HDMI ile Uzun Mesafe Görüntü İletimi

Sıradaki içerik:

HDMI ile Uzun Mesafe Görüntü İletimi

e
sv

Elektrikli Araçların Sesi Nasıl Olmalı?

31 Ocak 2022 18:31

Sessizlik, insanlığın sahip olduğu en değerli şeylerden biridir. Çünkü, kendimiz dinlemeye ve hissetmeye olanak sağlar. Bu kadar değerli olan sessizlik günümüzde nerede ise imkansızdır. Metropol şehirlere baktığımızda, birçok ses kulağımıza geliyor. Bunlarda bir tanesi de araba sesleridir.

Tarihte ilk defa elektrikli arabalar sayesinde, bir araba konsepti sessizlikle bağlantı kurabilecekti. Ama sessizlik aynı zamanda büyük bir sorun olabilir. Konu arabalar olunca sesin yokluğu aslında çok tehlikeli olabiliyor. Görme engelli kişilerin arabaların geldiğini göremediklerini düşünün. Şimdi ise elektrikli arabaların sesini bile duyamayacaklar. Ya da şehir içinde yürürken düşüncelere daldığımızı ve çevremizde olup bitenleri fark etmediğimizi düşünün. Bu gibi durumlarda ses, bizim için çok değerli olacaktır.

Ses, bizlere sunulmuş armağanlarından biridir. Güzel sesler ruhumuzu okşayabilir. Fakat arabalar söz konusu olunca ses aynı zamanda bilgi verici olabiliyor. Yayaları korumak ve elektrikli araçlara sesli geri bildirim vermek için bazı yasalar koyuldu. Saatte 30 km hıza kadar bazı frekans bantlarında düşük ses seviyesine ihtiyaç oluyor. Bu hızın üstünde, aracın doğal sesi yeterli olarak görülüyor.

İçten yanmalı motorların sesini hepimiz biliyoruz. Elektrikli aralarında nasıl ses çıkardığını çok az kişi biliyor. Tarif etmek gerekirse, ıslık sesi dediğimiz bir ses çıkarıyor. Bu ses güçlendirilse bile işe yaramayacak.

Peki nasıl bir ses olmalı? Büyük şehirler zaten karmaşık ve gürültü. Burada elektrikli araçlar için yeni ses tasarımlarının olması gereklidir. Bu sesinde özelliğinin ise bir varlığın olduğunun belirtmesi gerekir.

Bu ses oluşturulurken insanlar gibi araçlarında kendi genetiğine uygun sesler seçilmelidir. Aşağıda sizler için elektrikli arabanın sesi sunduk. Keyifli dinlemeler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli