Televizyonunuzun Enerji Etiketi Ne Anlama Geliyor?

Sıradaki içerik:

Televizyonunuzun Enerji Etiketi Ne Anlama Geliyor?

e
sv

Dolby Vision Nedir?

378 okunma — 22 Kasım 2022 11:46

Özet olarak Dolby Vision, mevcut HDR formatlarından biridir. Bu HDR formatı, en ünlü akış hizmetlerinde bulunur ve diğer HDR formatlarına göre bir dizi avantajı vardır.  Hayal ettiğinizden daha fazla derinlik, kontrast ve renk eklemesini sağlar.

HDR teknolojisinin bir versiyonu olarak kabul ettiğimiz Dolby Vision’ın arkasındaki fikir, önemli ölçüde geliştirilmiş bir görsel deneyim sunmaktır. Bunun yanında Dolby, firması insan gözünün dinamik aralığını ve gerçekte nasıl gördüğüne dair araştırmalarını 10 yıldan fazla süredir devam ettiriyor. Bu teknoloji daha yüksek dinamik aralık, beyaz ve siyahın gerçekçi olması ve daha geniş bir renk gamının birleşimiyle elde edilir.

HDR desteğine sahip bir televizyon, daha geniş ve daha detaylı bir renk yelpazesine sahiptir. Bu şekilde, görüntünün güneş gibi koyu gölgelerde veya parlak kısımlarında daha fazla renkli ayrıntı görürsünüz. Dolby Vision, herhangi bir görüntü için en iyi renk üretimini göstermek üzere Dolby tarafından geliştirilmiş bir HDR formatıdır. Büyük stüdyoların filmleri ve dizileri genellikle Dolby Vision ile kaydedilir. Bu yüzden birçok sinemada Dolby Vision HDR’de film izliyorsunuz. Birçok televizyon da HDR formatını destekler.

Dolby Vision nedir?

Dolby Vision’ın faydaları nelerdir?

Dolby Vision'ın Avantajları

Bir HDR kaynağı, TV’ye en iyi renk ve parlaklık ayarları hakkında bilgi gönderir. Dolby Vision, bu bilgiyi filmin tamamı yerine kare kare iletir. Bu bilgilere dinamik meta veriler denir. Her sahnenin farklı renkleri olduğu için bir filmin her anını en iyi renk reprodüksiyonu ile izleyebilirsiniz. Daha yeni Dolby Vision IQ, parlaklığı odanızın ışığına göre ayarlar. Bu şekilde TV’nin ayarlarını kendiniz yapmak zorunda kalmazsınız.

Dolby Vision’ı ne zaman kullanıyorsunuz?

Dolby Vision birçok kaynakta mevcuttur. Bu şekilde Apple TV, Amazon Prime Video ve Netflix üzerinden Dolby Vision ile film ve dizi akışı gerçekleştirebilirsiniz. Bir Ultra HD Blu-ray oynatıcı da Dolby Vision’ı destekler. Bu kaynaklardan birini veya birkaçını kullanıyor musunuz? O halde Dolby Vision özellikli 10 bitlik bir TV iyi bir seçimdir. Böylece tüm renkleri yönetmenin istediği gibi gördüğünüzden ve izlediklerinizden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olabilirsiniz.

Dolby Vision'ı ne zaman kullanıyorsunuz?
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli