2022’de Yapay Zeka Tredleri

Sıradaki içerik:

2022’de Yapay Zeka Tredleri

e
sv

Jeneratör Nedir?

16 Şubat 2022 23:30

Günlük yaşantımız içerisinde elektrik enerjisinin yokluğu ve kesintisi istenmeyen bir durumdur. Bunun için elektrik enerjisinin devamlılığını sağlamak gereklidir. Bu enerji çeşitli yöntemlerle sağlanıyor olsa da jeneratör en ucuz ve sağlıklı olanıdır. Bunun için mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren makineye ihtiyaç vardır. Bu makine ise jeneratör olarak isimlendirilir.

Günümüz jeneratörleri, 1831-32‘de Michael Faraday tarafından keşfedilen elektromanyetik indüksiyon ilkesine göre çalışır. Elektromanyetik indüksiyon olması için harici bir kaynaktan güç uygulanması gerekir. Bu hareket sayesinde elektromanyetik alan oluşur ve iki ucu arasında bir voltaj farkı yaratır, bu da elektrik yüklerinin akmasına ve böylece elektrik akımının oluşmasına neden olur. Elektrik üretiminde mekanik kuvvet elde edilir ve sonrasında jeneratör sayesinde elektriktiriğe çevirir.

Jeneratörünün Ana Bileşenleri 

Motor

Alternatör

Yakıt sistemi

Voltaj regülatörü

Soğutma ve Egzoz Sistemleri

Yağlama sistemi

Şarj cihazı

Kontrol Paneli

Motor

Motor, jeneratöre gerekli mekanik enerjiyi sağlar.  Motorun boyutu, jeneratörün sağlayabileceği maksimum güç çıkışı ile doğru orantılıdır. Motorun enerjisi ise dizel ve benzinle sağlanır. Küçük jeneratörler genellikle benzinli olurken büyükleri dizel yakın kullanmaktadır.

Kontrol Paneli

Bu, jeneratörün kullanıcı arayüzüdür. Gerekli verileri kontrol eder kullanıcıya bilgi sunar. Jeneratör çalışırken otomatik olarak bilgileri kullanıcıya sunar. Yağ basıncı, soğutma sıvısı sıcaklığı, akü voltajı, motor dönüş hızı ve çalışma süresi gibi önemli parametreleri gösterir. . Kontrol panelinde ayrıca çıkış akımı ve voltajının ve çalışma frekansının ölçümü için sayaçlar bulunur.

Diğerlerinin yanı sıra faz seçici anahtarı, frekans anahtarı ve motor kontrol anahtarı gibi bilgileri de bulabilirisiniz.

Alternatör

Alternatör stator ve rotordan oluşur. Bilgi hapı niteliğinde kısacık bilgiler vereceğim. Yukarıda bahsettiğim gibi mekanik enerjiyi elektriğe çevirmek işte tam da stator burada göreve giriyor. Stator sabit bir bileşendir ve çekirdek üzerine bobinler halinde sarılmış bir dizi elektrik iletkeni içerir. Mekanik hareketin ilk buluştuğu yer ise rotordur. Rotor dönerek manyetik alanı oluşturur.

Yakıt sistemi

Yakıt deposu genellikle jeneratörü 6 ile 8 saat çalışır durumda tutmak için yeterli kapasiteye sahip olmalıdır. Küçük jeneratör ünitelerinde yakıt deposu, jeneratörün parçasıdır veya jeneratör çerçevesinin üstüne monte edilmiştir. Büyük jeneratörlerde ise bu uzakta olmak durumundadır.

Voltaj Regülatörü

Voltaj regülatörü nedir? Tüm elektronik cihazlar, önceden belirlenmiş güç değerlerinde, yani voltaj ve akımda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Akım tüketimi dinamik ve cihaz yüküne bağlıyken, voltaj beslemesi sabittir ve cihazın düzgün çalışması için ideal olarak sabittir. Cihaz için ihtiyaç duyulan bu ideal voltajı korumaktan bir voltaj regülatörü sorumludur. Dizüstü bilgisayarınızın, duvar şarj cihazınızın ve kahve makinenizin hepsinde voltaj regülatörleri bulunur.

Soğutma ve Egzoz Sistemi

Jeneratörün sürekli kullanımı, çeşitli bileşenlerinin ısınmasına neden olur. Üretilen ısını cihazı terk etmesi gerekir. Bunu için jeneratörler çekmek, soğutma ve havalandırma sistemine sahiptirler.

Su küçük jeneratörler için soğutucu olarak kullanılır. Ancak 2250 kW ve üzeri çok büyük jenaratörler için su yeterli değildir. Bunun yerine hidrojen kullanılır. Hidrojen, ısıyı emmede diğer soğutuculardan daha verimli olduğu için büyük jeneratör ünitelerinin stator sargılarında soğutucu olarak kullanılır.  Hidrojen, ısıyı jeneratörden uzaklaştırır ve bir ısı eşanjörü aracılığıyla soğutucu olarak minerali giderilmiş su içeren ikincil bir soğutma devresine aktarır. Bu nedenle çok büyük jeneratörlerin ve küçük enerji santrallerinin yanında genellikle büyük soğutma kuleleri bulunur.  Hem konut hem de endüstriyel diğer tüm yaygın uygulamalar için, jeneratöre standart bir radyatör ve fan monte edilmiştir ve birincil soğutma sistemi olarak çalışır.

Jeneratörün soğutma sıvısı seviyelerinin günlük olarak kontrol edilmesi önemlidir. Soğutma sistemi ve ham su pompası her 600 saatte bir yıkanmalı ve ısı eşanjörü her 2400 saatlik jeneratör çalışmasından sonra temizlenmelidir. Jeneratör, yeterli temiz hava kaynağı olan açık ve havalandırılmış bir alana yerleştirilmelidir. Ulusal Elektrik Yasası (NEC), serbest soğutma havası akışını sağlamak için jeneratörün her tarafında minimum 3 fitlik bir alana izin verilmesi gerektiğini zorunlu kılar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli