İzollex İzole Halı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sıradaki içerik:

İzollex İzole Halı Nedir, Nasıl Kullanılır?

e
sv

Piller ve Kondansatörler Arasındaki Farklar Nelerdir?

07 Mayıs 2020 23:07

Piller fiziksel olarak kapasitörlere benzeseler işlevsel olarak önemli fark vardır. Pilin tanımı yaprak konuya başlamak istiyorum.

Piller elektrik enerjisini kimyasal olarak depolar daha basit bir söylem ile piller DC güç kaynaklarıdır. Pillerin (+) artı ve (-) eksi kutupları vardır. Piller 3 ana bileşenden oluşurlar katot anot ve bunların arasındaki boşluğu dolduran elektrolit adı verilen bir kimyasal. Taşınabilir enerji kaynağı olan piller, ev cihazlarında ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.  Her pil, belirli bir amacı yerine getirmek üzere tasarlanmıştır ve üretilmiştir. Piller hakında detaylı bilgi için Pil Çeşitleri Nelerdir?, yazımızı okuyunuz.

Kapasitör nedir?

Elektrostatik enerjiyi elektrik alanı olarak depolayan elektronik bir bileşendir. Genellikle elektronik devrelerde sıkça rastlanır. Soldaki şekilde görüldüğü üzere çeşitli amaçlar için üretilmiş çeşitleri vardır.

Kapasitör, bir yalıtkan (dielektrik) ayrılmış en az iki elektrik iletkeni içerir . İzolatör boyunca bir elektrik alanı geliştiğinde, akışı durdurur ve plakalar üzerinde bir elektrik yükü birikmeye başlar. Bir kapasitör temel olarak birbirine bağlı olmayan, ancak seramik, porselen, selüloz, mika, Teflon, vb. gibi iletken olmayan bir madde ile elektriksel olarak ayrılan iki veya daha fazla metal plakadan oluşur.

Kapasitör ve Pil Arasındaki Fark

  1. Kondansatör ve Pilin Tanımı – Bir pil, potansiyel enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmeden önce kimyasal reaksiyonlar şeklinde depolarken, kapasitörler potansiyel enerjiyi elektrik alanı şeklinde depolar. Pilden farklı olarak, bir kapasitör voltajı değişkendir ve plakalarda depolanan elektrik yükü miktarı ile orantılıdır.
  2. Kullanım alanları – Pil genellikle daha büyük miktarda elektrik yükü depolayabilirken, bir kapasitör ise yüksek voltaj uygulamalarını idare edebilir ve yüksek frekanslı kullanımlar için idealdir.
  3.  Şarj / Deşarj Oranı -Kapasitörün şarj etme ve deşarj etme hızı genellikle pilin yapabileceğinden daha yüksektir, çünkü kapasitör elektrik enerjisini doğrudan plakalara depolar. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürken oluşan kimyasal reaksiyon nedeniyle pil olması durumunda süreç biraz gecikir.
  4.   Enerji Depolanması -Pil elektrik enerjisini kimyasal enerji şeklinde depolarken, kapasitör elektrik enerjisini manyetik bir alanda depolar. Bu yüzden piller çok fazla enerji depolar, ancak çok yavaş şarj ve deşarj olurlar.
  5.  Polaritesi -Şarj edilirken elektronik devrenin polaritesi ters olmalı, kapasitör kullanıldığında olması gerekenle aynı olmalıdır. Akü, terminaller boyunca sabit bir voltaj akışı sağlar ve yalnızca voltaj düştüğünde deşarj olur.
  6. Birimler-Farklı birimler kullanırlar pil Ah birimi kullanır. Kondasötörün sembolü C, birimi ise faraddır.

Hem piller hem de kapasitörler, elektrik yükünü depolayabilen elektronik cihazlardır.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli