Elektrik Güvenliği İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Sıradaki içerik:

Elektrik Güvenliği İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

e
sv

Fotosel Rölesi Nedir, Nasıl Bağlanır?

17 Nisan 2020 22:00

Genellikle aydınlatma sistemlerinde kullanılan bu röleler, otomatik olarak gece ve gündüz ışık farkından yararlanarak çalışırlar. Otomatik çalışması sayesinde insan üzerindeki bir çok yükü alarak, ışık sistemlerinde veya farklı sistemlerde otomatik olarak devreye girip çıkmasını sağlar. Çevremizde bir çok yerde bu ürün kullanmaktadır.

Röle grubundan olan bu cihaz LDR ( light dependent resistor) yardımı ile tetiklenir ve içerisindeki ayar ve algoritmaya göre çalışır. Bu ürünün en büyük avantajı ise Anagol zaman saati aksine zamana değil ortamdaki ışık şiddetine bağlı olmasıdır.

İlgili yazı: Analog Zaman Saati Nedir, Nasıl Ayarlanır?

Yani sadece bir defa kurulum yapmak yeterlidir. LDR ( light dependent resistor) yardımı ile tetiklenmesi için LDR’nin homojen bir kapsül içinde olması ve gece gündüz ışık farkını ayırt edecek bir ortamda olması gerekir. LDR ise ışık şiddeti ile direnci değişen bir eleman olduğu için gerekli tetiklemeyi sağlamaktadır. LDR’ler gündüz direnci az gece fazla olan elmanlardır. Kurulum yaparken kesinlikle bilinmesi gereken bir durumdur.

Işık ve ışığın kontrolü söz konusu olduğunda lüks(LUX) kavramı ile karşılaşırız. Bu ürün grupları genelde 1-3,1-10 lüks(LUX) aralığında ayarlanabilir. TEDAŞ tarafından ön görülen lüks(LUX) değeri ise 3’tür ve 40 saniye gecikme ile çalışır. Bu ürünü seçerken kullanım amacınıza uygun seçmelisiniz, burada kontaklar; normalde açık normalde kapalı ve ikisini de ,bulunduran ürün grupları vardır. Röle grubu olduğu için büyük güçleri kontrol etmek için kesinlikle kontaktör kullanılmalıdır.

Bağlantı Şeması:

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli