tasarıma sahiptir. Üzerinde bulunan ızgaralar arasından siyah rengi tamamlayan yeşil parçalar çıkmaktadır. Xbox’ı dik koyduğunuzda yüksekliği 30,1 cm, genişliği ve uzunluğu 15,1 cm.

PlayStation 5 ve Xbox Series X Grafik Gücü

Playstation 5 konsolu.

PlayStation 5, Xbox Series X’ten daha az grafik gücüne ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, işlemcinin daha düşük saat hızına ve daha az ekran kartı çekirdeğine sahip olmasıdır.

Xbox Series X konsolunun içi.

Xbox Series X, bu neslin en güçlü konsoludur. En hızlı işlemciye ve çoğu ekran kartı çekirdeğine sahiptir. Saniyede maksimum 120 kare ile 4K çözünürlükte Xbox’ta da oyun oynayabilirsiniz.

PlayStation 5 ve Xbox Series X SSD’nin Yükleme Süreleri

Ratchet and Clank: PlayStation 5 için Rift Apart.

PS4’te aksiyon başlamadan önce bazen 1 dakikadan daha uzun süre beklerken, PS5 ile hemen savaşın içindesiniz. Ratchet & Clank gibi oyunlarda ekranları yüklemeden farklı boyutlar arasında geçiş yaparsınız. Bu sayede bekleyerek zaman kaybetmezsiniz, doğrudan oyunun içindesiniz.

Xbox One X ile Xbox Series X'in yükleme süreleri.

Xbox’ın SSD’si de saniyede 2,4 gigabayta varan okuma hızlarıyla PS5’in gerisinde kalyor. SSD, PlayStation 5’inkinden biraz daha yavaştır.

PlayStation 5 ve Xbox Series X Oyunlar ve Hizmetler

Spider-Man: Miles Moralis PlayStation 5'te.

Sony, PlayStation 5 ile önceki neslin stratejisini sürdürüyor. Spider-Man ve Demon’s Souls gibi özel ve yüksek oyunları oynayabilirsiniz. God of War ve Horizon Forbidden West gibi büyük oyunlar da var ve bu oyunları yalnızca PlayStation’da oynayabilirsiniz. Aradaki fark, oyunları PlayStation’da ayrı olarak satın almanız ve Xbox’ta olduğu gibi Netflix benzeri bir abonelikle oynamamanızdır.

Xbox Game Pass Ultimate.

Microsoft’ta elbette bireysel oyunlar satın alabilirsiniz. Xbox Game Pass’e odaklanıyor bu ise Netflix’e benzer bir aboneliktir.  Ayda sabit bir ücret karşılığında 100’den fazla oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca bunları Android akıllı telefonunuza aktararak bu serüveni orada devam ettirebilirsiniz. Xbox’ın birkaç özel oyunu var bunlar; Halo, Fable ve The Elder Scrolls olarak sayabiliriz. Bu oyunlar Game Pass’e dahildir. Ayrıca Game Pass Ultimate ile EA oyunlarına ve xCloud’a da sahip olursunuz.

PlayStation 5 ve Xbox Series X Kumandası

Playstation 5 denetleyicisi.

PlayStation 5’in DualSense kumandası, PlayStation 4 kumandasında kıyasla birçok yeni işlev kazandı. Dokunsal geri bildirim ve oyuna uyarlanabilir direnç tetikleyicileridir. Örneğin, yarış oyunlarında, titreşimler nedeniyle yüzey değiştiğinde daha iyi hissedersiniz ve bir dövüş oyununda birisi saldırınızı engellediğinde pokerinizde karşı baskı hissedersiniz. Bu yeni işlevlerin dezavantajı, PS5’te PlayStation 4 kumandasının kullanılamamasıdır.

Xbox Series X denetleyicisi.

XMicrosoft, Xbox kumandasında pek bir şey değiştirmedi. Oyun videolarını sosyal medyada hızlı bir şekilde yayınlayabileceğiniz yeni bir paylaşım düğmesinin yanı sıra, oyun kumandası da büyük ölçüde Xbox One kumandası ile aynıdır. Bunun avantajı, tüm Xbox One denetleyicilerinizi yeni Series X’te de kullanabilmenizdir. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli