Antenin Tarihçesi

Sıradaki içerik:

Antenin Tarihçesi

e
sv

RAM ve ROM Arasındaki Farklar Nelerdir?

25 Temmuz 2020 12:04

RAM ve ROM arasındaki farkı ayırt etmeden önce bellek nedir buna değinelim. Bellek, bilgiyi depolama ihtiyacı hisseden, herhangi bir elektronik cihazın temel bileşeni veya devresidir. Bu bilgiler makine dili olarak da bilinen “0” veya “1” lerin kullanımı ile dijital biçimde yazılır. Bellek dijital veriveya bilgiyi depolamak için kullanılan elektronik devredir. Bellek hücresi olarak adlandırılan kavram ise tek bir bit veriyi depolayan belleğin yapı taşıdır.

RAM ve ROM, mikro denetleyicilerde veya bilgisayarlarda kullanılmış olan iki farklı bellek türüdür. Ortak özellik olarak her ikisi de bilgi depolamak için kullanılır ve her ikisi debirincil belleğin (doğrudan CPU tarafından erişilen bellek)sınıflandırmasına aittir.

RAM ve ROM; kullanım, depolama özelliği, kapasite, hız gibi özelliklerden dolayı birbirinden ayrılmaktadır. RAM ve ROM arasındaki farkı incelemeden önce bu kavramların ne olduğuna bir bakalım.

 RAM (Rastgele Erişim Belleği ) Nedir?

RAM, şu anda CPU tarafından kullanılan ve bilgileri saklayan birincil bellektir. Bu bilgiler, işlenmekte olan veriler veya program kodu olabilir. RAM; geçici bir bellektir, yani güç kaynağı çıkarıldığında içeriği silinir. RAM hızlı erişimli bir bellek türüdür, buna neden olarak verileri fiziksel konumdan bağımsız ve herhangi bir zamanda, rastgele depolaması gösterilebilir. Hem cihazı hem de işlemci tarafından kullanılan verileri başlatmak için gerekli talimatları saklar. Verileri bileşenler arasında oldukça hızlı bir şekilde dağıtarak sistemin işlem hızını da artırır. RAM’ in DRAM (Dinamik RAM) ve SRAM (Statik RAM) olmak üzere iki farklı türü de mevcuttur.

ROM (Salt Okunur Bellek)

ROM’ da RAM gibi bir tür birincil bellektir ama ROM verileri kalıcı olarak saklar. Kalıcı bir bellek olmasından dolayı güç kaynağı çıkarılmış olsa bile verilerin içeriği silinmez ve değiştirilemez. PROM, EPROM ve EEPROM gibi programlanabilir. ROM’ un bazı değiştirilmiş versiyonları olmasına rağmen birtakım özel cihazların yardımı ile birkaç yüz kez yeniden programlanabilir. ROM, cihazı başlatmak için gerekli talimatları veya cihazın program kodunu saklar. Saklanmış olan verilere CPU tarafından doğrudan erişilemez. Bu nedenle RAM, CPU’ ya erişmeden önce verileri geçici olarak saklamak için kullanılır.

 RAM Ve ROM Arasındaki Temel Farklılıklar

 • RAM, rastgele erişim belleği anlamına gelir. ROM, salt okunur bellek anlamına gelir.
 •  RAM, “veri belleği” olarak da bilinir. ROM, program kodunu sakladığı için “program belleği” olarak da bilinir.
 • RAM, okuma- yazma hafızasıdır. Yani veriler CPU tarafından saklanabilir ve erişilebilir.  ROM ise salt okunur bellektir yani verilere yalnızca erişilebilir ve CPU tarafından yeniden yazılamaz veya değiştirilemez. 
 • RAM, verileri geçici olarak saklar. ROM ise verileri kalıcı olarak saklar.
 • RAM, şu anda CPU tarafında kullanılmakta olan verileri saklamakla görevlidir. ROM ise sistemin başlatılmasında veya başlatılmasında gereken program kodunu veya talimatları saklamakla görevlidir. 
 • RAM, geçici bir bellektir, güç kaynağı çıkarıldığında veriler silinir. ROM ise kalıcı bir bellektir, yani güç kaynağından çıkarılmasından bağımsız olarak saklanan verilerdir.
 • RAM, bilgileri korumak için sürekli olarak güç kaynağına ihtiyaç duyar. ROM ise verileri korumak için güç kaynağına ihtiyaç duymaz.
 • RAM’e, doğrudan sistemin CPU’ su tarafından erişilir. ROM’ lara veri, CPU tarafından erişilmeden önce RAM’e aktarılır.
 •  RAM’ ler büyük depolama kapasitesine sahiptir. ROM’lar ise çok düşük kapasiteye sahiptir.
 • RAM, CPU tarafından doğrudan erişildiği için sistemin işlem hızını artırmaya yardımcı olur. ROM ise işleme hızını artırmaya yardımcı olmaz.
 • RAM, ROM’dan nispeten pahalıdır.
 • RAM iki tipte sınıflandırılır; Statik RAM (SRAM) ve Dinamik RAM (DRAM). ROM, PROM, EPROM ve EEPROM olarak sınıflandırılmıştır.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli