Evimizdeki Elektrikli Cihazların Ortalama Ömrü Nedir?

Sıradaki içerik:

Evimizdeki Elektrikli Cihazların Ortalama Ömrü Nedir?

e
sv

İzollex İzole Halı Nedir, Nasıl Kullanılır?

07 Mayıs 2020 21:01

İstatistiki verilere bakıldığında ülkemizde her üç dakikada bir iş kazası, her 90 dakikada bir kişinin sakat kalması ve her 4 saatte bir kişinin hayatını kaybetmesi gibi verileri görüyoruz. Emniyetsiz yani izolesiz ortam ve emniyetsiz hareketler sonucu ortaya çıkan kazaları değerlendirerek, alanımız olan elektrikten korunma emniyetini sizler için sağlamak istiyoruz. Emniyetli alan için tasarlanan izollex izole halılarını sizler için inceledik.

İzole Halı Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

İş güvenliği açısından çalışanları elektriksel risklere karşı koruyucu bir üründür. Tek başına kullanılması yeterli değildir. Öncelikle izole eldiven ve izole ayakkabı kullanılması gereklidir. İzole halı tamamlayıcı bir üründür.

Elektrik devreleri ve elektrikli cihazlar devre tamamlama ilkesine göre çalışır. Elektrikli cihazlar üzerinde birçok istenmeyen durum oluşur. Bunlar; ark, kaçak akım ve elektrik atlaması vb. durumlardır. Bu tehlikeli durumlardan etkilenmemek ve asgari düzeyde atlatmak için ise izollex izole halılarını kullanmayı şiddetle öneriyoruz. Yani kısaca izole halı bizi elektrik tehlikelerine karşı koruyan yalıtkan malzemelerden sadece biridir. İzole halıların buradaki görevi ise üzerimizden akımı geçirmeyerek bir direnç oluşturmasıdır.

İzollex İzole Halı Standartları ve Kullanım Yerleri

İzole halılar genellikle pano önleri, makine önleri ve trafolarda merkezlerinde kullanılmaktadır. Fakat bu yeterli değildir; çünkü elektrik olan her yerde çarpılma riski vardır ve kullanılması gerekir. Kişisel koruyucu ekipmanların (izole eldiven, izole çizme, izole sehpa, izole halı, siperlik v.b) hepsini birlikte kullanmak hayat kurtarır.

Buna istinaden iş ve iş güvenliği açısından yasal olarak zorunludur ve alçak, orta ve yüksek gerilim olan çalışma alanlarında elektrik izolasyonunu sağlamak zorunludur. Bu alanları şöyle sıralayabiliriz: Elektrik santralleri, trafo merkezleri, elektrikle çalışan makine ve çalışma tezgahları, pano önleri vb. kullanım yerleridir.

Yasal olarak kullanımı zorunlu izole halıları dayanıklı ve kaliteli olarak TS 5119 EN 60243-1 ve TS EN 61111 standartlarına uygun olarak üretilmesi gereklidir. İzollex izole halıları TSE elektrik laboratuvarlarında periyodik olarak yapılan eelktriksel dayanım testlerini başarılı şekilde geçmektedir. Ayrıca izollex izole halıları ISO 9001:2015 standartlarını da karşılamaktadır. Ürünün en güzel özeliğinden bir tanesi de kokusuz olmasıdır. Kauçuk ve benzeri malzemelerin yoğun kokusu olması sebebiyle uzun süre aynı ortamda bulunulduğunda rahatsızlık verebilmektedir.

İzollex İzole Halı Özellikleri


İzollex izole halıları siyah, gri ve gri-siyah sarı ikaz şeritli olarak 2mm- 5mm kalınlıkta üretilir. 40kV-10kV aralığında elektriksel dayanıma sahiptir. Ürünlere burdan ulaşabilirsiniz.

İzollex Avantajları

  • Montaj ve döşemesi çok kolaydır.
  • İzolasyon özelliği nedeniyle sıcak ve soğuktan etkilenmez.
  • Uzun ömürlüdür, dayanıklı ve ekonomiktir.
  • Diğer malzemelere göre kullanımı ve temizlenmesi kolay olduğundan işçilikte, malzemede tasarruf sağlar.
  • Yağ ve çözücülere karşıdır.
  • İki yüzeyinde de kaymayı önleyici desenler vardır.
  • Elektriksel alanlarda dikkat çekmesi için sarı ikaz bantlı olan çeşitleri vardır.
  • Raf ömründen 1 yıl sonra gerekli dielektrik testleri yapmak ve uygunluğunu kontrol edilmelidir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli