Jeneratör Nedir?

Sıradaki içerik:

Jeneratör Nedir?

e
sv

Otonom Araç Ne Demektir?

19 Şubat 2022 20:42

Otonom araçlar, sürücüden komut almadan kendi kendini sürebilen araçlardır. Otonom genel bir tanım olup, bu araçların belirli seviyeleri varadır. Bu seviyeler, ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından kabul edilen 6 seviye ile ifade edilir. Bu 6 seviye, Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE) tarafından tanımlanmıştır. Kısaca otonom araçlardan bahsettikten sonra bu seviyelerin ne olduğundan bahsedeceğim.

Otonom araçlar, sürücüsüz arabalar, veya robotik arabalar olarak da bilinir. Fakat sürücüsüz araba terimide dilimizde daha fazla dolaşmaya başladı. Sürücüsüz arabalar çeşitli teknolojiler kullanıyor. İşte bu teknolojiler şöyle;

Otonom araçlar çevrelerini anlamak ve tepki vermek için gelişmiş yapay zeka(AI) ve makine öğrenimi sistemleri ile donatılmıştır. Gelişmiş bilgisayar sayesinde görme işlevleriyle birlikte karmaşık sensörler ve aktüatörler, çevrelerini sürekli izler ve güncellerler, bu güncellemeler sayesinde kendilerine bir yol haritası belirlerler. Yol haritasını belirlerken yakındaki araçların, yayaların mesafeleri ölçerler, ayrıca yollarda ve kaldırımlardaki engebeli yüzeyleri de tespit ederler.

Otonom araçlar, çevrelerini algılamak için aracın çeşitli yerlerinde bulunan sensörleri kullanır. Mesela; LİDAR daha çok mesafe ölçmek, şerit işaretlerini ve yoldaki çukur gibi anormallikleri belirlemek için kullanılır.

Radar sensörleri diğer araçları izlemek için kullanılırken, video kameralar yol işaretlerini okumak ve trafik ışıklarını tespit etmek için kullanılabilir. Gelişmiş AI destekli yazılım daha sonra sensörlerden gelen tüm bu girdileri işleyecek ve aracın aktüatörlerine yolları çizme, direksiyonu, frenleme ve hızlanmayı kontrol etme veya engellerden kaçınma talimatlarını üretecektir.

Otonom sürüş sınırının en erken aşaması, artık birçok yeni araçta standart olan çoklu sürücü güvenlik özelliklerinin evrimiydi. Örneğin, şeritten ayrılma uyarı sistemi, araç çok şeritli bir yolda belirli bir alanı terk ediyor gibi görünüyorsa sürücüleri uyarır. Park yardımı özellikleri, otomatik frenleme ve diğer özellikler de geçerlidir. 

Bu sistemler sürücüsüz araçları ifade etseler de, sürücüsüz araba fikrine yaklaşamadılar. Yani insanların kontrolünde olmaları gerekiyor. Tamamen kendilerini kontrol edemiyorlar. Şimdi ise bu seviyelerden kısaca bahsedeceğim.

Kısmi otomasyon biçimleri, 0 ila 2 SAE seviyesini ifade eder. Yalnızca otomatik sistem, sürüş ortamını izlemekten sorumlu olduğunda ve insan müdahalesi tamamen isteğe bağlı olduğunda, bir araç “otonom” olarak tanımlanabilir ( seviye 3 ila 5). Otonom araç tasarımına doğru ilerledikçe, ara tip otopilot sistemleri daha yaygın hale geliyor ve Tesla’nınki muhtemelen en belirgin olanı.

Tam otonom (Seviye 5) araçlar şu anda test ediliyor, ancak bunları genel halkın kullanımına sunmaktan çok uzağız.  Otonom araç uzun bir yol kat etmesine rağmen, henüz yaygın bir ulaşım şekli değil.

Özellikle, işlevsel kendi kendini süren araba yapmak için gereken teknolojilerin bazıları çok pahalı ve bu da her aracın nihai maliyetini genel halk için yüksek hale getirir. Radar ve Lidar prototipler için çalışıyor, ancak seri üretime geçilirse sinyalleri ve frekansları birbiriyle çakışabilir.

Kar, moloz veya petrol gibi birçok anormal koşul, şerit işaretlerini ve ayırıcıları kapsadığında önemli bir zorluk teşkil edebilir.  Ayrıca, bir yayanın dik bir dönüşten sonra aniden yoldan geçmesi gibi ölüm kalım senaryolarında tutarlı kararlar veya anlık kararlar verecek kadar akıllı olacağına AI’ya güvenmek için erken.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli