Yıldırım AC mi DC mi?

Sıradaki içerik:

Yıldırım AC mi DC mi?

e
sv

Zigbee Nedir ve Akıllı Ev için Neden Önemlidir?

885 okunma — 26 Mayıs 2022 21:50

Son yıllarda akıllı ev teknolojilerinde hızlı bir gelişme yaşanıyor. Geçmiş yıllarda “ev otomasyonu” ve “Nesnelerin İnternet’i” olarak isimlendirilen bu teknoloji artık akıllı ev teknolojisi olarak nitelendiriliyor. Isıtma, aydınlatma, kameralar ve sensörler bu teknolojinin bir parçası olarak ifade edebiliriz.

Peki akıllı evimiz akıllı hale getiren bu ürünler nasıl haberleşiyor merak ettiniz mi? İşte burada tam da bu soruya cevap arayacağız. Aslında biz onlara komut verirken onlar da kendi araları da birileri ile konuşuyor. Bu konuşmayı yaparken aynı dili bilmeleri lazım.

Farklı firmalar akıllı evler için çeşitli ürünler geliştiriyor ve bu ürünler ticari ürün olduğu için her birinin farklı kullanım alanı olabiliyor. Yani bizim aldığımız A ürünü veya B ürünü farklı özellikler sağlarken bu ürünleri kullanacak olan tek bir ev olduğunu düşünürsek işler biraz sıkıntıya giriyor.

Bu sıkıntıyı gidermek için bu ürünlerin ortaklaşa konuştuğu bir dil yani bir ağ olması gerekiyor işte bu ağın adı ise Zigbee peki nedir bu Zigbee?

Zigbee Nedir?

Zigbee, 2002 yılında kullanımına başlanan ve IEEE’nin 802.15.4 kişisel alan ağı standardını temel alan bir teknolojidir. Burada bilmemiz gerek gereken tek şey, Zigbee’nin on yıldan fazla bir süredir var olan bir özellik olduğu ve çok fazla bant genişliği gerektirmeyen düşük güçlü cihazlar olmasıdır. Ayrıca yaygın olan Wİ-Fİ ve Bluetooth teknolojileri ile birlikte çalışıyor olmasıdır.

Örneğin; Zigbee özellikli bir ampulünüz ve Zigbee özellikli ışık anahtarınız olduğunda, ışık anahtarınız ile ampulü kontrol edebilirsiniz. Zigbee sayesinde iki cihaz farklı üreticilerden olsalar bile ortak bir dil konuşutuğından iletişim sağlanır.

Mesh ağı kullandığında dolayı tek bir ağda 65.000’e kadar cihazı destekler. Aşağıda listelediğim bazı markalar ise bu ağı destekler.

Amazon, Comcast, Honeywell, Huawei, Philips, SmartThings, Texas Instruments, Amazon, Belkin, Ikea, Lutron, Nokia, Osram, Bosch, Indesit, Samsung, Velux, Humax, Panasonic ve Mieled

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli