Fotosel Rölesi Nedir, Nasıl Bağlanır?

Sıradaki içerik:

Fotosel Rölesi Nedir, Nasıl Bağlanır?

e
sv

Güneş Enerji Sistemi Elektrik Tesisatına Nasıl Bağlanır?

18 Nisan 2020 20:52

Başlangıçta pahalı olarak görünen güneş enerji sistemleri, teknolojinin gelişmesi, faturaya sağladığı katkı ve yenilebilir enerji kaynağı olmasından ötürü tercih edilir oldular. Güneş enerji sistemini mevcut şebekeye bağlamak ve evimizde solar enerji kullanmak isteye bilirsiniz. Bunun için çeşitli senaryolar düşünülebilir.

Güneş enerji sistemi şebeke elektriğinden bağımsız olarak üretildiği için şebeke elektriğine adapte edilmesi gerekir. Yani bu elektriği şebeke standartlarına (220V/Hz) hale getirilmelidir. İkisi de farklı türde akım (AC/DC) üretmeleri ise bu işi biraz daha zorlaştırmaktadır. Fakat yukarıda bahsettiğim adapte işlemi için geliştirilmiş inverterler şebeke ile solar sistem arasında bir denge kurmaktadır. DC akımı AC akıma dönüştürerek talep edilen güce göre solar panelden elektrik kullanmakta, solar panelin yetmediği yerde şebeke takviyesi sağlamakta veya depolanan solar enerjiyi AC’ye dönüştürmektedir.

Buda doğal olarak faturanızın rahatlaması demektir. İsterseniz gerekli protokolleri yaparak solar enerji satabilir ve para bile kazanabilirsiniz. Bunun için ise piyasada bir çok inverter bulunmaktadır.

İnverter Çeşitleri:

  • Şebeke Bağlantılı İnverter
  • Tam Sinüs İnverter
  • Tam Sinüs İnverter
  • Tam Sinüs Akıllı İnverter
  • Modifiye Sinüs İnverter

Adım 1 – Güvenlik

Evdeki sigorta kutusu ile çalışmadan önce, ana şalterden kapatıldığından emin olmalısınız. Kablolarda elektrik olmadığı avometre(multimetre) ile ölçerek emin olun. Güç kapalı olsa bile, sigorta kutusu içinde çalışırken topraklama bileziği kullanmakta fayda var.

Adım 2 – İnverter Bağlanmak

Yukarıda bahsettiğim inverter çeşitleri farklı amaçlar ve kullanım alanına göre seçilmelidir. Biz burada; ‘Şebeke Bağlantılı İnverterlerden’ bahsediyor olacağız. Bağlanacak inverter şebeke elektriği ile seri şekilde olmalıdır. Çünkü alıcıları beslemek için ve güneş enerji sisteminden gelen enerjiyi aktarma yapması için bir dönüştürücü ve vana görevi görecektir. DC kablolamada siyah kablo negatif, beyaz veya kırmızı kablo ise pozitiftir. AC kablolarda ise avometre(multimetre) ile kesinlikle kontrol etmelisiniz. Kablolar kesinlikle sisteme uygun akım değerine sahip olmalıdır. “DKE-Deutsche Kommission Elektrotechnik (Alman Elektrik Komisyonu) standart çalışma gruplarında, fotovoltaik kablolar için AK 411.2.3 ismiyle bir standart çalışma grubu oluşturuldu.“Her ürünün kullanım kılavuzunu kontrol etmeli ve bağlantıyı o şekilde yapmalıdır.

Adım 3 – Sigorta Kutusuna Bağlamak

İnverterler, şekilde görüldüğü üzere jeneratör ve şebeke elektriği ile doğrudan beslenmektedir. Solar panelde üretilen elektriği ise şebeke elektriğinin kalitesine ve türüne dönüştürerek kullanmaktadır. Bunun için ise yapılası gereken her ürünün kullanım kılavuzuna göre bağlantıyı yapmaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar