Akım Korumalı Priz Gerçekleri

Sıradaki içerik:

Akım Korumalı Priz Gerçekleri

e
sv

Jeneratör Ev Şebekesine Nasıl Bağlanır?

4867 okunma — 26 Mart 2020 20:57

Öncelikle jeneratör tercihini doğru yapmalıyız. Peki bunu nasıl yapacağız? Evde çalışmasını istediğimiz elektrikli eşyaları belirleyelim. Örneğin; Buzdolabı, fırın, lambalar, televizyon v.b. Bunları belirledikten sonra bu ürünlerin çalışma ve start gücünü bulup hesaplıyoruz. Toplam güç ne kadar ise ona uygun bir jeneratör secimi yapmalıyız.

Güç hesabı yapılırken tasarruf etmek istiyorsanız iki liste hazırlamalısınız. Bu iki liste ise sürekli çalışmasını istediğimiz ve sürekli çalışmasını istemediğimiz cihazlar olarak ayırmalısınız ve buna göre güç hesabı yapmalıdır. Bu durumda ise hesaplanan toplam güçten % 20 oranında jeneratör gücü fazla olmalıdır.

Düzgün yapılan jeneratör seçiminden sonra kurulum yapmak ve jeneratörü test etmek gerekli. Genelde bu hizmeti jeneratör satıcıları yapıyor. Sizin daha önceden aldığınız jeneratörünüz varsa bunu kendinizde yapabilirsiniz. Elektrik kesildiği anda şebekeyi beslenmeye devam etmesi için transfer anahtarlarına ihtiyacımız vardır. Peki Transfer anahtarı nedir? Yeni nesil jeneratörlerde, ek ekipmana gerek kalmadan bu olay kendisi yapıyor. Fakat bazı jeneratörler bu donanım olmadığı için ek donanıma ihtiyaç duyar.

Transfer Anahtarı Nedir?

Transfer anahtarı, evinizdeki elektrik panosunun yanına ek olarak takılan bir elektrikli cihazdır. Bir elektrik kesintisi sırasında şebekenize güç sağlamak için otomatik ve manunel olarak devreye girer. Bu transfer işlemini farklı yöntemlerle yapmak mümkün fakat en sağlıklı yöntem transfer anahtarıdır. Manuel ve otomatik olmak üzere iki tip transfer anahtar çeşidi vardır.

Neden Transfer Anahtarı Kullanmalıyız?

Transfer anahtarı, jeneratörü doğrudan evinize bağlamanın tek güvenli yoludur. Transfer anahtarı şebeke gerilimi ve jeneratör gerilimini ayırır. Bu, anahtar sayesinde geri besleme önlenir. Geri besleme sadece jeneratöre zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yangına neden olma potansiyeline de sahiptir. Daha da kötüsü, geri besleme hatlarda çalışan herhangi birinin yaralanmaya ve hatta ölüme neden olabilir. Transfer anahtarı geri besleme riskini ortadan kaldırır. 

Transfer Anahtarı Nasıl Çalışır?

  • Otomatik transfer anahtarı, şebeke hattından gelen voltajı günün her saati izler.
  • Şebeke gücü kesildiğinde, otomatik aktarma anahtarı durumu algılar ve jeneratörün bildirir.
  • Jeneratör uygun VOLTAJDA çalıştığında, otomatik transfer anahtarı şebeke hattını güvenli bir şekilde kapatır ve aynı anda jeneratör güç hattını jeneratörden açar.
  • Jeneratör sisteminiz saniyeler içinde evinizin veya iş yerinizin kritik acil durum devrelerine elektrik sağlamaya başlar. Transfer anahtarı, şebeke hattını izlemeye devam eder.
  • Otomatik aktarma anahtarı, şebeke hattı voltajının sabit bir duruma döndüğünü algıladığında, elektrik yükünü tekrar şebeke hattına aktarır ve daha sonraki şebeke kaybı için izlemeye devam eder. 
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli