DVR ve NVR ile Kamera Nasıl Kurulur?

Sıradaki içerik:

DVR ve NVR ile Kamera Nasıl Kurulur?

e
sv

Elektrik Dalgalanması Nedir, Elektrikli Cihazlara Zarar Verir Mi?

2934 okunma — 08 Mart 2020 20:41

Günümüzde elektriksiz bir hayat düşünülemez ve elektrik yaşamımızın bir parçası olmuş durumda. Elektrik hayatımızda olduğundan beri sağladığı kolaylıklar ile anılır, hatta elektriği bulan kişiye dualar edilir. Fakat bazende başımıza umduğumuzdan daha büyük problemler çıkarabilir.

Belki şunları çevrenizden duymuşsunuzdur: Fırtına, yıldırım gibi değişik doğal olaylar olduğunda yada herhangi bir zamanda, elektrik bir an kesilip sonra geri geliyor ve lambaların parlaklıkları azalıp artıyor. Tam bir film sahnesi gibi fakat değil. Elektrik dalgalanmaları, ev elektroniği ve elektrikli cihazlara anında aşırı yükleyebilir, kısa devre yapabilir zamanla ciahazları bozabilir. Dalgalanmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nasıl koruyacağınıza dair size bilgiler vereceğiz.

Elektrik Dalgalanması Nedir?

Ülkemizde, evdeki elektrik alternatif akım, tek fazlı ve 220 volt, 50 hertz şeklinde kullanır.

Bununla birlikte, voltaj sabit 220 olarak verilir. 220 voltun %10 üst ve altı voltlar dalgalanma olarak isimlendirilir.  Bu voltaj aralığı cihazlar için tehlikelidir. Alternatif akım, voltaj önceden belirlenmiş bir ritimde yükselir ve düşer. Voltaj 0’dan 220 voltluk bir tepe voltajına salınır. Kullanılan çoğu cihaz, bu aralıkta çalışmaya uygundur.

Elektrik Dalgalanması Nasıl Hasara Neden Olur?

Fakat elektrik dalgalanması sırasında, voltaj 220 voltluk tepe voltajını aşıyor. Cihazların çalışma voltaj aralığından daha fazlası yada eksikği gelebiliyor.

Voltajdaki bir artış, evinizdeki cihazlara ve elektrikli cihazlara zarar verebilir. Bir cihazın normal çalışma voltajının üzerindeki voltajın arttırılması, cihaz içinde bir elektrik arkına neden olabilir ve arkta oluşan ısı, elektronik devre kartlarına ve diğer elektrikli bileşenlere zarar verebilir.

Elektrik Dalgalanması Neden Oluşur?

Geçici gerilim yükselmeleri, yıldırım düşmesi, filtrelenmemiş elektrikli ekipman, ark ve jeneratörlerin AÇILMASI ve KAPATILMASI gibi olaylar nedeniyle depolanan enerjinin aniden salınmasından kaynaklanır. Gerilim düşüşleri ise kullanılan bir saç kurutma makinesi gibi başka bir odadaki ışıkların kararmasına neden olan birden fazla ekipman üzerinde dalgalanma etkisine sahip olabilir. Yani yüksek güçlü cihazların kullanılması ve ev tesisatının yetersiz olması.

Nasıl Önemler Alınmalı?

Bilindiği üzere lokal bir önlem almak için akım ve gerilim korumalı prizler satılmaktadır. Bu tür çözümler lokal olarak çözüm sunarlar. Fakat evin geneline hitap edilmek istetiğimiz zaman elektrik dağıttım panosundan bu problemi çözmeliyiz piyasada pano tipi koruyucu ürünler satılmaktadır. Bu ürünler ise hassasiyet derecesine göre sınıflandırılmaktadır.

Dalgalanmaları önlemek ve kesintisiz çalışmasını sağlamak için yapacağımız çözümlerden birisi de UPS cihazlarıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli