Pillerin Seri ve Paralel Bağlanması

Sıradaki içerik:

Pillerin Seri ve Paralel Bağlanması

e
sv

Portatif Jeneratör Ev Sistemine Nasıl Bağlanır?

1233 okunma — 13 Aralık 2022 07:38

Portatif bir jeneratör gaz veya dizel yakıtla çalışan ve geçici olarak elektrik gücü sağlayan makinelerdir. Bu tür jeneratörler elektrik iletmek için bir yanmalı motor kullanırlar. Bir prizle elektrikli aletlere takılabilirler. Bir tesisin alt panellerine bağlanabilirler ve uzak mahallerde kullanılabilirler. Ayrıca, televizyon ve buzdolabı gibi ev aletlerini çalıştırmak için yeterli gücü sağlayabilirler.

Ne tür bir jeneratörünüz olursa olsun, kullanmadan önce güvenlik önlemleri için mutlaka kullanma kılavuzunu okumalısınız. Portatif bir jeneratörü ev sistemine nasıl bağlamanız gerektiğini bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

 • Jeneratörü bağlamak istediğiniz ev aletlerini belirleyin.

Yaklaşık 3000W – 3500W anma gücünde çalışan bir jeneratör aydınlatma sisteminde, televizyonlarda, buzdolaplarında vs. Kullanılabilir. Anma gücü genellikle jeneratörün üzerinde yazılıdır. Buradaki en önemli kısım evdeki en önemli elektrikli cihaza jeneratörü bağlamanız gerektiğidir. Kimisine göre televizyon, kimine göre buzdolabı evdeki en önemli elektrikli cihazdır.

 • Jeneratörü bağlamak istediğiniz ev aletlerinin elektriksel güçlerine bakın.

Örneğin tipik bir mikrodalga fırın 1500W gücündeyken, aydınlatma sistemindeki lamba 150W gücündedir. Tipik bir jeneratör tek bir yakıt deposuyla ortalama 12 saat kesintisiz olarak güç sağlayabilir. Fakat bu süre, cihazdan cihaza değişmektedir.

 • Jeneratör fiş tipi ve amper değerini belirleyin.

Dünya üzerindeki ülkelere ve bölgelere göre birden fazla priz tipleri mevcuttur. Türkiye’de genellikle C ve F tipi prizler kullanılmaktadır ve bu prizler genellikle 2.5A değerinde çalışmaktadır.

Priz Tipleri
 • Kablolama sistemini belirleyin.

Jeneratörü eve bağlamak için kullanılabilecek birkaç farklı kablolama sistemi vardır. Bulunduğun bölgede hangi kablolama sisteminin yasal olduğunu öğrenmek için bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçin. Bu kablolama sistemlerinde genellikle kilitleme kiti ve transfer anahtarı kullanılmaktadır.

Kilitleme kitinin, kurulumu oldukça basit ve maliyeti oldukça düşüktür. Fakat birçok alanda yasa dışıdırlar ve güvensiz olabilirler. Kesinlikle doğru bir şekilde, yetkin kişiler tarafından kurulmalıdır.

Jeneratör Kilitleme Kiti

Transfer anahtarı ise, profesyonel bir kurulum gerektirir. Kilitleme kitine göre biraz daha maliyetlidir. Ancak en garanti ve yasal seçenektir. Transfer anahtarı yanlışlıkla başka birine veya kendinize elektrik çarpma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Transfer Anahtarı
 • Güç için giriş kutusunu monte edin.

Bu bağlantı evinizin dışına çıkacak ve gömme bir erkek konektöre sahip olacaktır. Evinizin içine hangi panel sistemini kurduysanız ona bağlanacaktır. Kurulum, hem sizi güvende tutmak için bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

 • Jeneratör kesicisini ve kablolarını takın.

Kesiciyi satın alırken jeneratörünüzün ne kadar elektrik üreteceğini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Jeneratörünüz için genellikle uygun amperajlı 220/240 voltluk bir kesici bulunabilir.

 • Jeneratörü evinizden uzağa yerleştirin.

Jeneratörü beraberinde gelen kablo ile evinizden olabildiğince uzağa yerleştirin. Bu, jeneratörde bir sorun olması durumunda evinizin alev almasını önlemek ve jeneratör egzozundan kaynaklanan ölümcül karbon monoksit zehirlenmesini önlemek içindir. Bu temel bir güvenlik önlemidir ve göz ardı edilmemelidir.

 • Kurulumunuzu kontrol ettirin.

Bu, özellikle elektrik işleriyle ilgili deneyiminiz yoksa önemlidir. Ailenizin güvende olduğundan ve bir yangın durumunda sigorta şirketinizin “hatalı kablolama” nedeniyle talebinize itiraz edemeyeceğinden emin olmak istersiniz.

 • Jeneratör giriş kablolarını yerleştirin ve fişe takın.
 • Bağlantı kablosunu jeneratöre takın.

Jeneratör, evinize bağlanmak için kullanılacak bir kabloyla birlikte gelir. Yapmanız gereken tek şey jeneratörü fişe takmak olacaktır.

 • Motoru çalıştırın.

Motoru çalıştırdığınızda eğer herhangi bir sorun yoksa jeneratör devreye girecek ve sisteminiz çalışmaya başlayacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli