Güvenlik Kamerası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sıradaki içerik:

Güvenlik Kamerası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

e
sv

Mevsimler İletkenleri Nasıl Etkiler

09 Haziran 2020 17:50

Çoğumuz büyük direkler ve devasa uzunluktaki iletkenleri görmüşüzdür. Yüksek sıcaklıklar iletkenlerin genleşmesine ve dolayısıyla uzunluğunun artmasına neden olur.  Bunun aksi ise düşük sıcaklık koşulları için geçerlidir.  Uzunluktaki değişiklik, iletkenin cinsine göre değişmektedir.  Örneğin, bakır iletkenlerin uzunluğu, iletken sıcaklığı 100-0 ° ‘den arasında ki 300 metrede 5 metre değişirken alüminyumda 3 metre değişmektedir. Uzunluktaki bu artış veya azalma, sizin de dikkatini çekmiştir.

Yaz Aylarındaki Değişiklikler

Elektrik hatlarındaki iletkenler hava ile ısı alışverişi yapar. Tabi ki bu alış veriş havanın sıcaklığı ile alakalıdır. Eğer hava iletkenden daha sıcaksa havadan tele bir transfer olur. Bu sıcaklık ise telin genleşmesine ve sarkmasına neden olur. Bu genleşmeyi etkileyen bir diğer faktör ise yer çekimidir. Bu sarkmalar kablonun bulunduğu yere göre değişik zararlara neden olabilir.

Aşırı sarkma kabul edilen yükseklik altına düşerse tehlikelidir. Kablolar ağaçlar, binalar ve altındaki diğer yapılarla temas edebilir ve elektrik çarpmasına ve yangınlara neden olabilir.

Aşırı sarkma, sonucunda direkler arasındaki gerilim artar ayarlar bozulur ve ek ayar yapılması gerekir buda ek bir maliyet gerektirir.

İletkenlerin sıcaklık, nedeni ile fiziksel ve elektriksel özellikleri değişir. Dolayısıyla güç iletimindeki verimliliği etkileyebilir. 

Kış Aylarındaki Değişiklikler

Mevsim geçişleri, sıcaklıklığın düşmesine neden olduğu gibi iletim hatlarında ise büzülme kısalma gibi etkileri olabilir. Gerekli iletken mesafe ayarı yapılmamış ise teller gerilebilir ve direklerin sarmasına ya da düşmesine neden olabilir.

Kış aylarında, güç hatlarında buz birikmesi, direkler tarafından taşınamayacak kadar ağır olmasına neden olabilir. Rüzgar enerji hattına dik açıyla esiyorsa, iletilen güç miktarında yüzde 10-40 oranında bir artışa neden olacaktır. Bu da hatlarda aşırı ısınmasına ve dolayısıyla daha fazla sarkmaya neden olabilir.

Rüzgar yaz ve kış aylarında benzer etkilere sahip olabilir. Bununla birlikte, kontrolsüz sarkma sırasındaki aşırı rüzgar koşulları, hatların birbirleriyle veya çevre yapılarıyla temas etme olasılığını artırabilir. Rüzgar ayrıca sıkı kablolara fiziksel zorlanma uygulayarak kopma olasılığını artırabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli