Mikro invertörün Solar Avantaj ve Dezavantajları

Sıradaki içerik:

Mikro invertörün Solar Avantaj ve Dezavantajları

e
sv

Lazerler Tüyleri Nasıl Yok Eder?

10 Ağustos 2022 22:04


Lazerler Tüyleri Nasıl Giderir?

Tıraş olmak, ağda yapmak, epilatör kullanmak ve tüy dökücü kremler sürmek tüyleri yok etmenin en kısa yollarıdır. Ancak hepsinin ortak bir sorunu var birkaç gün içinde saçlar ve tüyler yeniden uzamaya başlar ve eski haline döner. Bu döngü kendini tekrar eder. Neyse ki, bu kısır döngünün sonu lazer epilasyon getirdi. İstenmeyen yüz ve vücut kıllarından kurtarmak için lazer kullanımı daha zahmetsiz ve uzun vadeli bir yöntemdir. 


Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

İnsan derisi, folikül adı verilen binlerce tünel şeklinde gözenek içerir. Saç ve tüyler bu tünelin derinliklerine gömülü olan saç kökü ile bu foliküllerin dibinden büyür.

Etiketli,Deri,And,Saç,Anatomi.,Ayrıntılı,Tıbbi,İllüstrasyon.

Saç folikülü anatomisi. (Fotoğraf Kredisi: Tefi/Shutterstock)

Fototermoliz

Kısa ve hızlı patlamalarla ateşlenen lazerler, dolaylı da olsa folikülleri kırarak tüyleri alır. Lazer sadece folikülü zaplamakla kalmaz; bunun yerine saç, fototermoliz adı verilen ışığa bağlı bir süreç nedeniyle kırılır . Folikülün içinde bulunan melanin pigmenti cildimizin renginden sorumludur. Vücut tarafından ne kadar fazla melanin salgılanırsa ten rengi o kadar koyu olur.

Lazer, 600-1100 nm dalga boyu aralığında ışık yayar. Melanin, 300-1200 nm arasındaki dalga boylarını emer. Işıktaki enerjiyi emdikten sonra, melanin ısınır ve bu da folikülü yok eder. Bu işlem sayesinde saç kökleriniz yanar.

Lazer ile Epilasyon Yöntemi

Lazer ışıklarına engel olmaması için uygulama yapılacak bölgedeki tüyler ve saçlar temizlenir. Bu sayede foliklere lazer ışığının önü açılmış olur. Sonraki adım ise lazer uygulanacak bölge soğuk jel uygulanrak cilt gözeneklerinin daralması sağlanır.

Lazer tabancası jelin üzerine yerleştirilir ve cildin her yerinde hareket ettirilirken lazer hızlı ve sürekli bir şekilde art arda tetiklenir. Bu işlem esnasında biraz acı cekebilirsiniz.

Kadın, Sahip, Yüz, Saç, Kaldırma, Lazer.

Epilasyonda Kullanılan Lazer Türleri

Etkinlik ve güç bakımından farklılık gösteren farklı lazer türleri vardır. Örnek; Ruby lazer , Alexandrite lazer , Diode lazer ve Nd:YAG lazerdir. Bunların her biri farklı bir dalga boyunda ışık yayar ve her birinin belirli bir cilt tipine uygundur.

Örneğin, daha koyu tenli insanlar, daha yüksek dalga boylarında ışık yayan lazerlerle tedavi edilir. Dalga boyu ne kadar büyük olursa, deride o kadar derine iner. Ruby lazerler en kısa dalga boyuna (694 nm) sahiptir , bunu Alexandrite lazer (755 nm) , diyot lazer (810 nm) ve Nd:YAG lazer (1064 nm) takip eder .

Işık,Terapi,,Fototerapi,Veya,Lazer,Terapi.,Elektromanyetik,Spektrum,İle,Renkler

Lazer Epilasyon Ne Kadar Etkilidir?

İnsanların yaklaşık %80’i, lazer tedavisinden sonra tüy büyümesinde azalma olduğunu söyler. Geriye kalan insanlar (%20’sinde) işe yaramadığı söyler. Lazer tedavisi herkes için uygun değildir. 

Lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, cilt tipinize en uygun lazeri belirlemek için dermatoloğunuza danışın. Ayrıca saçınız ne kadar koyu olursa o kadar acı verici olabilir. Ayrıca lazeri “hassas bölgelerinizde” kullanmanın oldukça dayanılmaz olabileceğini bilmelisiniz, bu yüzden kendinizi uyarılmış sayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli