Kapasitör Nasıl Test Edilir?

Sıradaki içerik:

Kapasitör Nasıl Test Edilir?

e
sv

Anten Nasıl Çalışır?

30 Haziran 2021 12:45

Antenler telekomünikasyon alanında birçok uygulamada kullanılan ve sıkça gördüğümüz cihazlardır. Antenler elektromanyetik sinyalleri elektrik sinyaline çevirerek toplar, elektrik sinyalleri ise elektromanyetik sinyallere çevirerek dağıtır.

Elimizde var olan elektrik sinyalini elektromanyetik sinyale çevirmemiz ve bu sinyali de yaymamız gerekir. Elektromanyetik indüksiyon prensibi ile bir manyetik alan oluşturabiliriz. Ancak oluşan bu dalga sinyalleri iletilmez ise hiçbir işe yaramaz.

Salınımlı Dipol ve Radyasyonun Arkasındaki Fizik

Bir mesafeye yerleştirilmiş bir pozitif ve bir negatif yük düşünün. Bu düzenleme dipol olarak bilinir.

3.-4. Hafta: Elektriksel kuvvet ve Coulomb yasası

Şimdi ise bu yüklerin salınım yapması gerekir yani yüklerin bir birini itmesi de diyebiliriz. Salınım yapılması sonucunda yüklerin orta noktasındaki hız maksimumda olacak ve yollarının sonunda hız sıfır olacaktır.  Yüklü parçacıklar, bu hız değişimi nedeniyle sürekli hızlanma ve yavaşlama geçirirler.

1. Elektrik alan çizgisi t=0’da

Şimdiki sadece, bu hareket nedeniyle elektrik alanının nasıl değiştiğini bulmaktır. Sadece bir elektrik alan çizgisine odaklanalım.

Riemannian Electromagnetism [Extra] — Greg Egan

t=T/8’deki elektrik alan çizgisi

Sıfır zamanında oluşan dalga cephesi, gösterildiği gibi, bir zaman periyodunun sekizde birinden sonra genişler ve deforme olur.

elektrik alan şekli

Bunun nedeni ise hızlanan veya yavaşlayan yüklerin bazı hafıza etkileri olan bir elektrik alanı oluşturmasıdır.

Elektrik alanı

Durum şunu gösteriyor zamanla değişen elektron ve proton yüklerinin şekli dalga formları oluşturur.

Elektrik alan buluşması

Bundan sonra, dalga cephesinin ayrılması ve yayılması gerçekleşir. Bu dalga cephesinin klasik sinüzoidal olduğunu görebilirsiniz. Değişen bu dalga formu elektrik alanının otomatik olarak kendisine dik değişen bir manyetik alan oluşturacaktır. Bu tam olarak antenin ihtiyaç duyduğu şey.

Antenler Sinyalleri Nasıl Alır?

Antenlere elektrik alan uyguladığımızı var sayalım. Elektronlar çubuğun bir ucunda birikir. Bu bir elektrik dipol ile aynı şekli alır. Uygulanan elektrik alanı değiştikçe, pozitif ve negatif yükler diğer uçlarda birikir. Değişken yük birikimi, antenin merkezinde değişen bir elektrik voltajı sinyalinin üretir. Mükemmel alım için antenin boyutunun dalga boyunun yarısı kadar olması gerek. 

Anten Çeşitleri ve Çalışmaları

1.Yagi Uda anteni

Dosya:Yagi TV antenna 1954.png - Vikipedi

Yagi uda anteni, iki Japon bilim adamı Hidetsugu Yagi ve Shintaro Uda tarafından icat edildi.  Merkezinde bulunan dipol ana toplayıcıdır. Gelen sinyali dipole odaklamak için reflektör ve yönlendirici kullanılır. Reflektör daha uzundur dipol ise daha kısadır. Dipola iletilen sinyalleri elektrik sinyaline çevirir ve koaksiyel kablo ile televizyona iletir.

2. Uydu çanak anten detaylı

Bu anten iki ana parçadan oluşur. Parabolik şekilli bir reflektör ve düşük gürültülü blok aşağı dönüştürücüdür(LNB). Parabolik çanak uydudan elektromanyetik sinyaller alır ve bunları LNB odaklar. Değişik işlemlere  tabi tutulan (voltaj sinyali, filtreleme, yüksek frekanstan düşük frekansa dönüştürme ve amplifikasyon) sinyaller. Sonra elektrik sinyali olarak koaksiyel kablo ile televizyon ünitesine iletilir.

Mikroşerit anten veya Patch anten

Elinizdeki cep telefonu, yama anten adı verilen tamamen farklı bir anten türü kullanır.

Kaynak;https://www.lesics.com/blog.html

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli