Zigbee Nedir ve Akıllı Ev için Neden Önemlidir?

Sıradaki içerik:

Zigbee Nedir ve Akıllı Ev için Neden Önemlidir?

e
sv

Evimiz İçin Kaç Watt Güneş Paneline İhtiyacınız Var?

27 Mayıs 2022 21:11

Evinize, şebekeden bağımlı yada bağımsız bir güneş enerji sistemi kurmak istediğinizde aklınıza gelen ilk soru maliyet ikinci sorusu ise ne kadar enerjiye ihtiyacım var ve bunu nasıl karşılarız. Evet son günlerde faturalarda gördüğümüz rakamlar bizleri ne yazık ki alternatif aramaya itiyor. Aslında daha yaşanabilir dünya için olması gereken de bu.

Güneş enerji panelinde kaç Watt’a ihtiyacınız olduğunu bulmak için basit bir örnek verelim. Evinizde toplamda kaç Watt enerjiye ihtiyacınız var. Mesela 10 Watt 3 ampul ve 1 adet TV çalıştıracaksınız. Tv’nin Watt’nı 600 Watt olarak alalım. Toplamda 30+600=630 Watt güçe ihtiyacımız var. Yani bu 60 Watt güç bizim saatlik güçümüzdür. Saatlik 630 Watt güç harcıyoruz demektir.

Günlük güçümüzü bulalım; Günlük 2 saat kullanıyoruz.

Toplamda bizim 630×2=1,260 Watt güçe ihtiyacımız var demektir. Ülkemizde 6 saat verimli güneş ışığı olduğunu varsayalım. 1,260/6=210W/saat değeri ile karşılaşıyoruz. Yani bize saatlik 210 Watt güç sağlayacak güneş panellerine ihtiyacımız olduğu anlaşılıyor.

Yukarıdaki hesaplamalar İdeal duruma dayanmaktadır.  Bu nedenle, her zaman ihtiyaç duyduğumuzdan daha büyük bir panel seçmenizi öneririz. 210 Watt’ın %25 (265Watt) daha fazlasını seçmemiz gerekir. Çünkü güneş panelleri aküleri şarj ederken ve diğer çevirme işlemlerinden kayıplar meydana gelir.

Not: Gerekli güneş paneli sayısı belirlenirken, pil boyutu, şarj süresi, güneş panellerinin seri ve paralel bağlantısı ve şarj kontrolörlerinin derecesi bilinmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli