İzolatör ve Şalter Arasındaki Fark

Sıradaki içerik:

İzolatör ve Şalter Arasındaki Fark

e
sv

Elektrikçiler Hakkında Bilinen 5 Yanlış

09 Haziran 2021 16:31

Pek çok esnaf gibi, elektrikçiler de aldıkları eğitim ya da yaptıkları işle ilgili uzun süredir devam eden yanlışlar vardır. Elektrikçilerle ilgili en yaygın yanlışlardan bazılarını anlatmak ve sektörümüz hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla, beş yanlışı sizlere aktarmaya çalışacağım.

Elektrikçiler Genellikle Erkektir

Ticaret endüstrisindeki birçok görevde olduğu gibi, elektrikçilik de tarihsel olarak ‘erkek işi’ olarak görülüyor. Son zamanda girişimci kadılar sayesinde bu tür klişeler yıkılıyor. 

Elektrik ticaretinde, 2019’da 230.000 erkek elektrikçiye karşılık yaklaşık 8.000 kadın elektrikçi olduğu tahmin ediliyor. Bu, oran ise tüm elektrikçilerin yüzde 3’ünün kadın olduğu anlamına geliyor. 

Elektrikçilerin Üniversite Diploması Yok

Nitelikli bir elektrikçi olmak için üniversite eğitimi almanıza gerek yok. Fakat elektrikle ilgili bilgileri(teori) kısmını öğrenmeniz ve uygulamak için çıraklık eğitimi yada bu eğitimi veren yerlerden bu sertifikayı almanız gerekli. Kalifiye eleman için ise en az 3 sene gerekli.

Günümüzde gelişen teknolojiler( elektrikli araç sarj istasyonu, Güneş enerjisi v.b) konularda ise kesinlikle eğitim almak gerekli.

Elektrikçiler Matematikte İyi Olmalı

Elektrikçiler düzenli olarak matematik kullanırlar, ancak çoğu, oda boyutları veya kablo uzunlukları gibi boyutları bulmak için kullanılan basit hesaplamalardır. OHM kanunu ise bu kullanılan hesaplardan biridir ve kesinlikle bilinmesi gerekir. Sadece ohm konunu bilmek yeterli değildir.

Renk Körüysen Elektrikçi Olamazsın

Renk körleri elektrikçi olabilir mi? 1970’lere kadar, tek fazlı elektrik kabloları kırmızı (faz), siyah (nötr) ve yeşil (toprak) olarak kodlandı. Renk körlüğünün en yaygın biçimi ise kırmızı ve yeşilin algılanmasındaki problemdir. 2000’li yılların başında faz kahverengi ve nötr mavi olarak kodlandı. Bu değişiklikler, sayesinde renk körlüğü elektrikçiler için eskisinden daha az sorun olmaya başladı.

Elektrik İşleri Tehlikelidir

Elektrikle ilgili tüm işler tehlikeli olma potansiyeline sahiptir ve bu nedenle elektrikçi olmak risksiz değildir. Verilen eğitimler sayesinde ve kullanılan ekipmanlarla birlikte bu durum sıfıra indirilmeye çalışılır. Elektrikçilerin kendilerini ve diğerlerini korumalarını sağlamak için kapsamlı elektrik güvenliği eğitiminden geçmeleri gerekir.

Elektrikçilerin karşılaştığı iş kazalarının oranına bakıldığında düşme kesme v.b kazalarda bu tehlikeler arasında yer almaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli