Elektrikçiler Hakkında Bilinen 5 Yanlış

Sıradaki içerik:

Elektrikçiler Hakkında Bilinen 5 Yanlış

e
sv

Google Nasıl Çalışır?

482 okunma — 11 Haziran 2021 21:19

1990’ların sonlarında, Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan iki öğrenci Larry Page ve Sergey Brin tarafından yürütülen bir araştırma projesi olarak şimdiki Google’la başladılar. İlk baştaki amacı, arama isteklerine yanıt olarak bağlantılar sağlayan verimli bir arama motoru yapmaktı.

Şimdi ise Google bir arama motorundan daha fazlasını insanlara sunuyor. İnsanların bilgiyi bulmak için günde milyarlarca kez Google(arama motorunu) kullanıyor. Kullanıcılar tarafından arama motoruna girilen terimleri dizininde var olan potansiyel web sayfalarını araştırır. Bu içerikleri kullanıcılara saniyeler içerisinde sunar. Şimdi ise bu anlattıklarımı detaylı olarak sizlere aktaracağım.

Tarama

Google bilgisayarları, Google’ın sayfa dizinindeki web sayfalarını, güncelliğini Googlebot’ları kullanarak keşfeder. Googlebotlar, Google’a hangi web sayfalarının güncellendiğini, hangi web sayfalarının artık çalışmadığını ve neden çalışmadığını bildirir. Ayrıca yeni eklenen web sayfalarının keşfeder. Tüm bu bilgiler Google’ın dizininde güncellenir ve kullanıcıya hazır hale gelir.

Sonuçları Sunma

Google için, arama motoru kullanıcıları bir sorgu gönderir ve dizine ulaşır. Kullanıcı sonuçları beğenirse, Google’ı kullanmaya devam eder; değilse, kullanıcı başka bir arama motoruna geçecek veya istediğini bulmanın başka bir yolunu arar.

Bu nedenle, Google için Google nasıl çalışır sorusunun basit bir cevabı vardır: kullanıcılara mümkün olan en alakalı arama sonuçlarını vermek.

Amaç basit olsa da, oraya ulaşmak son derece karmaşıktır ve Google’ın arama algoritmasının kalitesi ve karmaşıklığı, Google’ı sektöre hâkim yapan şeydir.

Google Algoritması Nasıl Çalışır?

Google’ın algoritması, Google’ın belirli bir arama sorgusuyla alaka düzeyini ve genel değerini değerlendirmek için web sayfalarına uyguladığı 200’den fazla faktörden oluşan karmaşık bir formüldür. Bu faktörler, bir web sayfasının mobil uyumluluğunu, içeriğinin kalitesini, web sayfası içerisindeki kaliteli bağlantıları inceler.

Google politikaları nedeni ile bu algoritmaları kullanıcı ile paylaşmaz. Google bunu yapsaydı, işletmeler tüm zamanlarını, kullanıcılara nasıl daha iyi içerik sağlayacaklarını bulmak yerine sistemi “kandırmanın” ve web sayfalarını sıralamaların en üstüne taşımanın yollarını bulmaya harcayacaklardı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli