Özbay Otomasyon

Sıradaki içerik:

Özbay Otomasyon

e
sv

HDMI ile Uzun Mesafe Görüntü İletimi

649 okunma — 23 Ocak 2022 13:26

HDMI kabloları standart üretilir, uzun mesafelerde sinyal iletmek istediğimizde ise sinyal kaybı olacaktır. Bu sinyal kaybı ise 10 metreden sonra başlar. Ayrıca bu yöntemin, maliyeti fazla ve sinyal kaybı olacaktır.

HDMI sinyalinin genişletilmesinin gerekebileceği yaygın durumlar arasında, ev sinema sistemi kurulumu veya mesafelere yayılmış reklam ekranları gibi ticari uygulamalar olabilir.

Daha uzun mesafeli yüksek kaliteli video iletimine izin vermek için bir HDMI sinyalini genişletmenin birkaç yolu vardır.  Yöntemler arasında HDMI tekrarlayıcılar, HDMI Güçlendiriciler/Ekolayzerler ve Cat 5/Cat 6 üzerinden HDMI bulunur. Sizlere maliyeti az ve sinyal kaybı olmadan bu işlemi yapacak iki yöntemden bahsedeceğim.

Extender Nedir?

Extender, görüntü kaybı olmadan uzun mesafelerde alıcı ve verici arasındaki görüntüyü aktaran elektronik cihazdır. Extender, alıcı ve verici olarak kit şeklinde satılır. Ürünü alırken alıcı ve verici arasındaki uyuma dikkat etmek gerekir. Satın almayı planladığınız extender çözünürlüğüne dikkat etmelisiniz. 1080p daha az mesafeye iletim yapar. Kullanacağınız sistem uygun olanı seçmelisiniz.

 Kablosuz HDMI Genişletici

HDMI sinyalinizi kablosuz olarak 30 metre mesafeye yayar. Aktarımı gerçek zamanlı olarak yapar. HD ses ve video ileten iletimini kolayca yaparsınız ve kurulumu kolaydır.

Cat 5 ve Cat 6 Kablo Üzerinden HDMI Görüntü İletimi

Pahalı HDMI kabloları kullanmak yerine bu yöntemi seçebilirsiniz.

Cat5 üzerinden HDMI Video Vericisi, HDMI sinyali iletir. HDMI sinyal mesafesini genişletmek için kullanılır. Vericiyle birlikte kullanılan alıcı tipine bağlı olarak, HDMI sinyali 50m ila 250m arasında uzatılabilir.

Cat5 üzerinden HDMI Verici, HDMI sinyalini genişlettiği için sinyal bozulmasını çözer.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli